Saksa päritolu luksusauto omanik on suurim truudusemurdja, vahetades autosid mitte margist lähtuvalt vaid langetades otsuseid hetkeemotsiooni ajel. Keskmine autokasutaja seevastu niisama lihtsalt sissetöötanud marki ei hülga, selgub Soomes 2015. aastal läbi viidud lojaalsusuuringust.

Äri-ja krediidinfo andmete töötlemisega tegelev rahvusvaheliselt tunnustatud ettevõte Bisnode viib alates 2006. aastast läbi iga-aastaseid toodete lojaalsusuuringuid. Sealhulgas hinnatakse inimeste ostukäitumist ja margilojaalsust autode puhul ning antakse välja ka Loyalty Awards– tunnustus. Meile lähima sellise uuringu viib Bisnode läbi Soomes. Tulemused võiksid meile anda kaudse pildi, milline on margitruuduse seis Eestis – vaadates mudelite müügisoosikuid, oleme soomlastega oma harjumustelt väga sarnased.

Bisnode võtab analüüsi aluseks autoregistris kalendriaastal esimest korda arvele võetud, erakasutuses olevate uute autode ja nende omanike andmed, hinnates seeläbi margitruudust või selle puudumist. Lisaks margitruudusele mõõdab Bisnode eri automarkide atraktiivust, seda kui palju üks või teine mark on saanud uusi kliente konkurentise arvelt. Ka analüüsitakse kliendilojaalsust autode müügiesindustes. 2015. aastal uuriti esimest korda veel netifoorumite vestlusi erinevate autode kohta ja foorumis osalejate meelsust. Selle uurimuse tegi Bisnode tütarfirma SN4.

[dropcap]TRUUD SEENIORID[/dropcap]Värske, 2015. aasta andmetel põhinev analüüs kinnitab, et automaailmas on trendid kiiresti muutumas. Margilojaalsus on kadumas, seda just kallimate autode segmendis. Kõige margilojaalsemad autoomanikud on 56- 75-aastased.

Truuduse puudumist on märgata aga nooremate autoostjate seas, kellel on lastega pere, ülikoolist omandatud kõrgharidus, kõrge sissetulek ning suur võlakoormus. Kõige suurem truudusemurdja on – ime küll – saksa luksusauto omanik.

Toyota Avensis truudusemurdja

[dropcap]TOYOTA VÕIT[/dropcap]Uue auto omanikest on kõige lojaalsemad oma automargile Toyota omanikud- koguni kaks kolmest omanikust vahetab oma vana Toyota uuema mudeli vastu. Toyota on olnud Loyalty Awards – lojaalsusauhinna esikolmikus juba mitmeid aastaid, kuid alles 2015. aastal tõusis see taas esikohale, tõugates troonilt senise liidri, Dacia.

Toyota on läbi aegade olnud lojaalsusuuringus kõrgel kohal ning Soome puhul võib seda nimetada liialdamata soomlaste lemmik automargiks – ehkki Trafi  (Soome autoregistrikeskus) andmetel on möödunud aasta ostetuim auto 1.4-liitrise bensiinimootoriga, DSG-käigukastiga valge Škoda Octavia, ei muuda see meelsust.

Toyotal on tehnoülevaatuste andmetel vähe vigu ja see kajastub ka margilojaalsuses. Üldiselt leiavad soomlased, et Toyota hinna ja kvaliteedi suhe on paigas. Toyota omanike rahulolu tõestab veel see, et Toyota on kasutatud autode turul margilojaalsuse tabeli esimene.

[dropcap]TUBLI, SUBARU JA DACIA[/dropcap]Soomlaste lojaalsusuuringu tabeli teise koha on samuti võtnud jaapani auto: Subaru. 2014. aastal oli Subaru viies, nüüd teine. Siingi tuleb edu võtmena näha tehnoülevaatuste andmeid, mis kinnitavad Subaru vastupidavust Soome suhteliselt karmides ilmastikutingimustes. Ka on Subaru müügitabelites teinud tubli tõusu. Soomlased usaldavad jaapani autot.

2014. aasta margilojaalsuse uuringus oli esimene Dacia. Nüüd jäi see kolmandaks. Tulemust tuleb siiski igati soliidseks pidada, sest 2013. aastal oli Dacia selles tabelis alles neljateistkümnendal kohal. Samas edestab Dacia paljusid automarke atraktiivsuses, võttes ostjaid ära kallimatelt konkurentidelt. Siin on põhitegija kõrge ja nelikveoline Duster, mille hind on Soomes üsna mõistlik. Dacia on uus, kasvav ja kiiresti tuntust koguv kaubamärk.

[dropcap]KAUA SÕUAD, KAUGELE JÕUAD[/dropcap] Margilojaalsust ja atraktiivsust on 2014. aastaga võrreldes kasvatanud ka Hyundai, Lexus, Renault, Opel, Mitsubishi ja Ford. Volkswagen on kaheksandal kohal ja see ei ole langemiskurss, sest eelmisel aastal oli VW seitsmes. Ei mingit märki “nokside” skandaalist. Muutus lojaalsuses hakkab võib-olla välja paistma alles järgmisel aastal, kui üldse. Üldiselt aga saab öelda, et mida kauem on automark turul, seda suurem on aasta-aastalt ka ostjate lojaalsus – kui me räägime n.ö. tavaautodest.

Sportautode kategooria võitja Mercedes-Benz GT AMG

[dropcap]SAKSA LUKSUSAUTODE KURVAD PÄEVAD[/dropcap]Luksusautod jäävad margitruuduse mõistes kaugele, nn. tavaliste autode seljataha. Luksusauto omanik on suurim truudusemurdja, sest tal on raha ja võimalus valida. Enamus luksusautosid on tänapäeval pealtnäha sarnased nagu hallid kassid mustas öös, nõnda proovitaksegi erinevaid autosid ja vahetatakse uusi veel uuemate vastu välja.

Eriti kurb on lugu kallite saksa autodega, mille vastu soome rikkurid näikse tasapisi üldse huvi kaotavat. Mercedes-Benz ja BMW on esikümnest välja pudenenud ning vaevu 40% omanikest on valmis vahetama oma vana bemmi või mersu uuema vastu. Pisitasa kerkivad esile uued ja huvitavad: Lexus, Porsche, Audi, Volvo… Kaks viimatinimetatut on oma positsiooni stabiilselt hoidnud ja ahvatlusprotsenti pigem kasvatanudki.

Selline kukkumine on üsna erakordne, sest varasematel aastatel on saksa luksusautod küll tasahilju populaarsust kaotanud, aga sellist truudusemurdmist kui praegu, pole Bisnode’i analüütikud enne näinud. Tõsi, küsimus ei pruugi olla vaid inimeste tüdimuses vaid selles, et rikkadki nutavad – majanduskitsikus sunnib loobuma ülikallitest autodest ja vaatama mõistlikuma hinnaga sõiduvahendite poole.

MARGILOJAALSUSE TOP 10 AASTAL 2015
Mark Liikus tk Eelmisel tk Praegu tk Margilojaalsus % Atraktiivsus%
TOYOTA 5880 8934 9532 65,8 % 38,3 %
SUBARU 396 627 928 63,2 % 57,3 %
DACIA 106 169 846 62,7 % 87,5 %
SKODA 2206 3529 5742 62,5 % 61,6 %
KIA 1768 2933 5684 60,3 % 68,9 %
NISSAN 2722 4974 5872 54,7 % 53,6 %
FORD 2738 5255 5876 52,1 % 53,4 %
VOLKSWAGEN 3754 7366 7210 51,0 % 47,9 %
VOLVO 2308 4594 4133 50,2 % 44,2 %
AUDI 1388 2963 2828 46,8 % 50,9 %

 

Allikas: Bisnode, Trafi

http://www.accelerista.com/auto/tuv-2016-aasta-aruande-kohaselt-toyota-taas-edukaim-kaubamark/

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.