Esmaspäev, 4. detsember 2023
Neile, kes ootavad kaugelt konteineris saabuvat kaupa, autoosi või isegi autot, on halbu uudiseid – üks maailma suuremaid konteinerilaevu on Suessi kanali täielikult blokeerinud.

20 000 konteineriga laaditud 400-meetrine ja 220 000-tonnise kogumahutavusega MV Ever Given oli teel Hiinast Rotterdami, kui tugevad tuuled ta Suessi kanalis eile hommikul risti keerasid. Madalale sõitnud laevast ei saa nüüd mööda midagi peale tillukeste paatide ja pargaste.

Hetkel on ootamas üle saja kaubalaeva, samal ajal kui terve armaada puksiirlaevu ning isegi üks ekskavaator Ever Givenit uuesti liikuma saada üritavad. Egiptuse valitsus teatas, et liikluse ümbersuunamiseks on avatud vana sektsioon kanalit.

MV Ever Given

Suessi kanal valmis 1869. aastaks ning on üks globaalse kaubaveo tuiksooni, mida näiteks eelmisel aastal läbis pea 20 000 laeva. Olenevalt lähte- ja sihtpunktist lühendab kanal laeva teekonda keskmiselt 8900 km võrra, ümber Aafrika seilamine võtab 10 päeva kauem.

Viimati juhtus sarnane intsident 2017. aastal, kui tehnilise rikke tõttu blokeeris kanali Jaapani konteinerilaev. Selle laeva uuesti liikuma saamine oli vaid mõne tunni töö, kuid ilmselgelt on maailma suurimate hulka kuuluv alus pisut suurem probleem.

Kui tõusu ajal laeva lahti ei tõmmata, siis mõõna ajal tuleb tõenäoliselt konteinereid maha laadima hakata. Loodetavasti ei lähe asi päris nii kaugele kui kreeni vajunud alusega MV Golden Ray, mis lihtsalt tükkideks lõigati – aga vähemasti teame, et ka selline variant on olemas, kui lugu väga hapu paistab.

Foto: Reuters

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.