Terviseamet kehtestas 3. – 6. septembrini Rally Estonia kiiruskatsetele liikumispiirangud, mille järgimist kontrollib politsei. Piirangud on vajalikud, et ennetada kroonviiruse levikut.

Terviseamet kehtsetas pealtvaatajatele ohutu ralli kindlustamiseks ning koroonaviiruse leviku ennetamiseks ja tõkestamiseks WRC Rally Estonia kiiruskatsete piirkondades 3.-6. septembrini liikumispiirangud.

Varasemalt on ralli korraldajad soovitanud hoiduda võistlejatega suhtlemisest ning pealtvaatajatel omavahel hoida mõõdukat distantsi, samuti kasutada ennetusvahendeid. Väiksemagi haigestumise korral tuleb paraku rallielamusest loobuda ja end kodus terveks ravida. 

Perimeeter kiiruskatsete piirkonnas

Terviseameti piirangutega on iga kiiruskatse ümber määratud liikumispiirangute perimeeter, kuhu pääsevad 3.-6. septembrini vaid kohalikud elanikud.

Lisaks pääsevad piirangualasse kohalike elanike eelnevalt ja nimeliselt registreeritud külalised, riiklike ja KOVde operatiiv- ja teenistussõidukid.

16 000 rallipassidega pealtvaatajat ning ralli korraldusega seotud personal on samuti arvatud kiiruskatsete alal viibimisloa saanute hulka.

Kogu perimeeter on ralli eel ja kiiruskatsete ajal politsei järelevalve all nii maismaal kui õhus. Katsetele eelneval ajal monitooritakse perimeetrit, et kindlustada seal üksnes lubatud isikute viibimine.

Kindel kord piirangualale pääsemisel

Rallipasside ning lubade omanikud pääsevad piirangualasse vaid ette nähtud parkimis- ja pealtvaatamisalades 2,5 tundi enne vastava kiiruskatse esimese auto starti. Tsooni sisenemisel kontrollitakse, kas passi ostnud isik on seesama, kes siseneda soovib – selleks peab kaasas olema isikut tõendav dokument. 

Laupäeval, 5. septembri hommikul kell 7.40 algava esimese kiiruskatse SS2 Ramudden/Prangli perimeeter on suletud alates reedest, kella kümnest hommikul.

Kõik lisa- ja juurdepääsuteed on suletud 2-3 kilomeetri raadiuses. Kõikide perimeetri piirile jääva tee otstes on lisaks liikluskorraldusvahenditele ka mehitatud valve.

Keelutsoonis on kindlaks määratud parkla ja pealtvaatamisala, kuhu pääsevad isikut tõendava dokumendi ette näitamisel üksnes pealtvaatajad, kelle rallipassi programmis ja parklaloal on ligipääs toimuvale kiiruskatsele.

Pingutame edaspidise nimel üheskoos!

Rally Estonia direktor Urmo Aava sõnul on WRC ralli võimalik ohutult ja turvaliselt korraldadamine võimalik vaid üheskoos pingutades:

“Kui me soovime, et Rally Estoniast ei saaks koroonakriisi uus nakkuskolle, nagu on kardetud, siis me peame rangete kitsendustega üheskoos leppima ja neisse mõistvalt suhtuma,” lausus Aava.

“Me näeme kõik, et koroonaviirus levib kogu maailmas endise hooga ning paljud riigid pannakse viiruse tõttu taas lukku. Meil ralli korraldajatena ja laiemalt Eesti riigil on siinkohal võimalik näidata kogu maailmale, kuidas uues reaalsuses vastutustundlikult korraldada kõiki osapooli kaasates autoralli maailmameistrivõistlusi.”

Urmo Aava lisas, et septembris tehakse Eestis ralliajalugu, mille eesmärk on WRC etapp alatiseks Maarjamaale tuua ja sellega seoses on korraldajatel suur palve: arvestage piirangutega, järgige neid. 

PPA poolse operatsiooni juhi Andrus Reimaa sõnul on tõelised rallifännid tänaseks omale soetanud rallipassi ja seeläbi ausa ning turvalise ligipääsu kiiruskatsele juba taganud.

„Paraku võime eelnevate aastate rallide põhjal väita sedagi, et huvi rallit vaatama tulla on ka sellistel inimestel, kes ei ole teadlikult ei varem ega ka nüüd rallipassi ostnud ja püüavad ralliradadele pääseda ebaseaduslikult.” 

“Et kaitsta meie kõigi tervist, tuleb terviseameti kehtestatud liikumispiirangutest ja soovitustest kinni pidada ja seda nii ralliradadel kui ka mujal piirkondades liikudes,” lisas politse operatsioonijuht.

Terviseameti Lõuna regionaalosakonna juht Tiia Luht ütles, et kehtestatavate piirangute eesmärk on maandada haiguse leviku riske:

„Augustis tekkisid Tartu ja Ida-Viru maakonnas SARS-CoV-2 põhjustatava COVID-19 haiguskolded, mis saidki alguse kohtades, kus viibis korraga suur hulk inimesi.”

Hetkel kehtib Eestis soovituslik hajutamise nõue, mille järgi tuleb tagada turvaline vahemaa inimeste vahel just avalikes kohtades. Ent haiguse levik on tõusuteel. 

„Viimase kolme nädalaga on koroonaviirusse haigestumus on kasvanud drastiliselt – igal nädalal keskmiselt 36 protsendi võrra võrra,” rääkis Tiia Luht.

“Suurenenud kollete arv on seotud kahe asjaoluga: noored ei haigestu raskelt ega pööra tähelepanu haigusele, selletõttu ei järgi epideemiatõrje meetmeid. Sellest lähtudes ei saa välistada, et presümptomaatilised ja kergelt sümptomaatilised noored võivad levitada haigust kogu elanikonnale.“

Koroonaviiruse ennetamise reeglid kehtivad ka neile, kes rallit vaatama on lubatud. Lähemalt loe siit. Tähtis on, et ka suurima ralli külastamise soovi korral hinnatakse ausalt oma tervislikku seisundit. Ka väike haiglaslik olek otse õige põhjus loobuda üritusel osalemast – rallit saab jälgida meediakanalitest otseülekandes.

Kindlasti tuleb oma grupiga kokku hoida, hoolitseda käte puhtuse eest, kanda maski, hoida kontaktid kontrolli all. 

Kaasas peab olema isikut tõendav dokument ja nutirakendus “Hoia” on soovitav oma telefoni laadida. Palve et oma käitumist jälgida ja olla aus enda ja teiste vastu, ei ole üleliigne – jama, mis lahti läheb kui rallilt algab uus nakkuskolle, tabab meid kõiki. 

Foto: Rally Estonia

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.