Teisipäev, 20. veebruar 2024
Maailma Naiste Aasta Auto ehk WWCOTY kohtunike seas on puhkenud pahameeletorm: Peugeot 3008 võit linnamaasturite kategoorias on Hispaanias leidnud tõlgenduse nagu oleks tegu “naiste SUV-ga”. Tegelik sõnum on aga, et tegu on hea autoga kõigi jaoks, mida soovitavad muuhulgas professionaalsed nais-autoajakirjanikud.

WWCOTY Hispaania kohtunik Maria Garcia ei varja oma pettumust: “Kui saatsin pressiteate, siis kirjutasin seal sõna-sõnalt “Meie žürii, kus tänavu langetas otsuse 25 naiskohtunikku, on pühendunud valima sõidukeid, mis sobivad KÕIGILE. Sest me oleme veendunud, et headel autodel ei ole sugu ega vanust.””

Ta lisab, et olenemata väga selgelt antud sõnumist, ei jõudnud see adressaadini ning Peugeot 3008 linnamaasturist räägitakse kohalikus turundusosakonnas ja meedias nüüd kui “naiste lemmikmaasturist”. Auto aga on võitnud juba enne WWCOTY nominatsiooni arvukalt auhindu, sealhulgas Euroopa Aasta Auto tiitli. “See pole mingi “naiste auto” vaid on lihtsalt väga hea auto!”

PEUGEOT 3008 ONGI VÄGA HEA AUTO!

“Ma arvan, meil on väga, väga suur probleem selle sõnumi vääriti tõlgendamisega,” ütleb Garcia. “Ma ei tea, mida me peaksime tegema, et seda arusaama muuta! Kuidas saab autode puhul öelda, et tegu on “naiste” või “meeste” autoga? Ei ole ju olemas “naiste” arhitektuuri või “meeste” muusikat!”

Maria Garcia lisab, et kui valitakse Maailma Aasta Autot või Euroopa Aasta Autot ning žüriis on valdavalt mehed, ei räägi keegi ju meeste aasta autost.

“Kuidas saab keegi üldse mõelda, et kui professionaalsed naisajakirjanikud valivad aasta autot, on tegu naiste autoga? Ei, vaid see, et autovaldkonnas räägvad kaasa ning parimaid valivad ka naised, on WWCOTY puhul rõhutatud,” on Garcia nördinud.

Naiskohtunikud üle maailma on Maria Garciaga nõus, sest Peugeot 3008 on täiesti suurepärane auto, mis mitte kuskilt otsast ei ole “naine” või “mees”.

Auto on ehitatud täitma paljude sõitjate vajadusi, tulema toime ka rasketes teeoludes ning mahutama viis täiskasvanut ja nende pakid. Mis täpsemalt selles autos on sellist, mis teeb antud mudelist vaid “naiste lemmik-SUV”?!

Jacqui Madelin Uus-Meremaalt tõdeb, et on kogenud ajakirjanikega tegelevate avalike osakondade survet mitte kutsuda rahvusvahelistele esindussõitudele naisajakirjanikke juhul, kui tegu on võimsate ja suurte autodega. Naistele jäetakse ikka “väikesed ja punased”.

“Ja isegi kui tootja ise tahaks naisi  sõitma, et nende arvamust kuulda, siis kohalik PR-osakond korraldab asja ikka nii, et sa saad autoga sõita heal juhul oma kodumaal võsa vahel. Me peame igaüks tegema tugevalt tööd, et nii kohalikud kui üleilmsed otsustajad meiega arvestaksid, ja toetama riike, kus sooline võrdsus on murekoht,” kirjutab Madelin.

EESTLANNA EI LASE END HÄIRIDA

Ylle Rajasaar, Eestist pärit WWCOTY kohtunik ütleb, et kahtlemata tuleb sellele väärtõlgendusele tähelepanu pöörata: “Jah, statistika põhjal langetavad naised Euroopas ja Ühendriikides juba rohkem auto ostuotsuseid kui mehed, aga otsustaja sugu ei tee autost automaatselt roosat või lillat.”

“Tõsi on, et mida rohkem naised autode teemal sõna võtavad, seda rohkem ilmub välja neid, kes tahaksid nad maamunalt igaks juhuks minema pühkida. Äsja näiteks üritati mulle ühes FB kogukonnas mütsi pähe tõmmata selle eest, et julgesin küsida täpsustava küsimuse auto “väände” kohta. No tõepoolest, ei saanud aru! Ma ei läinud tülikiskumisega kaasa. Kui aga keegi tuleks ütlema, et Peugeot 3008 on naistekas sellepärast, et see mulle meeldib, siis vist läheksin ka tõepoolest kurjameelseks.”

Loe Peugeot 3008 proovisõidulugu uuesti siit

Allikas: WWCOTY kohtunikekogu siselist

KOMMENTEERI SIIN