Laupäev, 20. aprill 2024
Rehvivahetuse ralli on alanud, põhiaur läheb paljudel otsustamisele, kas valida naast- või lamellrehv. Ent olgu all “naelad” või “linnavurle kummid”, on vähemalt viis ja üks asja, mida rehvide vahetamise ajal kindlasti meeles pidada.

Autoomanikul tasub rehvide vahetuse kohta üht-teist teada hoolimata sellest, kas plaanis on rehvivahetus teha omal jõul või kasutada spetsialistide teenuseid. Ning see “pluss üks” tegevus võiks olla käe sees vähemalt korra kuus.

RANDOM-REEGEL

Vedaval teljel olevad rehvid kuluvad kiiremini kui vabalt veerevad. Selleks, et kõik rehvid kuluksid ühtlaselt, tuleb nende asukohta regulaarselt vahetada.

Spetsialistid soovitavad umbkaudu 8000 km läbisõidu tagant vahetada esirehvid taha ja tagumised ette. Nii saab rehvide kulumise erinevused hoida võimalikult vähesena ja seeläbi peavad rehvid kauem vastu. Praktikas on üldjuhul õige aeg selliseks vahetuseks hooajalise rehvivahetuse käigus.

Selleks, et järgmisel korral oleks võimalik rehvide asukohta vahetada, tehakse äravõetud rehvidele vastavad märgistused.

Rehvihotelli kasutades tasub hoolitseda selle eest, et rehvid ikka ära märgistatakse, sest see ei pruugi kõikjal automaatselt teenuse hulka kuuluda. Ka rehve alla pannes tasub kindlasti paluda, et eelmise hooaja tagarehvid paigaldataks esiteljele.

TEE PILTI!

Kuigi rehvihotellide eeliseks on mugavus, võiks autoomanik siiski teada, missugused tema auto rehvid on. Vigade eest pole kaitstud keegi ja võib juhtuda, et autole satuvad alla hoopis teise sõiduki rehvid.

Enne rehvivahetust võiks teha rehvidest ja velgedest foto ning kirjutada üles rehvi mark ja mudel. Siis on võimalik tekkinud probleem hõlpsamini ära lahendada.

MÕÕDA TURVISEMUSTRI SÜGAVUST

Samuti tasub kindlaks teha hoiule antavate rehvide turvisemustri sügavus. See on abiks juhul, kui rehvifirma teeb pakkumise uute rehvide ostuks, viidates liialt kulunud rehvimustrile.

Kui on täpselt teada, mis seisukorras olemasolevad rehvid on, saab hoopis kindlam olla selles, kas on juba aeg uued rehvid osta või mitte.

Millal on rehvid liiga kulunud ja on aeg uued osta? Reeglina on suverehvide väljavahetamine vajalik siis, kui turvisemustri sügavus jääb alla 4 mm, talverehvidel 5 mm.

Naastrehvide puhul on määravaks ka see, et erinevate rehvide naastude hulk võib erineda maksimaalselt 25 %.

RÄÄGI REHVIDEGA VANUSEST

Rehvi omadusi mõjutab ka selle vanus. Kui rehvidega on sõidetud 6 hooaega või nende tootmisest on möödunud 10 aastat, on aeg need välja vahetada ka juhul, kui mustri sügavus on veel piisav.

KONTROLLI MUTRID ÜLE

Rehvivahetuse järel kontrolli rattamutrite kinnitust. Pärast rehvivahetust tuleks kontrollida ja pingutada rattamutreid pärast 100 – 150 km läbimist, sõltumata sellest, kas rehvivahetuse tegid spetsalistid või sai see korda aetud omal käel.

Järelpingutusega saab teha kindlaks näiteks seda, et mutrid ei ole lahti loksunud, mis võib juhtuda siis, kui rattarummu, poldi või mutri vahele jääb tolmu ja liivateri.

KONTROLLI REHVIRÕHKU

Last but not least – rehvirõhu kontrollimine on nii elementaarne, et me kipume… seda unustama. Liiklusturvalisuse spetsialistid (ja mitte ainult – ka teooriaõpikus on see kirjas!) soovitavad rehvid üle vaadata enne igat sõitu, et veenduda, kõik “kummid” on triksis-traksis.

Mis on õige rehvirõhk? Seda saad teada – ime küll – auto käsiraamatust või hooldusmeistrilt. Ka internetist leiab muu mudeliinfo seast soovituse rehvirõhkudeks talvel ja suvel. Ja loomulikult sõltub rehvirõhk ka rehvi mõõdust ja auto kaalust.

Kui igapäevane rõhukontroll tundub overkill, käi korra kuus manomeetriga kõik neli paput üle ja pumpa vajadusel lisa – rõhk peab kõigis neljas rehvis olema ühesugune. Juba 0,2-0,3-baarine erinevus annab roolis tunda, auto hakkab “kiskuma”.

Kuidas rehve edukalt vahetada, loe siit lisaks

Allikas: Liikenneturva. Kaanepilt: Toyota. Materjale lappas Lena Murd

Artikkel on ilmunud Delfi, Accelerista ja Maanteeameti koostööprojekti “Ühes tükis läbi talve” raames. Täname nõu ja jõuga abistamast Bassadone Eesti, TopautoHLAutoosad jt. Klõpsa alumist bännerit ja loe rohkem!

talvele vastu

KOMMENTEERI SIIN