Käimasolevad teetööd või muud erakorralised asjaolud võivad suvereisi tuksi keerata. Selleks, et mitte aega raisata, on abiks kohalikud liiklusinfot jagavad veebilehed. Vaatame üle Eesti ja Skandinaaviamaade otseallikad.

Suvi ja teetööd käivad koos nagu sukk ja saabas, seda kõikjal Euroopas. Ja ehkki teetööde lõpptulemus on positiivne, ei tahaks reisil olles pikalt üleskaevatud tänavaga silmitsi seista ega teha mitmekümnekilomeetriseid ümbersõite.

Eesti, Soome, Rootsi, Norra ja Taani pakuvad põhimõtteliselt reaalajas liiklusinfot ning mõnel veebilehel on ka rida lisafunktsioone: näiteks saab vaadata, kus parasjagu tee on vihmamärg või siis planeerida oma teekonda ja säästa seeläbi aega.

Eesti oma Tarktee.ee rakendus on üks kasutajasõbralikumaid ent üpris loogiline ja mugav on leida vajalikku teavet ka kõigi teiste Skandinaaviamaade lehtedelt.

Tuleb meeles pidada, et enamus soovitatutest on veebilehed, mis mõeldud arvutikasutajale esmase info hankimiseks, vaid taanlastel on olemas ka äpid. Sõites on abi ikka Waze’ist ja Google Maps’ist, kuhu Eestis näiteks maanteeamet oma info edasi saadab.

Eesti
tarktee.ee

Maanteeameti liiklusinforakendus Tark Tee annab infot liikluspiirangute, teetööde ja teeolude kohta. Tark Tee aitab planeerida ohutut ja turvalist teekonda. Teavet leidub nii liikluspiirangute, teeolude kui ka massipiirangute kohta.

Lisaks võib menüüvalikutest ja linkidelt leida ka muud infot. Näiteks kaamerainfo Eesti ja Läti teede kohta, rongide ja laevade sõiduplaanid, jalgrattateede kaart, liiklusmärgiinfo ja muudki kasulikku.

Soome
liikennetilanne.fi

Siit leiab ajakohast infot liiklusummikute ja teetööde kohta, samuti liikluskaamerate teavet. Kaardilt saab valida vaid endale huvipakkuvat infot. Menüüriba pakub viis valikut: teetööd, liiklusolud, ummikud, rongiliiklus ja laevaliiklus.
Keeltevalikus on soome, rootsi, inglise ja vene.

Rootsi
trafikverket.se

Rootsi liiklusinfoleht on küll vaid rootsikeelne, kuid lihtsasti kasutatav ja pakub tavapärasele infole lisaks ka teavet puhkekohtade ja erinevate teekaamerate kohta. Professionaalsetele autojuhtidele on abiks info massi- ja kõrgusepiirangute osas.

Norra
vegvesen.no/trafikkbeta

Norra liiklusinfoleht pakub lisaks tavalisele teetööde ja liikluskaamerainfole ka võimalust oma reisi planeerida. Kasulik reisiplaneerija pakub peotäie alternatiivseid marsruute ja annab infot nii reisiaja kui ka teemaksude ning praamipiletite kohta.

Kaardiinfot saab soovikohaselt seadistada, kuid sellest tuleb ka aru saada: kogu lehel on info ainult norra keeles.

Taani
trafikkort.vejdirektoratet.dk

Taani liiklusinfoteenus on kõige mitmekülgsem. Näiteks saab valida, kas reisid auto, veoki või jalgrattaga, ning vastu saab sobivaks kohandatud info.

Veoautojuhile on kasulik teave massipiirangute, maksimaalse kõrguse kui ka puhkekohtade kohta, mis muid liiklejaid eriti ei huvita. Jalgratturi vaates näeb infot jalgrattateede kohta.

Põhivalik puudutab sõiduautosid ja siin saab infot sobivaks seadistada. Näiteks saab teavet libedaolude ja tuulehoiatuste kohta, teine valik aga toob esile teetööd. Lisaks leidub vajalikku infot nii teekaamerate kui ka ummikute kohta. Talviseks ajaks on spetsiaalne menüüvalik.

Ka Taani lehel on marsruudi koostamise võimalus, mis näitab ära ka teetööd, kuid alternatiivvalikuid ei paku. Info on taanikeelne.

Lisaks on Taani kohta saadaval mobiilirakendused nii iOS-ile kui ka Androidile. Täpsemalt on tegu 3 erineva äpiga: Trafikinfo, mis vastab ülalkirjeldatule​, ​Vintertrafik, mis puudutab talvist liiklusinfot, ja Hovedstaden, mis annab teavet Kopenhaageni liikluse kohta.

Kaanepilt: tarktee.ee. Ülevaade: Lena Murd

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.