Pühapäev, 2. aprill 2023
Alates 15. oktoobrist võib talverehvidega sõita. Nende kasutamine on kohustuslik 1. detsembrist 1. märtsini. Lamellrehvidega tohib sõita aastaringselt. Palusime ekspertidel anda nõu, kuidas valida autole õiged ja turvalised talverehvid.

„Talve lähenedes peavad sõidukiomanikud üle vaatama, kas auto talverehvid on korralikud ja terved. Mustrit peab alles olema vähemalt 3 millimeetrit,“ räägib liiklusjärelvalvekeskuse patrulltalituse juht Henry Murumaa.

Rehvi ostes on tähtis selle kvaliteet ja tüüp. „On oluline, et talverehvid ühtiksid sinu automargile tehase poolt kehtestatud nõuetega nagu kõrgus ja laius. Vale laiuse ja ebaõige kõrgusega rehv mõjutab sõiduki juhitavust,“ selgitab Murumaa.

Ta lisab, et väga väheste õnnetuste puhul saab näpuga näidata kulunud või katkiste rehvide suunas ja öelda, et ainuüksi need põhjustasid kokkupõrke või teelt väljasõidu.

„Tavaliselt on see mitme asja koosmõju. Näiteks ületatakse kiirust või sooritatakse ohtlikke ja ebavajalikke manöövreid. Kui siis läheb midagi nihu või tuleb äkitselt reageerida, ei pruugi kulunud rehv sind õigeaegselt aidata.”

PPA liiklusjärelvalvekeskuse patrulltalituse juht annab aegumatu soovituse: kui ise ei tea, mida valida, tuleb pöörduda eksperdi poole. Circle K mootorikütuste kategooriajuht Ivo Popp jagabki alljärgnevalt nõu, kuidas hinnata olemasolevate talverehvide mustrit ning milliseid uusi talverehve valida.

KONTROLLI REHVIMUSTRIT KAHEEUROSE MÜNDIGA

Kõigi nelja autorehvi teepinnaga kokku puutuvate pindade suurus kokku on ligikaudu sama suur kui üks A4 paberileht ning just see osa hoolitseb, et püsiksime ohutult teel.

Seadus nõuab talverehvide mustri sügavust minimaalselt 3 mm, kuid rehvitootjad ja edasimüüjad soovitavad kasutada talverehve, millel on mustrit vähemalt 5 mm. Mida madalam on muster, seda väiksem on rattapind, mis maapinnaga kontaktis on, ja seda pikem on auto pidurdusteekond.

talverehvid

[dropcap]! [/dropcap]Rehvimustri sügavust saab mõõta koduste vahenditega, kasutades selleks näiteks kaheeurost münti. Selleks tuleb münt asetada rehvi kõige rohkem kulunud osa mustri sisse ja vaadata, kas mündi hõbedane äär on mustri välimise osaga kohakuti või üle mustri ääre.

Kuna kaheeurose mündi hõbedast äär on ca 3,5 mm laiune, saab selle abil hõlpsasti otsustada rehvide seisukorra üle.

[dropcap]! [/dropcap]Rehvimustri sügavust tuleks alati mõõta rohkem kui ühes punktis, kuna rehvid võivad kuluda ebaühtlaselt. Samuti tuleb sügavust mõõta kõigil neljal rehvil.

Lisaks annab rehvimustri kulumisest märku kulumisindikaator, mille leiab üles pisikese kolmnurga järgi rehvi küljel. Kui rehvimuster on indikaatorini ära kulunud, tähendab see, et mustrisügavus on väiksem kui 3 mm ning autole tuleb paigaldada uued talverehvid.

VALI KVALITEET

Talverehvid on oluline osa turvalisusest, neid ostes tuleb valida kvaliteet. Kui kusagil pakutakse imehea hinnaga talverehve, tuleb olla skeptiline. Tasuta lõunaid pole olemas.

Autorehve on soovituslik hankida tuntud edasimüüjate käest. Kindlasti tuleks teha enne ostu pisikest turu-uuringut – googeldamine, teiste klientide hinnangute vaatamine ja hindade võrdlus edasimüüjate lõikes aitavad selgusele jõuda.

Arvestades, et rehvivalikust sõltuvad autojuhi ja tema lähedaste elud, on tuntud edasimüüjatele ja kaubamärkidele panustamine on mõistlik.

KASUTATUD REHVID – PIGEM EI!

Kasutatud rehvide ostmine on täpselt samasugune loterii nagu nurga tagant kütuse ostmine – kunagi ei tea, mida täpselt saad.

Kuna rehvide omadustest sõltub autosviibijate ohutus, tuleks hoolega mõelda, et kas mõnekümne säästetud euro nimel tasub selliseid riske võtta. Kui sellegipoolest kaldutakse kasutatud rehvide ostmise poole, siis tuleks lasta need sõltumatul rehvieksperdil üle kontrollida.

UURI REHVI OMADUSI

Euroopa Liidus on rehvitootjal kohustus anda hinnang rehvile kütusekulu, ohutuse, mürataseme osas. Need hinnangud on aluseks rehvi klassi määramisel ja heaks orientiiriks lõpliku otsuse tegemisel. A on alati parem kui B.

blankKütusekulu – rehvid mõjutavad läbi hõõrdumise otseselt kütusekulu. Mida suurem on hõõrdumine, seda suurem on kütusekulu.

Kütusekulu saab hinnata rehvi klassi järgi – „A“ klass tähendab, et rehvi mõju kütusekulule on suurepärane, „G“ klass tähendab, et see on väga halb. On leitud, et A ja G klassi vahe tähendab kuni 7,5% suuremat kütusekulu.

Ohutus – ohutust hinnatakse läbi pidurdusteekonna mõõtmise märjal teel. Mida pikem on pidurdusteekond, seda kehvema klassi rehv saab.

Ühe klassi vahe on pidurdusteekonnas orienteeruvalt 3m, mis tähendab, et D klassi rehviga on pidurdusteekond samades oludes ca 12m pikem kui A klassi rehviga.

Müratase – näitab, kui palju müra põhjustab rehv. Siinkohal saab lihtsasti orienteeruda lainete arvu järgi – mida vähem on pildil heli laineid, seda vaiksem on rehv.

NAAST- VÕI LAMELLREHV? VALI VASTAVALT VAJADUSELE

Naast- ja lamellrehvide plusside ja miinuste teemaline debatt saab hoo sisse iga talve eel – ühed soovitavad naastrehve, teised lamelle. Tegelikult on asi väga lihtne – rehvitüübi sobivus sõltub autojuhi vajadustest.

Naastrehvidel on rehvi kummi sisestatud metallist piigid, mis tagavad hea juhitavuse ja pidamise jäistes ning lumistes oludes. Need sobivad suurepäraselt autojuhile, kellel on palju sõitmist maakohtades ja külavaheteedel, kus teed võivad olla lahti lükkamata ja esineb jääd.

Naastrehvid on soovitatavad ka autojuhtidele, kelle sõidud sageli algavad varahommikul või kestavad hilisõhtuni. Nendel aegadel on temperatuurid madalamad, mis tähendab, et ka teeolud on raskemad.

Naastrehve soovitatakse ka autojuhtidele, kellel on lühike autojuhistaaž ning kes ei tunne end talvistes oludest kindlalt.

Naastrehvide negatiivseks omaduseks on suurem müratase ja fakt, et puhta asfaldi peal rehvid kuluvad kiiremini. Samuti tõmbavad naastud üles asfalditolmu ja saastavad õhku.

Lamellrehvid on talverehvid, millel ei ole naelu, kuid millel on spetsiaalne koostis, mustri sügavus ja mustrikuju selleks, et tagada talvistes oludes hea juhitavus ja pidamine.

Lamellrehvid on suurepäraseks valikuks autojuhile, kes sõidab peamiselt linnas, kus teed on sageli hooldatud ja lahti sõidetud.

Lamellrehvide positiivseks omaduseks on väiksem müratase, kuid peab arvestama, et nende pidamine ja juhitavus on jäistes oludes kehvem kui naastrehvidel.

Ehkki lamellidega võib sõita aastaringselt, ei ole see päriselt soovitatav. Temperatuuride kõikumised ei mõju kummisegule hästi. Ideaalne on ka lamellrehvide puhul lisaks kasutada eraldi suverehve.

Allikas: PPA, Circle K

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.