Laupäev, 3. detsember 2022
Toyota jätkab oma potentsiaalsete tulevikutehnoloogiate lihvimist läbi võidusõidu. Lisaks vesinikpõlemismootoriga Corollale võisteldakse ka süsinikuneutraalse kütusega sõitva GR86-ga.

Mõlemad autod sõidavad Jaapani Super Taikyu 2022 kestvussõitude sarjas, mille raames üle-eelmisel nädalavahetusel Suzuka ringrajal peetud 5-tunnises kestvussõidus võttis CNF Concepti nime kandev süsinikuneutraalse kütusega sõitev GR86 teise koha. Järgmisel võistlusel ühineb ka bensiini jõul liikuv GR86.

Eelmisel aastal neljal Super Taikyu etapil osalenud eksperimentaalne vesiniku-Corolla on sel hooajal samuti tagasi, osaledes kõigil seitsmel sõidul. Suzuka etapil ei läinud sellel nii hästi kui CNF Conceptil – läbiti kokku 97 ringi ning üldarvestuses jäädi eelviimaseks.

Toyota inseneride sõnul kasvatati mootori jõudlust eelmise hooajaga võrreldes 24% ja pöördemomenti 33%. GR Yarise 1,6-liitrisel kolmesilindrilisel turbomootoril põhineva vesinikpõlemismootori lõplikke jõu- ja ilunumbreid ei avaldatud, kuid tehaseseades suudab see välja anda kuni 270 hj (Jaapani siseturu versioon).

Toyota GR Corolla vesinik

Sõiduulatus ja tankimiskiirus on võistlustel põhilised pudelikaelad, mida käesoleval hooajal kõrvaldama asutakse. Vesinikukasutuse optimeerimise ja sissepritse täpsemaks muutmise toel on sõiduulatust juba 20% parandatud ning tankimisaeg on kahelt minutilt vähendatud pooleteisele, võttes kasutusele parema tootlikkusega pumbad ning võimaldades autot tankida mõlemalt poolt. Plaanitakse katsetada ka uut tehnoloogiat, mis võimaldaks kasutatud gaasilise vesiniku uuesti vedelaks muuta.

GR86 CNF Concept ja sõsarmudel Subaru BRZ CNF Concept kasutavad samast, GR Yarise mootorist arendatud väiksemat, 1,4-liitrist turbomootorit, mis kasutab uuenduslikku süsinikuneutraalset kütust. Kuigi põlemisel tekivad heitmed, tasakaalustab neid kütusesegus kasutatav süsinikdioksiid, mis viivat netoheitmed “pluss-miinus nulli” juurde. Kuivõrd sellise kütuse kasutamiseks on ülemaailmne infrastruktuur olemas, on lootused kõrged.

Toyota ja Subaru loodavad kõik seotud “titevead” võistlustules avastada, eemaldada ja muidki parendusi sisse viia, et uue kütuse tulevikupotentsiaali hinnata. Lisaks jagatakse omavahel sünteetilisi kütuseid puudutavat infot ka biodiislil sõitva autoga võistleva Mazdaga.

Fotod: Toyota

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.