Tekniikan Maailma avastas Seat Arona, Seat Ibiza ja VW Polo ohtliku vea

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Soomlaste tehnikaajakiri Tekniikan Maailma testis väikesi linnamaastureid ning avastas kolmel Volkswagen Grupi autol juhuslikult olulise vea: möödapõikemanöövril avanesid tagumisel istmel turvavööd. 410 000 autot kutsutakse tagasi.

Kolme Volkswagen grupi mudelit puudutav tõsine turvalisusprobleem sai alguse soomlaste Tekniikan Maailma korraldatud kompaktmaasturite testist.  Möödapõike manöövri ajal kargas lahti Seat Arona vasakpoolse tagaistme turvavöö. Teisel ja kolmandal katsel kordus kõik samamoodi. Turvavöö tuli isepäiselt lahti ka teisel testis osalenud Seat Aronal.

Tekniikan Maailma järgmistes testides selgus, et sama probleem puudutab kõiki VW-grupi uuel väikeautoplatvormil MQB A0 tuginevaid mudeleid ehk siis Volkswagen Polot, Seat Aronat ja Seat Ibizat.

11. mail andis Volkswagen Grupp teada, et kutsub tagasi 410 000 VW Polot, Seat Aronat ja Ibizat. Kontrolli peavad minema kõik 2018 aasta Polode, 2017 ja 2018 aasta Ibizad ning 2018. aasta Aronad.

INSENERTEHNILINE MÖÖDALASK

Kõigi kolme – Volkswagen Polo, Seat Arona ja Ibiza – vasaku tagumise turvavöö ja keskmise istme turvavöö kinnitusdetailid on ilmselt praktilistel põhjustel paigaldatud erinevale kõrgusele ning sellest ka kummaline probleem.

Keskmise turvavöö kinnituse ehk lukukorpuse alumine äär on samal kõrgusel vasakpoolse turvavöö lukustuse avamisnupuga. Halbade asjaolude kokkusattumise korral võib lukukorpuse alumine serv avada vasakpoolse turvavöö lukustuse.

Selline olukord võib tekkida näiteks kiiresti läbitavates paremkurvides või külgkokkupõrke korral kui sõitja istmel kaldub.

Tekniikan Maailma suutis saavutada sama efekti ka seisvas autos, surudes mõlema turvavöö kinnitusdetaile teineteise vastu.

Lukustus ei avanenud sel juhul küll päris iseenesest, vaid selleks pidi turvavööd sikutama. Selleks vajalik jõud on aga oluliselt väiksem võrreldes sõidu ajal või võimalikul kokkupõrkel mõjuvate jõududega.

VANA HEA TAKATA-KAMM

Testitud Arona, Ibiza ja Polo turvavöölukkude allhankijaks on Takata. Seda tootjat seostame peamiselt turvapatjade jamaga: iseavanevad turvapadjad on tapnud üle maailma mitu inimest ning see on tinginud lugupeetud autotootjate loobumise Takata teenustest.

Seati esindaja on kinnitanud autodes esinevat viga ning lubanud, et ettevõte tegeleb lahenduste otsimisega. Üsna tõenäoliselt on lähiajal oodata Seati vigastele mudelitele üldist tagasikutset.

Tekniikan Maailma edastas info Soome liiklusohutusametile Trafi. Tõenäoliselt on ka neilt tulemas mingi soovitus pöörduda mudelitega, millel turvavöö viga esines, kiiresti teenindusse.

Tõenäoliselt vahetatakse keskmise istme turvavöö kinnitus kas veidi lühema või hoopis pikema vastu välja. Teine võimalik lahendus on allhankija väljavahetamine, sest näiteks Volkswagen T-Roc’i turvavöö lukk katses ei avanenud – nende tootjaks on TRW.

LAPSEVANEMAD, TÄHELEPANU!

Nende jaoks, kes tagaistet reisijate veoks ei kasuta, võib see probleem ehk ebaolulisena näida. Siiski võib ka väikeautodes mõnikord kõik kolm tagaistet kasutusel olla. Samuti võib turvatooli kõrval keskmisel istmel istuv reisija lapseistme turvavöö kogemata avada.

Tekib küsimus, kuidas suurel ja lugupeetud autotootjal õnnestub uute mudelite põhjalikust testimisest hoolimata lasta läbi säärane emaviga? Põhjus on lihtne – “dummyd” ehk nukud, keda kasutatakse autode testimisel, asendatakse tagaistmel tihti veega täidetud tündritega.

Need teadaolevalt on ühetasased suured moodustised, mis vajuvad sügavale istmesse ega taha järskudel pööretel kuskile poole kalduda, eriti kui on piripardani veega täidetud.

Autotootjatele esitatavad karmid nõuded keelavad testjuhil sõita kellegagi koos, sest see võib ohtu seada inimelud. Suur osa testidest tehakse üldse vaid “dummysid” kasutades.

Kolme tagaistujaga sõidukatseid tehakse tõenäoliselt vaid väga kontrollitud alal väga väikesel kiirusel, et veenduda: mahub! Mingeid elulisi möödapõikekatseid ja järske pöördeid ei hakka proovimise käigus keegi igaks juhuks harrastama.

MIDA EESTIS PEAKS TEGEMA?

Seat Arona, Seat Ibiza ja Volkswagen Polo värske põlvkonna mudelite omanikel tuleks nüüd kiires korras pöörduda esindusse kust auto ostetud ja nõuda teeninduse aega. Tõenäoliselt on tehased tänaseks andnud müüjale juba käitumisjuhised ning viga parandatakse.

Enne teenindusse minekut ei tasuks aga Seat Arona ja Ibiza ning Volkswagen Polo tagaistmele lasta ühtegi sõitjat ega kinnitada sinna ka laste turvatooli. Turvavöö kammi kõrvale jättes on kõigi kolme mudeli puhul tegu täiesti sõidetavate autodega.

Allikas: Tekniikan Maailma. Kaanepilt: Uku Tampere. Tõlkis: Lena Murd

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.