NVIDIA tegevjuht on veendunud, et isejuhtivate autode jaoks vajalik tehisintellekti tase on saavutatav nelja aastaga. Graafikaprotsessorite ja kiibistike tootja NVIDIA on üks suuremaid autotööstuse tehnoloogiate tarnijaid, seega on tegu asjatundja seisukohaga.

“Hiljemalt nelja aasta pärast on isejuhtivad autod teedel. Kui kaua kulub selleni, et enamus kasutusel olevatest autodest on isejuhtivad, sõltub asjaoludest,” ütles NVIDIA juht Jensen Huang Taipeis meediale.

TESLA JA VOLVO ON STRATEEGILISED KOOSTÖÖPARTNERID

NVIDIA aktsiate turuväärtus on viimaste aastatega hüppeliselt kasvanud, sedamööda kuidas järjest enam autotootjaid, nagu Tesla ja Volvo, kasutavad oma täiustatud sõiduohutussüsteemides INVIDIA patenditud andureid ja kiibikomplekte.

Ennustus on kooskõlas autotootjate lubadustega, et neljanda taseme isejuhtivad autod jõuavad teedele aastaks 2021. Neljanda taseme sõiduk on võimeline täisautomaatselt liikuma, aga vajab enne sõidu alustamist juhi kinnitust. Näiteks halva ilma korral peab inimene autot siiski ise roolima. Kui sõiduk on loa saanud, ei ole inimesel enam sekkuda vaja.

Tesla on lubanud neljanda taseme auto müügile paisata juba 2018. aastal. Volvo on jõudnud neljanda taseme sõidukitega “eluskatseteni” – valitud riikides testivad valitud inimesed autopiloodil liikuvaid sõidukeid. Tänased Teslad on tasemel 2, Volvo 90 seeria tasemel 2,5.

[pullquote]Neljanda taseme sõiduk on võimeline täisautomaatselt liikuma, aga vajab enne sõidu alustamist juhi kinnitust.[/pullquote]

Võimalik, et esimesed julged autotootjad jõuavad 4-5 aasta pärast ka kõrgeima defineeritud tasemeni: viiendal astmel sõiduk on ehitatud algusest lõpuni robotiks, mille tegevusse inimene käsitsi sekkuda ei saa, sest autos puuduvad juhtimisseadmed. Selliste sõidukite kallal töötab praegu innukalt näiteks jaapanlaste Toyota.

PATENDITAOTLUSI TULEB UKSEST JA AKNAST

NVIDIA tegevjuhi väljaöelduga haakuvas Kölni Majandusuuringute Instituudi teadaandes (Cologne Institute for Economic Research in Cologne) analüüsitakse Ülemaailmsele intellektuaalomandi organisatsioonile käesoleva kümnendi algusest saadik tehtud patenditaotlusi.

2010. aastast alates esitatud 5 839 isejuhtimisealasest patenditaotlusest esitati rohkem kui pool autotootjate eneste, ja umbes kolmandik pikaajaliste tarnijate, nagu Bosch ja Continental, poolt.

Koguarvust pisut üle poole patentide kuuluvad Saksa firmadele. Kümnest enim patenditaotlusi esitanud firmast on kuus Saksa firmad, ja ainult kolm on Ameerika päritolu, millest Ford ja GM on esimese viie hulgas, ning Google kümnendana ainukese mitte-autotootjana nimekirjas.

[pullquote]Viienda astme sõiduk on ehitatud algusest lõpuni robotiks, mille tegevusse inimene käsitsi sekkuda ei saa, sest autos puuduvad juhtimisseadmed.[/pullquote]

Kokkuvõttes on Saksamaa isejuhtivatete tehnoloogiate areenil liidripositsiooni haaramas, ning tänavu sai sellest esimene riik, kus võeti vastu uute tehnoloogiate alased eetikaeeskirjad.

Kuigi patentide olemasolu ei näita tingimata kui kaugel on isejuhtiv auto turuvalmidusest, pakub järjest enam firmasid sarnast ajakava. NVIDIA tegevjuhi prognoos on lihtsalt viimane info, mis langeb kokku teiste asjassepühendatute omaga.

Allikas: The Car Connection. Kaanepilt: Volvo. Tõlkis: Kadi Rünkla

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.