Reede, 19. aprill 2024
See lugu algas 1975. aasta 4. oktoobril, mil Tallinnas, Pikk tänav 41 majas kogunesid 94 vanasõidukihuvilist ja valisid endi seast klubi loomiseks initsiatiiv-orgkomitee. Selle esimeheks sai Valeri Kirss. Vanasõidukite klubi Unic asutamiskoosolek toimus 31. jaanuaril 1976 Tallinnas Ajakirjandusmaja saalis, sellel osales juba 254 vanatehnikafanaatikut. ENSV ühing “Automi” juurde loodud klubi ühendas vanade veo- ja sõiduautode, jalgrataste ning mootorrataste huvilised.

Unic-klubi juurde moodustati Põhja, Lõuna, Ida, Lääne piirkonnad ning motosektsioon, mille liikmeid jätkus igasse piirkondlikku klubisse. Palju tsiklimehi oli Harjumaalt, eriti Raasikult, Viljandist ja Lõuna-Eestist. Klubi 22-liikmelisse nõukogusse valiti ka tänane auväärne veteran, Unic-Moto liige ja Harley-Davidsoni mees Enno Öövel!

1976. aasta jaanipäeva hommikul Pirita-Kose ringrajal, Kalevi Suursõidu avamisel ootas pealtvaatajaid suur üllatus: vanaaegsete kahe- ja neljataktiliste mootorite mürin kaikus Pirita mändide all, sest avaringi tegid Vanasõidukite klubi Unic motosektsiooni mootorratturid.

Sama aasta 11. septembril osales motosektsioon 23 mootorratta ja koos mõne külalisega Lätist klubi suurüritusel, esimesel rallil „Tallinn-Rakvere 76”. Selle aja sündmustest on kirjutatud ajakirja Tempo 2011. aasta numbris nr 18.

Ajavahemikku 1976-1994 mahub hulganisti rallisid, kokkutulekuid ja külaskäike naabrite üritustele Peterburi, Moskvasse, Riiga, Vilniusse. 1995. aastal moodustati seoses Vanasõidukite klubi Unic lagunemisega motosektsioonist sama klubi õigusjärglasena Eesti Vanamootorrattaklubi „Unic-Moto”.

Kas on veel Unic-Moto klubis neid, kes startisid esimesel Tallinna-Rakvere rallil ja hilisematel unustusehõlma vajunud üritustel? On teada kaks nime, kes raiusid oma nimed ajalukku. Ralli „Tallinn-Rakvere 76” kolme parima autasustatu hulgas sai pronksi vanameister, tuntud võidusõitja Paul Kukk. Vigursõidu võitjaks osutus Tõnu Tuudelepp mootorrattal NSU 250 OSL. Kuidas võidud saavutati, oskavad vaid nemad ise pajatada.

„Tähesõit Pärnu 77” üritusel osales 17 mootorratast. Nende hulgast paistis silma varalahkunud särav, kaunis ja vapper tsiklidaam Reet Kivimäe, kes koduteel Raasikule kukkus oma Puch 250 rattaga nii õnnetult, et laterna suur originaalklaas Bosch purunes.

Marrastused olid tühiasi ja paranesid, kuid sirge suure originaalklaasi otsimine kestis aastaid. Pärnu sõidu raames korraldati igasuguseid võistlusi. Kiirendus-pidurdus võistlusel sai teise koha Paul Kukk ja kolmanda Toomas Rootare. Vigursõidul oli ületamatu Tõnu Tuudelepp, järgnesid Toomas Rootare ja Paul Kukk.

Aeg hakkas sõkaldest teri välja sõeluma. Paljud kokkutulekud toimusid koos autodega. Need olid Vanasõidukite klubi Unic üle-eestilised ettevõtmised, kus võimalus ka tsiklitel esineda näitustel ja paraadidel ning tähtsa näoga pealtvaatajatele lehvitada. Ja õhtul laagris pidu ning pillerkaari pidada.

This slideshow requires JavaScript.

Esimene mootorrattakokkutulek „Retk Tartu 78“

Esimeseks tsiklite kokkutulekuks võiks nimetada üritust „Retk Tartu 78”, kus osales 36 mootorratast. See toimus Tartus Tamme staadionil koos autodega! Mootorrataste tehnilise paremusjärjestusel (ei oska täna arvata, mida sellega täpselt silmas peeti) sai teise koha sai Arvo Rand AJS 350-ga.

Kiirenduskatse võitis Tõnis Pappel mootorrattal NSU500 OSL, vigursõidul hiilgas jällegi Tõnu Tuudelepa NSU 250 ja kolmanda koha sai Ants Riisenberg mootorrattal Puch 250. Aeglussõidu esimene oli Tõnu Tuudelepp (NSU 250), teine Tõnis Pappel (NSU 500).

Parim originaalselt taastatud mootorratta restauraator oli Enno Öövel ja rattaks 1929. aasta Harley-Davidson 500. Menukaim naisosaleja Reet Kivimäe rattaga Puch 250. Sellel üritusel pani tuntud vana võidusõitja Karl Rinaldo esmakordselt välja omanimelise rändkarika, mille võitis Juris Ramba Riia AAK-st mootorrattal Norton ES500 (1936).

1979. aasta märtsikuu koosolekul autasutati hulganisti diplomitega tehnikataastajaid ja muidu toredaid inimesi, nende seas Aleksander Joosti (D-Rad), Paul Kukke (Royal Einfield) ja Enno Öövlit (H-D).

Aukirjaga premeeritud aktivistidest hulgas olid Ants Kivimäe, Reet Kivimäe, Arvo Rand. Revisjoni komisjoni valiti Tõnis Pappel ja klubi nõukogusse uuteks liikmeteks Malle Bankier ja Ants Kivimäe.

Suvine „Ralli Haapsalu 79/700” õnnestus suurepäraselt. Lossihoovis toimus kuuetunnine sõidukite tutvustus rahvale Valeri Kirsi juhatusel.

Ralli paremate hulgas oli ka meie praeguseid klubiliikmeid: motovigursõidul tegid puhta vuugi Paul Kukk, Ants Kivimäe ja Tõnu Tuudelepp. Karl Rinaldo rändkarika võitis Tõnis Pappel. Parim naisosaleja oli nagu alati Reet Kivimäe. Tänati kõiki organisaatoreid, nende hulgas Malle Bankieri ja Ants Kivimäed.

1980: unustamatu olümpia-aasta

Olümpiaparaad „Tallinn 1980“ ajas klubi pöördesse. Jaanuaris omistati esimesed klubile väärilised numbrid. Ühe numbri sai Arvo Ranna AJS 350 – M004 UNIC. Auasi oli oma taastatud sõidukeid pealinnas rahvale näidata ja veel Unicu numbriga uhkeldada. Isegi miilits respekteeris seda ega norinud kunagi.

Ajalehtedes kajastati, kuulsus kasvas… Nii sündis ka üks kohtuasi vana Indiani omistusõiguse osas: külamees ostis Indiani, aga ei viitsinud ise jamada sellega ja kinkis naabrimehele, kes restaureeris ratta päris hästi ära. Pildid lehes, au ja kuulsus tegid kinkija kadedaks ja ta hakkas kinki tagasi nõudma.

Vanasõidukite olümpiaparaadil „Tallinn 1980“ osales külalisi Moskvast, Peterburist, Odessast, Leedust, Lätist. Kahe-kolmerattalisi tsikleid oli autode keskel paraadil rivis 18, ent kahjuks ei ole teada nende nimesid. Küll on teada, et Vello Vilu Jawa Robotil oli mingi intsident heade õlipiduritega Zündapp KS750-ga, mida juhtis Fredi Lepp.

Enno Öövel, Paul Kukk, Tõnu Tuudelepp, Ants Kivimäe, Arvo Rand, Toomas Rootare, Tõnis Jaak Pappel, Malle Bankier, Ants Riisenberg, Aleksander Joost ja Vello Vilu on ka praegu Unic-Moto liikmed, vanatehnikaga sina peal ja seda juba enam kui 40 aastat!

Võimalik, et mõni tsiklist jäi nimekirjast välja – vabandused tema ees. See on tänasega kõik, mida ajalugu on suutnud säilitada ja ära said märgitud need, kes paistsid silma aktivistidena, restauraatoritena ning osavate tsiklimeeste-naistena.

1976. aasta jaanipäeva hommikul Pirita-Kose ringrajal, Kalevi Suursõidu avamisel, ootas pealtvaatajaid suur üllatus kui vanaaegsete kahe- ja neljataktiliste mootorite mürin kaikus Pirita mändide all – esimese avaringi tegid Vanasõidukite klubi Unic motosektsiooni ehk tulevase Unic-Moto mootorratturid.

Sama aasta 11. septembril osales motosektsioon 23 mootorrattaga ja koos mõne külalisega Lätist Unic-klubi suurüritusel, esimesel “Tallinn-Rakvere 76“ rallil. Ajavahemikku 1976-1994 mahub hulganisti rallisid, kokkutulekuid ja külaskäike naabrite üritustele Peterburis, Moskvas, Riias ja Vilniuses ning Soomes.

See lugu jätkub täna, homme, alati!

3.12.1994 otsustasid mootorratturid reorganiseerida klubi Unic motosektsiooni Eesti Vanamootorrattaklubiks Unic-Moto. Klubi uus põhikiri registreeriti 17. mail 1995 Kultuuri- ja Haridusministeeriumis ning kanti Ettevõtete Registrisse mittetulundusühinguna 13. juunil 1995.

Klubis on tänaseks üle 160 liikme, neil on mootorrattaid kokku üle 700. Esindatud on Ameerika, Austria, Belgia, Inglismaa, Prantsusmaa, Saksamaa, Tšehhi ja Venemaa mootorrattatehaste toodang.

Elagu klubi tõelised veteranid!
Tekst: Märt Karu, pildid: arhiiv. Lugu on avaldatud kõigepealt ajakirjas Tempo

KOMMENTEERI SIIN