Teisipäev, 19. märts 2024
Taeva Sõela hõbedased tähed sinisel ovaalil on nelikveoliste sõidukite sünonüümiks paljude tõsiste autode austajate jaoks. Subaru – tema see Plejaadide valitseja on – võib nüüdsest nimetada end maailma suurimaks nelikveoliste sõidukite tootjaks: koguni 15% kõigist sarnastest maailmas müüdud sõiduautodest on Subarud.

Oma esimese nelikveolise sõiduki – Leone Combi – tõi Jaapani autotootja turule 1972. aastal. Viimase 45 aasta jooksul on ettevõtte oma nelikveo tehnoloogiat järjepidevalt edasi arendanud. Märkimisväärne on seegi, et tänaseni on säilitatud iseseisvus ning valdav osa tehnoloogiatest sünnib “omas majas”.

Läinud aastal küündis Jaapani autotootja uue tähiseni, kui esimest korda ettevõtte ajaloos toodeti üle miljoni auto. Peale autotööstuse 2016. aasta statistika avaldamist ilmnes, et Subaru jõudis veel ühe verstapostini ja on nüüdseks ka maailma suurim nelikveoliste sõidukite tootja.

Nelikveoliste sõidukite üleilmsest turuosast moodustab Subaru toodang tänaseks tervenisti 15 protsenti. 2016. aastal müüdi üle maailma 965 892 nelikveolist sõidukit.

Seda on 245 382 sõiduki võrra rohkem, kui järgmise positsiooni hoidjal Audil, kes müüs 2016. aastal 720 510 nelikveolist sõidukit, ja kõvasti rohkem kui kolmandal kohal oleval kaubamärgil Jaguar Land Rover, mis müüs 485 797 nelikveolist autot.

Legendaarne sümmeetriline nelikveosüsteem kuulub peaaegu kõikide Subarute standardvarustusse. Nelikveolised sõidukid moodustavad 99,3 protsenti Jaapani autotootja toodetud autodest. Ainsaks erandiks Euroopa ja Põhja-Ameerika turgudel on tagaveoline sportkupee BRZ, Toyota GT86 sõsarmudel, ning Jaapanis on müügil ka mõned kaheveolised miniautod.

SUBARU, KINDLAMEELSELT NELIKVEOLINE

Siin on nüüd üks tee ja mitu asja. Kõigepealt maasturilaadsete plahvatus, mis on kaasa toonud opimeerimise: linnainimene tahab kõrget tooli, aga nelikveoga pole tal asfaldil midagi teha. Järelikult – võtame ära!

Teiseks – Subaru sümmeetriline ongi ainulaadne, ja oleks kurb, kui nad selle oma sõidukitelt ära korjaksid. Need masinad on loodud olema “päris”, ehk nendega minnakse Kohtadesse. Isegi sel juhul, kui Koht on ringrada.

Seesama pildil olev Forester XT näiteks on rajasõiduautona täitsa tubli, ehkki kõiki abilisi tal pealt maha kähkukargamise tingimustes keerata ei anna – või kas te olete näinud külmkappi, mis rallit sõidaks, mhah?

Kolmandaks – Jaapani autod on tasapisi järjest rohkem moes. Subaru müüginumbrid rühivad ülespoole kogu maailmas. Inimesed vajavad vaheldust ja toredad “jaapanlased” pakuvad seda päris kindlasti. Kuigi tasapisi liigub ka Plejaadide valitseja suunal, mis toob endaga moodsad tehnoloogiad ja … tilulilu. Vähemalt esialgu ei ole need kohustuslikud.

Allikas: tootja. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN