Esmaspäeva, 28. oktoobri pärastlõunal Vilniuse kesklinnas viibinud inimesed said midagi põnevat näha – Sõltumatuse väljakul seisis reas mitukümmend uhiuut autot, millest mõni pole autoesindustessegi veel jõudnud. Kõik need autod pretendeerivad Leedu aasta auto 2020 tiitlile.

„Konkurssi korraldame juba kahekümne kolmandat korda, kuid osalejad suudavad meid iga kord üllatada. Keegi ei osanud arvata, et turg vaid ühe aasta jooksul nii palju muutub – veel aasta tagasi oli enamik autosid diiselmootoriga, aga sel aastal on neid isegi vähem kui hübriide,” selgitas üritust korraldava Leedu ajakirjanike autoklubi president Valdas Valiukevičius.

“Mitte kedagi ei hämmasta enam krossoverite kasvav populaarsus, aga sel aastal on neid lausa rekordarv, nagu ka bensiinimootoriga autosid,” tõdes ta.

“Parima valimine on äärmiselt raske, žüriid ja konsultante ootab ees kuu aega kestev raske ja väga huvitav töö, aga püüame autohuvilistele avada võimalikult palju selle töö telgitaguseid,“ lisas Valiukevičius.

Turutrende järgivad tiitlid

Konkursi kõige tähtsam tiitel on Leedu aasta auto 2020, kuid tunnustust jagatakse teisteski kategooriates. Konkursi teabepartner 15min.lt annab välja Rahvaauto 2020 tiitli, mille valivad oma häältega portaali lugejad. Sama portaali ajakirjanikud valivad ka Äriklassi auto.

Sel aastal antakse esimest korda tiitel kahele maasturile: tõeline linnamaastur, millega võib kartmatult sõita teedeta maastikule, ning väike linnamaastur. Veel üks uus tiitel „Aasta multimeedia“ antakse parima infosüsteemi eest.

Ülejäänud tiitlid on juba traditsiooniks saanud – disaini eest, kõige sportlikum auto (valib ja annab välja saade „Pagal Jurgį“).

„Aasta rool“ (antakse võidusõitjale, kes on Leedut välisriikides kõige silmapaistvamalt esindanud), „Pereauto“ (valib ja annab välja kindlustusettevõte BTA), „Aasta innovatsioon“ (valib ja annab välja Autoplius), „Kõige turvalisem auto“ (valib ja annab välja Neste).

Varasemast rohkem osalejaid

Tiitlile pretendeerib suisa 38 autot, kuid esimest korda on diiselmootoriga mudelid vähemuses – neid on vaid viis.

Lisaks 22-le bensiinimootoriga autole osaleb kaheksa hübriid- ja kaks täiselektrilist autot. Nn. poolhübriide loetakse bensiinimootoriga autode hulka. Varasemast enam on ka linnamaastureid – tervelt 22.

Kandidaate jälgides on märgatav ka teine autoturu trend – automaatkäigukastide võidukäik. Käsikäigukastiga on 38 autost vaid kaks – sportlikud Ford Focus ST ja Hyundai i30 Fastback N.

Kõige võimsam osaleja on elektriajamiga Audi e-Tron, mille elektriajamite süsteem arendab 408 hj. Suurimat pöördemomenti 700 Nm pakub diiselmootoriga Mercedes-Benz GLS 400d 4MATIC. See ongi kalleim konkursil osalev auto, mille hind on 128 695 eurot.

Autod on varustatud Continentali rehvidega ja paakidesse tangitakse Neste kütust – see ühtlustab tingimused osalejatele ja võimaldab neid objektiivselt hinnata.

Kolm uut žüriiliiget

Leedu aasta auto valib kümnest ajakirjanikust koosnev žürii, mille liikmed on tänavu Egidijus Babelis (Keturi ratai ajakirjanik, uus liige), Linas Butkus (Vz.lt transpordirubriigi toimetaja), Matas Buzelis (Autoplius.lt kommunikatsioonijuht, uus liige), Ramūnas Fetingis (TV6 saate „Autopilotas“ juht), Renaldas Gabartas (mitme ajakirja autor), Dainius Leonavičius (vabakutseline operaator ja toimetaja), Vitoldas Milius (Auto Bild Lietuva toimetaja), Žilvinas Pekarskas (15min teaduse ja gaasi rubriikide toimetaja, uus liige), Dina Sergijenko (Delfi autorubriigi toimetaja), Valdas Valiukevičius (Top Gear Lietuva toimetaja).

Nagu varematel aastatel, abistab žüriid ka sel korral konsultantide meeskond – tehnoloogiaspetsialist Arnoldas Lukošius, disainer Dominykas Budinas, maasturite spetsialist ja Leedu teedeta maastiku ralli tšempion Merkys Saukevičius, ärimees ja rallisõitja Jurgis Adomavičius.

Leedu aasta auto 2020 kandidaadid:

· Audi A1 Sportback
· Audi e-Tron
· Audi Q3
· BMW 330i
· Citroen C5 Aircross
· Ford Focus ST
· Ford Ranger Raptor
· Honda CR-V Hybrid
· Hyundai i30 Fastback N
· Hyundai Kona
· Jeep Wrangler Sahara
· Kia Proceed GT
· Kia XCeed
· Lexus ES
· Lexus RX
· Lexus UX
· Mazda CX-30
· Mercedes-Benz CLA 220 Coupe
· Mercedes-Benz GLC 300 4MATIC Coupe
· Mercedes-Benz GLE 350d 4MATIC
· Mercedes-Benz GLS 400d 4MATIC
· Peugeot 208
· Porsche Cayenne Coupe
· Range Rover Evoque
· Renault Clio
· Renault Megane RS Trophy
· Renault Zoe
· SEAT Tarraco
· SsangYong Korando
· Suzuki Vitara
· Škoda Kamiq
· Toyota Camry
· Toyota Corolla TS
· Toyota RAV4
· Toyota Supra
· Volkswagen Passat
· Volkswagen T-Cross
· Volvo S60

Fotod: Egidijus Babelis, Vytautas Pilkauskas

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.