Reede, 29. märts 2024
2017. aasta 31.juuli seisuga on Eesti autoregistris arvel 62 Tesla elektriautot. Tänavu esimese seitsme kuuga osteti 7 uut Teslat. Tesla järelturg Eestis ei saa seega olla kuigi suur, paar “teise ringi” müügitehingut on siiski toimunud.

See lugu saab taas kord alguse Eesti Tesla-kogukonna esientusiastist, Mario Kadastikust. Nimelt postitas mees oma FB seinale kuulutuse, et müüb Tesla Model S 85D, põhjuseks ühe kliendi maksejõuetus.

Süvenemata põhjustesse, miks keegi ei jaksa imetoreda auto eest maksta, küsisime Kadastikult hoopis, miks pani ta müügikuulutuse Mobile.de keskkonda, selle asemel, et korraliku eestlasena kuulutada auto24 portaalis?

“Pigem on lootus auto kiiresti müüdud saada välismaal kui Eestis,” tõdeb Mario. “Seepärast ka rahvusvaheline müügikeskkond, kus nn “teise käe” Teslasid pidevalt liikvel ja kliendid neid otsida oskavad. Eks seegi, et auto24 kuulutus on tasuline, Mobile.de on kuulutus tasuta.”

EESTIS ON TOIMUNUD MÕNI TEHING

Mario Kadastik ütleb, et Eestis on Tesla järelturg suhteliselt vaikne. Mõni tehing on toimunud, aga neid on tõepoolest mõni, ta ise teab paari-kolme. “Pigem on ostjad välismaalt kui Eestist. Oleme müünud Tšehhi, tean ühte tuttavat, kes müüs Austriasse.”

KUIDAS TESLA HINDA HOIAB?

Kadastik sõnab, et Tesla hoiab üldiselt hästi hinda: “Sellel on kaks põhjust, Tesla tavamudelite hinnastus on pigem olnud ajas kasvav, mistõttu ka järelturg ei kaota väärtust nii kiirelt. Lisaks ei oma elektriauto puhul läbisõit nii suurt rolli kui sisepõlemismootoriga auto puhul.”

Jah veermik kulub, selle detaile tuleb vahetada, aga samas elektromootor ja akupakk on 8 aastat piiramatu läbisõiduga garantii all, nii et pole vahet, kas sõita 100 000 või 300 000 km. Muud kuluosad siis vastavalt 4 aastat või 80 000 km läbisõitu,” täpsustab Kadastik.

Pikaajalise kasutajakogemusega mees lisab ka, et astmelised hinnakukkumised on Teslal toimunud suurte tehnoloogiliste hüpete korral nagu näiteks esimese generatsiooni autopiloodi vahetumine uue vastu ning Perfomance-mudelite tulek turule.

“Samas esimese generatsiooni autopiloodiga Teslad hoiavad imeliselt hinda, sest teise gene piloot pole nii dramaatiliselt parem kui esimene.”

KUI PALJU SÕLTUB TESLA JÄRELTURG AUTO LÄBISÕIDUST?

Selgub, et läbisõidul pole vahet – põhjusel, et Tesla annab 8 aastat garantiid akule ja elektrimootorile läbisõidu piiranguta, muudele kuluosadele 4 aastat või 80 000 km. Nüüd tuleb üllatus – Eesti esimene Tesla, see kõige-kõige esimene on müüdud! Kellele, Kadastik muidugi ei ütle.

“Jah, kõige esimene Eesti Tesla Model S sai müüdud möödunud suvel. Müügihetkeks oli auto läbisõit 260 000 kilomeetrit. Hinnaks kujunes 40 000 eurot+ käibemaks.”

2013. aastal Eestisse ostetud esimese Tesla Model S hind koos kõigi lisadega oli 91 000 eurot + käibemaks. Sellest summast läks maha KredEx-i toetus. Väike arvutus näitab, et Tesla omanik väga suurt kaotust ei kandnud.

“Järelturgu on ka pealtnäha väga suure läbisõiduga Tesladele, sest inimesed hakkavad aru saama, et elektriautode puhul ei mängi läbitud kilomeetrid erilist rolli. Jah, lisaks veermikule kulub sõitjateruumi sisustus, aga see on vaid väike osa auto hinnast.”

Tõsi see on – paari tuhande euro eest saab soovi korral Eestis lasta auto nahksisu 100% uuendada, abi on ka täispuhastusest, et auto näeks välja jälle “nagu uus”. 2013. aasta Teslal on alles veel üle poole tehase garantiist. Hind on aga rohkem kui poole odavam.

KUI KIIRESTI SAAB MÜÜDUD KONKREETNE MODEL S 85D?

“Plaan on auto detsembriks müüdud saada. Meil on juba mitmeid huvilisi, kuid mitte päris praeguse müügihinna juures,” räägib Kadastik. “Eks vaatame kuidas huvi kujuneb lähipäevadel ja vajadusel langetame hinda.”

Auto ise on väga heas seisukorras ning müügi põhjuseks on kliendi soov, saada turuhinna ja oma võlgnevuse vaheraha endale:

“Antud Tesla puhul oli tegemist efektiivse ostu-müügi järelmaksuga ning klient soovib turuhinna ja tema võlgnevuse vahet endale saada. Me (Teslarent, toim) ei soovi seda kapitali omast taskust välja panna ning ka turuhinda oleks keerukas täpselt hinnata. Seetõttu läheb auto müüki, kuigi sel on vaid 2 sõitjat olnud (mina ise ning nüüd see üks klient). Mitte mingit muud põhjust müügiks ei olegi,” selgitab Mario Kadastik.

MIDA KÜSITAKSE KÕIGE ROHKEM KASUTATUD TESLADE PUHUL?

“Läbisõit ikka. Näiteks konkreetsel autol on 100 000 kilomeetri läbimise järel endisel pea 100% akumahust alles. Kui algselt laadis see 415 km ulatuseni, siis viimati oli see 410 km,” selgitab Kadastik.

Lisaks pea uuele akupakile on uuel omanikul kindlus, et lähemad 4,5 aastat kehtib tehase garantii akule ja elektriajamile (müügil olev Model S on arvele võetud 2015. aasta juunis). Tehase üldgarantii on lõppenud, auto läbisõit on 80 000+ km.

KUI TAHAKS SARNAST UUT AUTOT OSTA, KAUA PEAB OOTAMA?

“Kuna 85kWh ega ka 90kWh akut enam ei tehta on valikus kas 75kWh või 100kWh Tesla Model S. Viimase korral maksaks sarnane auto hetkel umbes 130 000 eurot, kui võtta 75kWh aku, siis umbes 86 000 eurot, aga sel juhul kaotad sõiduulatuses. Ooteaeg oleks ca 3 kuud.”

MIKS KASUTATUD TESLA OSTMINE ON MÕISTLIK?

Esiteks: hind. Uus samasugune Tesla on vähemalt kaks korda kallim. Teiseks: 8 aastat läbisõiduta garantiid akule ja mootorile – enamusel “teise käe” Tesladel on seda piisavalt, et uus omanik saaks 4-5 aastat muretult sõita. Kolmandaks – tööandja sõiduautode maksustamise muutus uuest aastast.

Ettevõtete käsutuses ja segakasutuses olevate Teslade puhul võetakse maksu arvestamisel aluseks nimivõimsus, mitte elektrimootori maksimumvõimsus. Noobel särtsukas tekitab igakuiselt lisakulu umbes sama palju kui 1,2-liitrise bensiinimootoriga superkompakt (1,96 eurot/kW).

Kui Tesla on vanem kui 5 aastat, kukub maksumäär 1,47 euroni kW kohta, kolm aastat tehase garantiid on aga jätkuvalt omaniku käsutuses. Tasub mõtlemist. Nagu väärib üldisemalt mõtlemist ettevõttele elektriauto soetamine, valik laieneb järjest.

Kaanepilt: Ylle Rajasaar. Täname: Mario Kadastik

KOMMENTEERI SIIN