Esmaspäev, 18. märts 2024
1. juunist avab Tallinn viis avalikku supelranda, kus kehtib 2+2 reegel. Valvepostidel on taas vetelpäästjad ning rannakohvikud avavad uksed. Kes ja kuidas 2+2 reegli täitmist kontrollib ei ole teada – linnas keeb elu nagu enne viiruspuhangut.

Tallinna supelrandades on päikeseliste ilmadega rannamõnude nautijaid hulgim, kuigi ametlikult on plaažid ikka kinni ja avatakse – nagu nüüd loeme – 1. juunist, sealjuures 2+2 reeglit järgides. 

Avatakse viis linna supelranda: Pikakari, Stroomi, Kakumäe, Harku (järve) ja muidugi Pirita rand. Harku rannale on jagunud puhkajaid viimasel paaril nädalal ohtralt, ka Stroomi ja Pirita rannas on puhkajaid rohkelt.

Linna peal jalutades ei saa küll aru, et midagi väga teisiti oleks kui viiruspuhangu eel: 2+2 reeglit ei järgita eriti, seda suurem on küsimus, kuidas kavatsetakse supelrandades “korda” hoida?

Haabersti linnaosavanem (Harku ja Kakumäe rannad) Andre Hanimägi panustab linnaosavalitsuse teavitustööle ja hoiatussiltidele, mis randadesse üles pannakse:

„Nii nagu kehtib 2+2 reegel jätkuvalt avalikes kohtades ja siseruumides, tuleb vahet hoida ka randades. Oleme palunud ka G4S rannavalvel teha rannalistele vajadusel märkusi, kuid vetelpäästjate esmane ülesanne on siiski inimeste päästmine ohuolukorras veest,“ rääkis Hanimägi.

Ehk siis: märkus tehakse (võibolla), trahvi ei tee keegi ja seda, kas sa praed kõrvuti oma pereliikme või naabri, või lausa juhututtavaga, keegi ei kontrolli ka. 

Inimene ise valvab enda üle

Kuna uusi nakkusjuhtumeid on lisandunud viimastel päevadel vähe, ei tasu randa jätta minemata vaid seetõttu, et keegi tahab üksteisel seljas elada.

Esimene – ja tegelikult ainus – järelevalvaja oma tervise üle on ikka inimene ise. D-vitamiin on sügistalvise pika kaamoseaja üleelamiseks meile hädavajalik.

Kasvõi pool tundi jalutamist rannal või kergeid sportlikke mänge ja päevane “doos” on käes. Ujumiseks saab ju valida säärase aja, kui “tipptund” rannas on ära olnud. 

Kõige rahvarohkemad on Tallinnas ajast aega olnud Pirita ja Harku, viimasel ajal on populaarsust kasvatanud ka Stroomi. Pikakaril leiab rahulikke kohti ning tegelikult saab mööda rannajoont kaugemale jalutades ka poppides randades omale vaikse oaasi maha märkida. 

Ole inimene: jäta auto parklasse, võta prügi kaasa

Alati võib loobuda kodulinna randadest ja sõita natuke kaugemale: Valkla, Salmistu, Võsu jäävad maksimaalselt tunnise autosõidu kaugusele. 

Kuhu te ka ei läheks, olgu siis koduranda, kodulinna kaugemasse randa või linnast välja, olge inimesed ja jätke oma auto viisakalt parklasse ning võtke lahkudes endaga kõik, mille randa kaasagi tõite. 

Tallinna randades on liiv värskelt sõelutud, pingid paigatud ja prügikastid püsti. Hinnakem nende tööd, kes on meie heaolu nimel vaeva näinud. Mõnusat rannapuhkust!

Rannailma infot on hea vaadata näiteks siit

Loe siit, kuidas looduses (ja rannas) hoolivalt liikuda

Kaanepilt: Ylle Tampere, Pikakari rand

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN