Reede, 29. märts 2024
Mitmed lennuettevõtted pakuvad varahommikustel ja hilisõhtustel lendudel võimalust silm looja lasta – “vaikne lend” on kui taeva kingitus olukorras, kui päev venib pikaks. Novembrist alustas vaiksete lendudega ka omamaine Nordica. Selgitame nüüd, miks “vaikne lend” hea on ning kuidas lennukis mõnusalt magada.

Sarnaselt Finnairi, Lufthansa jt. vaigistab Nordica kõigil lendudel, mis väljuvad hommikul enne kella üheksat infomüra ning timmib salongivalguse mahedamaks. Vaiksetel lendudel esitatakse pardateated, v.a. ohutuseeskirjad, lühendatud versioonis. Samuti ei loeta ette kampaania- ja pilvepoe reklaame.

Varahommikul reisijatel on tihti unevõlg, sest näiteks kella kuuesele lennule jõudmiseks peaks lennujaamas olema vähemalt tund aega varem. See tähendab aga kella neljast ja kaugemalt tulijail veelgi varasemast ärkamist. Nordica katsetab uudsete lendudega kevadeni, mil päike jälle kõrgemalt käib.

MILLAL VÕIB END LENNUKIS TUDULE SÄTTIDA?

Lennu saab jagada eri faasideks ning kaks nendest on n-ö kriitilised: start ja maandumine. Need nõuavad kõige rohkem tähelepanu nii meeskonnalt kui ka reisijatelt. Siit ka üks põhjus, miks elektrooniliste vahendite kasutamine lennukis on nendes faasides keelatud.

Oluline on, et kõik pardal oleksid „kohal“ ja valmis vajadusel koheselt lennusaatjate korraldusi kuulama/järgima. Võiks öelda, et reisijate jaoks lõpetab stardifaasi turvavööde signaaltuli mille meeskond teatud kõrgusel kustutab.

Maandumise faas algab sama tulukese süttimisega. Vahepealsel ajal on kõige rahulikum ja ka turvalise silm looja lasta. Kes magada ei taha, võib kõrvaklappidest näiteks lemmikmuusikat kuulata – tõusul ja maandumisel ei ole ka klapid lubatud.

MILLINE ON PARIM ASEND PUHKAMISEKS?

Parima asendi puhkamiseks leiab igaüks ise. Ükski lennukitool ei asenda muidugi kodust voodit. Siiski, magamiseks on ilmselt kaasreisijate seisukohalt „turvalisem“ aknaalune istekoht.

Seal ei pea muretsema, et puhkeasendis kael su kalli ja targa peakese naabri õlale toetab. Aga ka serval istudes on võimalik leida mugav puhkeasend. Abiks võib olla nii U-kujuline kaelapadi kui näiteks ka Öölooma lustakad prillid.

On selgeks tehtud, et kõige mugavam asend lennukis magama jääda on nii, et keha on kergelt taha kallutatud, selgroog ja vaagnaluu toetatud: abi võibki olla kaelapadjast kui ka nimme taha kokku rullitud tekist. Lisaks võib endale peale tõmmata kerge fliisteki või mähkida end kampsunisse.

On olemas väga mitmesuguseid ja lustakaid abivahendeid uinumiseks. On ka inimesi, kes panevad pea avanevale lauakesele, tõmbavad mantli üle pea ja magavad õndsa und. Ükskõik, kuidas te uinute, ühte tuleb meeles pidada – ehkki teie uni on püha, on lennukis kaasreisijad, kel samuti õigus meeldivale reisile.

MIDA TEEB UNETU VAIKSEL LENNUL?

Uni on meile järjest väärtuslikum. Mõistes, kui oluline on hea uni – olgu või lühike – meie efektiivseks funktsioneerimiseks, tuleks olla tähelepanelik ka teiste magajate suhtes.

Ilmselt on võimalik krõbiseva ajalehe ja nihelemisega magavale naabrile väga lihtsalt tuska tekitada. Ära tee teistele seda mida sa ise ei taha et sulle tehtaks, kehtib kindlasti ka lennureisil.

KAS MA SAAN PADJA JA TEKI KUI TAHAN?

Tekke ja patju on regionaallende teostavates lennukites alati piiratud hulgal. Seega teata julgelt lennukisse sisenemisel lennusaatjale, et sul on plaan sõba silmale saada. Nii kindlustad endale mõnusama une.

Täispuhutavaid patju võib ikka kasutada, kui nad pole XL suuruses. Lennusaatjal on alati õigus keelata esemete kasutamine, kui see mingilgi määral lennuohutust võib mõjutada. Avariiolukorras peab olema võimalik lennukist kiirelt lahkuda ja ükski täispuhutav padi ei tohi seda takistada.

Kui reisija aga teab, et ta hommikusel või hilisõhtusel reisil see paar tundi põõnata tahab, siis võiks ta väikese ettevalmistuse ise teha, et olla kindel, hea uni tuleb isegi siis, kui kõik padjad on võetud.

KAS UINUMISEKS VÕIB KASUTADA UNEROHTU?

Lendamine on kõige turvalisem siis kui kõik sinu meeled on võimalikult ärksad, sest kiire reaktsioon ja olukorra hindamine on kriisiolukorras väga olulised. Seetõttu ma pigem ei soovita lennureisi rahustite või alkoholi mõju all.

Paljude jaoks on see siiski ainuke võimalus, et oma lennuärevust kontrolli all hoida. Nordica mõtleb praegu tõsiselt, et lennuhirmu all kannatavatele reisjatele alates kevades spetsiaalset koolitust pakkuda. Usun, et teadmised on parim viis paljude hirmude vastu võitlemisel.

PAAR LÕÕGASTAVAT TEHNIKAT KIIREKS UINUMISEKS

Kui lennureis valmistab pinget, siis kõige rahustavam on mõelda sellest sihkohast kuhu sa teel oled. Üldjuhul on reisimine seotud ikkagi positiivsusega ja mõtted helerohelisest merest, soojast päikesest ja liivarannast peletavad ka kõige painajalikumad tunded tahaplaanile.

Kui oled ärireisil, siis mõtle tulemuslikust kohtumisest sihtkohas, mis parandab sinu positsiooni töökohas või mõjutab positiivselt sinu sissetulekut.

Lennureis on ainult vahend nende eesmärkide saavutamiseks ja selleks tahab Nordica alati sulle võimalikult turvaliselt abiks olla. “Vaikne lend” on vaid üks võimalus oma päeva mõnusamalt alustada.

Kaanepilt: Finnair. Nordicaga reisile saab siit

KOMMENTEERI SIIN