GALERII: Laitse RallyPark’is toimus nädalavahetusel Youngtimer Camp

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Möödunud nädalavahetusel toimus Laitse RallyPark’is juba kolmandat korda vähemalt veerandsada aastat vanade autode suur kokkutulek Youngtimer Camp. Karl-Erik Idasaar käis kaameraga kohal ja Taavi Anijago pani kokku meeleoluka video.

2017. aastal esimest korda Laitses toimunud vanaautode festival sai kiiresti rahvusvaheliseks hitiks. Tänavu juuli viimasel nädalavahetusel kogunes RallyPark’i üle 300 25+ vanuses sõiduki.

25 aastat ei tundugi teab-mis pikk aeg: 1994. aastal valmistatud sõidukeid liigub Eesti teedel tänaseni ja osa neist on autoentusiastide hulgas tikutulega taga otsitud.

Märkamatult on nn nostalgiaautodeks muutunud sõiduvahendid, millega sõitsid need, kes Eestile iseseisvuse välja laulsid: üheksakümnendate alguses buumisid siinmail Datsunid, Fordid, Audid,… mis vahetasid vaikselt välja senise nõuka-aja autopargi.

1994.-st räägitakse kui ühest eelmise sajandi paremast driver’s car aastast: BMW E34 M5, mis mõne arvates oli sentsatsioon (E34 tootmine lõpetati 1995), Toyota Supra A80 ,mis Popular Mechanicsi disainiauhinna koju viis, ka Porsche 986 Turbo S, millest loodeti hitti, aga mida lõpuks toodeti vaid 19 tükki – kõik nimetatud leiab hittide nimekirjast.

Või kogu maailmas ülipopulaarse Audi 100 sedaanversioon ja Quattro, iludused, millesarnaseid fännide sõnul enam ei tehtagi. Need, kel on, on või sees. Sarnaseid näiteid võiks tuua veelgi.

Mõiste “youngtimer” pärineb Saksa autokeelest ja tähendab 25-30-aasta vanust hästi hoitud sõidukorras ja võimalikult originaalilähedast autot, mida üha rohkem vaid pühapäeviti uhkel ilmel jalutama viia.

Eestis on nostalgiasõidukite vanuse alampiir jäänud sinna, kus see algselt oli: kuskile kaheksakümnendatesse ja nii ei tehta Laitse festivalil suurt numbrit, kui “te veel mäletate ja sõidate” – toreduste kõrvale rivistuvad ka vanakese tiitlit väärivad hästihoitud haruldused.

Youngtimer Camp on autoentusiastide Meka, kus kogemusi vahetada, müüa ja osta ja üksteiselt ka muhedal moel mõõtu võtta.

Traditsiooniliselt toimus nostalgiafestivali raames ka Youngtimer Rally ehk regulaarsussõit, kus legendi alusel tuleb orienteeruda ümbruse kaunimatel teedel ning läbida etteantud kontrollpunktid.

Sõitjad saavad sel rallil teekonnaraamatu kätte vahetult enne starti ning teekond on kirjeldatud vaid ristmike ja kurvide kujutisega ning selleni jääva vahemaaga. Lisaks tuleb kontrollpunktides lahendada lisaülesandeid.

I koht. VAZ 2106, nr 5, Kodutute Meeste Varjupaik
II koht Nissan Silvia 1987,nr 2, Leps
III koht Mercedes-Benz 250 1976, Lotte Pats

Ja auhindu said…

Parim Itaalia auto Lancia Delta HF Integrale 1990, Youngtimercar.eu
Parim Saksamaa auto BMW745I 1985, Andres Aas
Parim Jaapani auto Toyota Celica GT4 1995, Andres Lell
Parim Ameerika auto Pontiac Firebird 1992, Eduard Dubrovski
Parim Prantsusmaa auto Peugeot 205 GTI 1988, Andres Lell
Parim Nõukogude auto Lada BOHSE BD60L 1989, Marek Mändmaa
Parim Rootsi auto Volvo 780 1988, Tiit Grossmann
Parim Suurbritannia auto Bentley Turbo R 1991, Martin Ruud
Parim tuuningauto Volkswagen T3 Doka 1986, Andres Lell
Parim Oldtimer auto Datsun 280ZX 1980, Vahur Err
Parim väliskülaline Volkswagen Golf Cabrio 1988, Andris Šmits
Publiku lemmik BMW 535i 1986, Marko Adermaa
Autolehe lemmik Volkswagen T3 Doka 1986, Andres Lell

Klõpsa piltidel, et neid suuremalt näha

Piltide autor: Karl-Erik Idasaar

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.