Neljapäev, 18. aprill 2024
Koolivaheaja viimased päevad tõotavad tulla katsumusterohked: reedel tõuseb tormituul, laupäeval läheb vihmale, ööl vastu pühapäeva tuleb kell tunni võrra tagasi keerata ja olla valmis libeduseks ja lumesajuks. Ebamugavusi on lihtsam taluda, kui ettevalmistus tehtud.

Eeloleval nädalavahetusel näitab sügis oma kurja palet. Riigi Ilmateenistuse ennustusel on reede, 25. oktoobri õhtul tõusmas tuul, laupäeval lisandub tihe vihmasadu. Ööl vastu pühapäeva tuleb kellad sättida talveajale.

Nädalavahetus näitab kurja nägu

Norra merelt on Põhja-Euroopa kohale laienenud madalrõhuala ning selle Skandinaavia kohale ulatuvas lohus on reedel arenemas tormitsüklon.

Tõenäoliselt tekib pööris Rootsi keskaladel ning muutub tundidega jõulisemaks. Rannikul esineb puhangulist edela- ja lõunatuult (iiliti 15-17 m/s) juba päeva esimeses pooles, sisealadel muutub tuul jõulisemaks (iiliti kuni 15 m/s) vastu õhtut.

Õhtul, kui pöörise kese jõuab Põhjalahe äärde, läheb edelatuul Eesti põhjarannikul tugevamaks (iiliti 21 m/s) ja vastu ööd tõusevad edela- ja läänetuule puhangud 25 m/s, ka mandril võivad puhangud tõusta üle 15 m/s.

Sadu jõuab saartele keskpäeva paiku ning levib õhtu poole üle mandri ida suunas. Vihm kõikjale ei jõua ning tõenäosus kuivemaks ilmaks on suurim Kagu-Eestis. Õhumass on Eesti kohal soe ning niiskete pilvede all on sooja 12°C ümber, kuivemas Kagu-Eestis kuni 15°C.

Laupäeva öö jooksul kaugeneb madalrõhkkond Saamimaa taha ja tuul annab hetkeks järele, kiires läänevoolus jõuab laupäeva päeval Läänemerele uus äge madalrõhkkond, mida jugavool mööda Soome lahte itta kannab.

Uus pööris toob Eestit hõlmava vihmasaju ning veelgi tugevama tormituule. Pühapäeval annab tormituul järele, kuid järgmisest tihedast vihmast pääsu pole. Arvatavasti pöördub tuul loodesse ja põhja ning algabki külmema õhu juurdevool.

Allikas: Riigi Ilmateenistus

[pullquote]! [/pullquote] Autojuhtidel tuleks enne teeleasumist ilmateade üle vaadata, lüüa lahti tarktee.ee portaal ja planeerida sõiduks tavapärasest kauem aega. Nüüd on ka tagumine aeg suverehvid talvepapude vastu ümber vahetada.

Loe siit, kuidas tormis ja marus turvaliselt sõita

Kellakeeramisega kaasnevad mõjud

Talveajale üleminek pühapäeva, 27. oktoobri öösel tähendab, et liigume taas oma vööndiaega. Uuringute põhjal on tund unevõitu paljudele imerohi, mis talveajaga kohanemise suveajale üleminekust lihtsamaks teeb.

Liiklejatel tuleb arvestada, et pimedus saabub nüüd äkitselt juba pärastlõunal. Helkurid ja ettevaatlik sõiduviis on veelgi asjakohasemad.

Soome teadlased on kogunud kokku viie aasta andmed ja arvutanud välja, millist mõju kellakeeramine liiklusele avaldab. Liiklusturvalisuse seisukohalt on suur vahe, kas valitseb püsiv talve- või suveaeg.

Statistiliselt on kõige ohtlikum aeg liikluses pärastlõunal, kella 15-17 vahel, mil juhtub rohkem liiklusõnnetusi. Hommikuti seevastu (ka talvel) on inimesed ettevaatlikumad.

Hommikul pimedas ärkamine ja autoga sõitma minek on vähem ohtlik kui õhtupimedas sõitmine: autojuht on ärgates värskem, aju on puhanud ja roolis langetatavad otsused adekvaatsemad.

Õhtul pärast tööd või pikka päeva aga on väsinud nii aju kui silmad. Pimedas sõitmine kurnab veelgi rohkem. Vööndiajas on detsembris hämar juba kella kolme ajal päeval, tööpäeva lõpus valitseb aga pilkane pimedus.

[pullquote]! [/pullquote] Puhka välja, asu teele tehniliselt korras sõiduvahendiga, planeeri sõit ette ja varu aega ettenägematute teeolude puhuks. Varu endale helkureid ja helkurvestid autosse kõigi sõitjate jaoks. Hoia närv külm, väldi kiirustamist –  talveaeg koos esimeste lumesadudega võib nii olla isegi nauditav.

Allikas: Riigi Ilmateenistus. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN