Neljapäev, 25. aprill 2024
Reedel, 2. oktoobril algab Tartus auto- ja tehnikamess Motoshow, ja kestab pühapäevani. Valdav osa tegevustest toimub tänavu vabas õhus. Toimub mitu uudismudelite esmaesitlust ning näituse naelaks on mitmed eksponendid, kes on väljas esmakordselt. 

Need autohuvilised, kes on kahevahel, kas Tartu autonäitusele minna või mitte minna, võivad igal juhul minna – suur osa väljapanekust ja tegevustest toimub vabas õhus, kus nakatumiseoht on väiksem. Kindlasti tasub koju jääda neil, keda kimbutab kehv enesetunne – Motoshow tuleb kindlasti ka järgmisel aastal. Tervis on kallisvara, millega mängida ei tasu. Ei enda ega teiste omaga.

Esinduslik uudismudelite valik

Olulistest esmaesitlustest tasub ära mainida uue põlvkonna Kia Sorento, millelt kate tõmmatakse 2. oktoobril ja mis ilmselt peaks olema väga hea uudis kõigile “päris” linnadžiibisõpradele. 

Esmakordselt Baltimaades astub avalikkuse ette ka uuenenud Hyundai i30, mis on varasemast ühenduvam, ja mille välimust on veelgi moodsamaks tuunitud. Autot on saada kolmes kerevariandis ning tuleb ka N Line. On, mida uudistada. 

Ford on väljas kõigi oma uudismudelitega, neist põnevam on ilmselt äsja ajakirjanike seas tutvustusringi teinud uus Kuga, aga ka Puma on ilmselt paljude jaoks veel suur uudis. Lisaks näitab Egon Kaur messil uut Ford Fiesta baasile ehitatud ralliauto prototüüpi. 

Tartus saab näha ka Renault’ uusi hübriide: Capturi ja Mégane’i pistikhübriide ja Clio hübriidi. Ajakirjanikud on samuti silmad pikad peas ootel, sest proovisõite hakatakse kirja panema näituse järel. 

Kindlasti tasub üle vaadata ka tuttuus Seat Leon, mille digitaliseeritus vääriks eraldi raamaturt, sõiduomadused aga on ajas üha paremaks läinud.

Elektriautodest on lubanud kohal olla Honda e ja VW ID.3. Näha saab ka Peugeot e-2008t, Audi e-tron SB-d ja hetkel üht populaarsemat elektriautot Euroopas, Tesla Model 3. Renault Zoe, M-B EQC ja Hyundai Kona on aga ühe e-auto sõbra kohustuslikus programmis nagunii. Korraldajate sõnul proovitakse Tartus e-autode müüte ja eelarvamusi usinalt murda.

Uustulnukatest pakub põnevust kahtlemata Ferrari Eesti esindus, mis on näitusel valiku superautodega väljas, ja kui ka sõita ei saa, on unistamine tasuta.

Vanasõidukite restaureerimine on järjest popim

Moes on Tarbeklaas, Riia portselan ja vanad mossed ning Ladad. Gurmaanid vaatavad 50 aastast kaugemale – tänavu on esimest korda Tartu näituse ajaloos tõsisemalt ette võetud vanasõidukite restaureerimine.

Kohal on Eesti Vanasõidukite Restaureerijate Liit, kelle väljapaneku vanim auto on 1912. aastast pärinev Ford T, mis on ühtlasi ka vanim Eesti liiklusregistris olev sõitev auto.

Väljas on ka klassikaliste Porschede restaureerimisele spetsialiseerunud Urbans Garage ning Car Restoration, kelle näitusenaelaks on hiljuti põhjaliku uuenduskuuri läbinud 1969. aasta Ford Mustang Mach 1.

“Lada 50” on kõva teema: näitusealal võtavad koha sisse lisaks harjumuspärastele igapäevasõidukitele musta numbriga uunikumid, kabriolett, elektrimootoriga Lada ning Eesti võimsamad võistlus- ning tänavamasinaid.

Kummardus ärajäänud Maamessile

Kevadel tühjaks jäänud messikalender kajastub ka Motoshow temaatikas. Kevadel toimuma pidanud Maamess lükkus seoses eriolukorra kehtestamisega järgmisesse aastasse, ja nii on autonäituse raames väljas valik põllu- ja metsatehnikat, kombainidest harvesterideni.

Uudisena on messi alateemana esindatud ATV’d, UTV’d ja bagid, millele on messiplatsile rajatud ka spetsiaalne proovisõiduala. Esindatud on kõik valdkonna suuremad tegijad – CAN-AM, CFMOTO, John Deere, Linhai, Stels ja Tinger.

Tuunida võib kõike!

Tartu Motoshow lahutamatu osa on alati olnud tuunitud autode näitus, mis on tänavu temaatiliselt laienenud – esindatud on ka ümberehitatud paadid ning mootorrattad.

Hobiautode kõrval võtavad koha sisse Eesti kiireimad sportautod. Kohal on Rally Estonia WRC3 klassi kolmas Egon Kaur Ford Fiesta protoautoga.

Näha saab Eesti kõigi aegade kiirusrekordi 402 km/h püstitanud Nissan GT-Ri ja Andres Arnover, kes on teinud kiirendusvõistluste maailmarekordi, näitab lisaks Ford Mustang GT500 Shelby võistlusautole ka oma Fast Ford Racing Team meeskonna veokit. Nato lahingugrupp tuleb kohale aga koguni Challengeri tankiga.

Oma tervist hoiame ikka ise

Tartu Motoshow tarvis on kasutusele võetud Tartu Näituste alal ligemale 4500 ruutmeetrit sisepinda ning 30 000 ruutmeetrit välipinda.

Vastavalt kehtivale korrale lubatakse korraga alale 2000 inimest, kellest 750 korraga hoonesse. Kuigi varasema külastajate statistika järgi keegi väravate taha ootama ei pea jääma, võiks näitust külastada hommikustel või ka pärastlõunastel aegadel, et inimesi hajutada. 

Haigusnähtudega inimestel palutakse koju jääda, külastajatel aga hoolikalt käsi desinfitseerida, distantsi hoida ning soovituslik on ka maski kandmine. 

Motoshow toimub Tartu Näituste messikeskuses 2.-4. oktoobrini. Pileti- ja parkimisinfo leiab siit.

Kaanepilt 2019. aasta Motoshow‘lt, autor Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN