Suur kevad on käes ja kaherattalised kibelevad garaaži alt teedele. Vaatame üle, kuidas tsikkel ja sõitja vaim valmis panna. Meenutame, kuidas autojuhina mootorratturit tähele panna. Tegutseme selle nimel, et ükski tsiklist oma elu teele ei jätaks.
Korraline tehnokontroll

Esimese asjana vaata üle aku. Terve talve seisnud mootorratta aku võib nõuda laadimist. Hea oleks sõitu minemise eel üleöö akut laadida. Kaalu aku vahetamist, kui see on vanem kui 4 aastat.

Nii nagu seisnud autol, tuleb ka mootorrattal kontrollida rehvide rõhku, mustrisügavust ja tekkinud pragusid ning kulumisi. Pikemalt seistes võib mootorrattal väheneda rehvirõhk, mis sõites koheselt ujuvalt tunda annab.

Kontrolli pidurite töökorda ning pidurivedelikku värvust: õige on tumekollane või pruunikas. Kui ei, siis lase see asjatundjal vahetada. Jälgi, et pidurid töötaksid tavapäraselt ega ei oleks kinni kiilunud.

Turvavarustus korda

Õnnetusse sattudes on mootorrattur ja mopedist enamasti alati nõrgem pool: kaherattalistel pole turvavöid ega õhkpatju nagu autodel.

Seepärast on äärmiselt oluline, et sõites kannad varustust, mis Sind kaitseb. Sinu motovarustus on ainus, mis eraldab Sind karedast teepinnast ning pakub kaitset löökide ja muljumiste vastu.

Vaata üle kiiver ja kindad. Hea oleks kasutada tsiklisõidul sobivat “mootorratturhiire” jakki ja pükse. Saapad – need peavad suutma õnnetuse korral su jalgu kaitsta.

Mis aga kõige tähtsam – sa pead teistele liiklejatele olema nähtav. Kõige lihtsam on end riietada värvilistesse rõivastesse, mis soovitavalt on varustatud rohkete helkurribadega.

Meenutame: tsikkel ja mootorrattur on teiste liiklejate jaoks enamasti nähtamatud 

Kindlustus ja dokumendid

Tsikkel korras, aeg vaadata üle dokumendid, mis lubavad masinale ausalt hääled sisse lüüa – tervisetõend, tehniline ülevaatus, juhiluba, kohustuslik liikluskindlustus – kõik peavad kehtima kui tänavale sööstad.

Mopeed tuleb kindlustada, sest vastasel juhul võib liiklusõnnetuse põhjustamine kaasa tuua märkimisväärse kahjunõude. Laiema kindlustuskaitse jaoks vaata liiklus- ja kaskokindlustuse pakkumisi koos.

Kontrolli siit, kas su sõidukil on kehtiv kindlustus

Tänaseks on kehtiv liikluskindlustus 11 000 mootorrattal ja mopeedil, samas liiklusregistris on neid kokku 51 500. Mopeedi kindlustus ühes kuus on umbes 10 eurot, tsikkel on kallim pidada – 20 ja veidi rohkem eurot.

Kalkuleeri ja võrdle kindlustuse hindu siin

Õiged sõiduvõtted

Möödunud aastal hukkus liikluses 6 mootorratturit. Oluline on enne liiklusse sukeldumist õiged sõiduvõtted meelde tuletada. Oma kaherattalisega tuleb “tagumikutunnetus” saada kätte enne esimest kevadballi.

Maanteeameti eskperdid soovitavad lisaks turvavarustusele ja erksale riietusele jälgida liikluses neid reegleid:

väldi sõidukijuhtide pimealas sõitmist;
järgi lubatud sõidukiirust;
kui oled alkoholi tarvitanud, siis ära sõida;
kasuta pidurdades mõlemat pidurit;
manöövritest anna märku suunatulede abil;
hoia turvalist piki- ja külgvahet.

Autojuhi meelespea

Kui oled mootorrattur, kes hooajavälisel ajal istub autoroolis, siis ilmselt tead sa, kui lihtne on kaherattalist liiklejat “maha magada”. Oma tuttavatele autojuhtidele ja kõigile, kes seda lugu loevad, tasub aga südamele, panna, et liikluses vastutavad alati kõik liiklejad. Autojuht, kui märkab mopedisti või tsiklisti.

Autojuhina pea meeles, et kaherattaliste juhid

– võivad jääda ristmikul puude/põõsaste ning teiste autode varju.
– võivad jääda Sinu auto pimealadesse.
– võivad kaugelt lähenedes jääda märkamatuks nende väiksuse tõttu
– võivad jääda märkamatuks tausta sulandumise tõttu
– sõidureal “tuikudes” püüab ta end nähtavaks teha.

Mootorrattur ei pruugi kasutada pidurit (pidurituli ei anna märku tema peatsest peatumisest), seega hoia piisavalt pikivahet. Samuti võib pidurituli jääda märkamatuks kuna tagatuli põleb kogu aeg.

Mootorratturi peatumisteekond oleneb juhi kogemusest ning sõiduki omadustest ja seetõttu hoia pikivahet, sest pole tõsi arvamus, et mootorratas on väiksem ja seega on peatumisteekond alati lühem kui autol.

Tsikkel kiirendab üldiselt paremini kui auto, samas mõjutavad teeolud kaherattalist autost rohkem. Saatuslikuks võib saada väike konarus või teemärgistus, lahtine liiv või kaevukaas, lenduv killustik vms.

Autojuhi asi on märgata ja hoolida nõrgemast lülist liikluses. Tsikli või mopeediga võrreldes on auto mitu korda suurem, raskem, ja seetõttu ka ohtlikum. Ratta alt lendu läinud kivike võib päriselt ka inimese ratta seljas tappa.

Allikas: maanteeamet, LKF, If kindlustus. Kaanepilt: Gerli Ramler

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.