Toyota on Le Mans’i 24 tunni sõiduks valmis: südamevalu inspireerib võitma

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Le Mans tuleb alistada! TOYOTA GAZOO Racing naasis oma kõige dramaatilisema hetke sündmuskohta, kus leiab aset 85. Le Mans’i 24 tunni sõit ehk 2017. aasta FIA World Endurance Championship (WEC) sarja kolmas sõit.

Meeskond, kes on maailmameistrivõistluste liider, ammutab inspiratsiooni eelmise aasta Le Mans’il saadud südamevalust ja fännide kaasaelamisest. Dramaatiline hetk kui võit lipsas eelviimasel ringil käest lipsas, ei jätnud külmaks ühtegi poolehoidjat.

Sellest hetkest on TOYOTA GAZOO Racing pühendunud TS050 HYBRIDi arendamisele eesmärgiga saavutada Le Mans’il esimene võit. Alates 1985. aastast on Toyota Le Mans’il osalenud 18 korda, saavutades viiel korral teise koha. Tänavu võiks õnn ometi naeratada ning tulla teenitud esikoht!

PÕHJALIKULT ÜMBER EHITATUD VÕISTLUSSÕIDUK

Higashi-Fuji ja Kölni meeskonnad on teinud aktiivset arendustööd, mille tulemuseks on põhjalikult ümber tehtud TS050 HYBRID, mis on olnud seni, pärast võitu Silverstone’is ja Spa-Francorchamsis, alistamatu.

Silverstone’is võeti esimest korda kasutusele uus 2,4-liitrine turboülelaaduriga V6 bensiinimootor, mille termilist tõhusust on suurendatud. Samuti võeti tarvitusele täiustatud hübriidsüsteem, mille juurde kuuluvad kergemad ja väiksemad mootor-generaatorid, mis taastavad ja võimaldavad kasutada 8 MJ energiat Le Mansi ringi kohta.

Le Mans’il sõidavad kõik kolm TS050 HYBRIDi väikese surujõu seadistuses, milles on esikohal tippkiiruse saavutamine ja mis on väga oluline jõudluselement 13 629 km pikkusel Circuit de la Sarthe’il.

Meeskond on end pidevalt täiendanud, muu hulgas on muudetud ka Le Mansi võistkonna juhtide valikut, et konkurentsivõimet suurendada ning igatsetud esikoht ometi kord koju tuua.

TOYOTA GAZOO RACING MEESKONNAD JA VÕISTLEJAD

TS050 HYBRIDis nr 7 liituvad Stéphane Sarraziniga Mike Conway ja Kamui Kobayashi. See kolmik oli eelmise aasta Le Mans’il tükk aega esikohal, lõpetades sõidu siiski teisena.

TS050 HYBRIDis nr 8 võistlevad Le Mans’il kolmandat korda koos Sébastien Buemi, Anthony Davidson ja 2014. aastal esimese stardipositsiooni saavutanud Kazuki Nakajima. Eelmisel aastal jäid nad klassifitseerimata, kuna eelviimasel ringil juhtpositsioonil olles ilmnes autol tehniline rike.

TS050 HYBRIDis nr 9 liitub 2014. aastal poodiumikohale jõudnud Nicolas Lapierre Le Mans’il esimest korda võistlevate Yuji Kunimoto ja José María Lópeziga. Sel aastal võistleb Le Mans’il üle pika aja (alates 1999. aastast) kolm TOYOTA sõidukit.

Ettevalmistused hoogustusid kuu alguse poole, kui kõik autod võtsid osa ametlikust katsepäevast, mis oli võistlejatele ainus võimalus proovida La Sarthe’i väljaspool võidusõidunädalat. Meeskond jäi katsega rahule, kuna kõik kolm TS050 HYBRIDi jõudsid esikolmikusse.

LEGENDAARNE LE MANS

Le Mans on kestvussõidu tõeline tipp, hõlmates peaaegu 35 tunni pikkust sõitmist, mis algab kolmapäeval, 14. juunil neljatunnise treeningsõiduga, millele järgneb kahetunnine kvalifikatsioonisõit.

Kvalifikatsioonisõit jätkub neljapäeval veel kahe kahetunnise sõiduga (kell 19 ja 22). Stardipositsioonid otsustatakse kõige kiirema ringi põhjal kõigis kvalifikatsioonisõitudes ja TOYOTA eesmärk on jõuda kolmandat korda esimesele stardipositsioonile.

Reedene juhtide paraad kesklinnas annab fännidele ainulaadse võimaluse kohtuda juhtidega enne võidusõidunädalavahetust, mis algab 45-minutilise soojendussõiduga kell 09. Võistlus algab laupäeval kell 15.

MEIE MEES LE MANS’IL

Tänavu jälgib otsustavat kestvussõitu Le Mans’il Eesti Ekspressi ajakirjanik ja Accelerista armastatud kaasautor Toomas Vabamäe. Toomase kommentaare, sündmuse meeleolu ning pilte on võimalik vaadata EE spetsiaalselt Facebooki lehelt.

Toomas Vabamäe 2015. aastal Le Mans’il. Pilt EE Facebooki lehelt

VÕISTLUSTIIMI EMOTSIOONID SUURVÕISTLUSE EEL

Meeskonna president Toshio Sato: „Le Mans on meie hooaja tippsündmus ning Higashi-Fuji ja Kölni meeskondade tohutu pingutuse kulminatsioon. Soovin tänada kõiki raske töö eest viimastel kuudel sõiduks valmistumisel. Meil kõigil on meeles, mis eelmisel aastal juhtus, kuid las see jääb minevikku. Nüüd oleme keskendunud ainult selle aasta sõidule ja oleme valmis konkureerima parimatele kohtadele. Pärast 2017. aasta hooaja kahe esimese sõidu võitmist oleme lootusrikkad, kuid teame, et Porsche on kõva konkurent ja me peame andma endast parima. Katsepäev läks meil väga hästi, kuid me ei satu hoogu, kuna ainus oluline tulemus tuleb 24 tunni sõidu lõpus. Usun, et sõit kujuneb väga pingeliseks, mis oleks fännidele suurepärane. Ootame seda juba pikisilmi.”

Mike Conway (TS050 HYBRID nr 7): „Katsesõidul nägime, mida suudame heades oludes, kuid Le Mansi nädala edenedes võivad tingimused muutuda, sellisel juhul on sõitmine hoopis teistsugune. Le Mans on suurepärane sündmus ja me ootame seda alati terve aasta. Kolmapäeval rajale saades läheb kõik palju pingelisemaks. Öösel sõites tuleb kohaneda auto käitumisega ööoludes. Mul on hea meel sellest osa saada.”

Kamui Kobayashi (TS050 HYBRID nr 7): „See on meie jaoks suur sündmus ja me oleme väga motiveeritud. Ettevalmistused on läinud hästi, nii et ma ootan võidusõidunädalat pikisilmi. Usun, et sel aastal on meil head võimalused, ja peame veenduma, et kõik ettevalmistused lähevad sujuvalt. See on uskumatult pikk sõit, mille jaoks peab olema hästi valmistunud. Pärast eelmist aastat annab kogu meeskond endast parima ja me oleme katsumusteks valmis.”

Stéphane Sarrazin (TS050 HYBRID nr 7): „Le Mans on suurepärane sõit väga erilisel ringrajal. Prantsuse juhi jaoks on Le Mans’il võistlemine selle ajaloo tõttu maagiline elamus. Oleme selleks valmistunud terve aasta ning ootan huviga, et saaks uuesti sõita koos Mike’i ja Kamuiga. Eelmisel aastal olime võidule lähedal, nii et nüüd on kindel eesmärk jõuda poodiumi ülemisele astmele. Auto on valmis ja meil on võiduvõimalus, kuid teame ka, et Le Mans on väga raske sõit.”

Sébastien Buemi (TS050 HYBRID nr 8): „Suundume sel aastal Le Mans’ile pärast väga positiivset katset ja kaht võitu, seega on ettevalmistused seni läinud suurepäraselt. Mulle avaldas muljet, kui hästi autod katsel toimisid, kuid nüüd ei määra see enam midagi. Me peame kõik õigesti tegema, mis tähendab, et teeme kogu nädala kõvasti tööd. Le Mans on hooajal alati eriline sõit ja see tekitab iga kord tugevaid emotsioone. Loodan, et sel aastal on need emotsioonid positiivsed!”

Anthony Davidson (TS050 HYBRID nr 8): „Olen sel aastal Le Mansi jaoks tõeliselt hästi valmistunud ja mul on võidusõidunädala saabudes hea tunne. Le Mansi suurim katsumus on see, et nii paljud asjad võivad sõidu ajal muutuda ja kindlasti muutuvadki. Oleme seda paar korda kogenud ja just see teeb sõidu nii eriliseks – kunagi ei tea, mis võib juhtuda. Keegi ei saa olla liiga enesekindel, kuna sõit on niivõrd raske. Kuid meie ettevalmistused on läinud hästi, nii et mu enesetunne on hea ja ma ootan sõitu väga.”

Kazuki Nakajima (TS050 HYBRID nr 8): „Le Mans on suurepärane ringrada ja muljetavaldav sündmus. Mulle meeldib see väga. Võitsime hooaja kaks esimest WEC sõitu, kuid Le Mans on hoopis teine lugu, nagu me ka hästi teame. Seda sõitu võita on väga raske, kuna vaja on nii kiirust, töökindlust kui ka veidi õnne. Katsepäev näitas, et meie auto on kiire, oleme hästi valmistunud ja kogu meeskond annab võidu nimel endast parima.”

Nicolas Lapierre (TS050 HYBRID nr 9): „Katsepäeva esimesel ringil saad aru, mida see sõit tähendab ja miks me kogu aasta selle nimel vaeva näeme. See on väga eriline rada ja seal on isemoodi õhkkond. On kohe tunda, et TS050 HYBRID on loodud Le Mansi jaoks, mis teeb sõidu väga põnevaks. Katse ajal paistis auto igati konkurentsivõimeline, mis on paljutõotav algus, kuid teha on veel palju. Mul on väga hea meel olla tagasi Le Mans’il LMP1 klassi autos, meie hübriidsüsteem on lihtsalt suurepärane.”

Yuji Kunimoto (TS050 HYBRID nr 9): „Ootan väga, et saaks osaleda Le Mans’il esimest korda juhina. Mu vanem vend Keisuke võistles seal 2009. aastal, nii et ma tean, kui muljetavaldav see sündmus on. Katse ajal esimest korda ringrajal sõites mõistsin kohe, et see on eriline rada ja meeldib mulle väga. Enne sõitu on vaja palju õppida ja tööd teha, kuid ootan sellest osa saamist väga.”

José María López (TS050 HYBRID nr 9): „Le Mans’il sõitmine on olnud minu unistus, seega arvan, et sõit tuleb võimas, nii tänu fännidele, kiirusele kui ka õhustikule. Minu jaoks seisneb võidusõidunädal ettevalmistuses ja kõige tegemises järk-järgult. Sõiduni on veel pikk nädal. Le Mansi proovikivi ei seisne ainult ringiaegades, me peame olema järjepidevad, teiste sõidukite hulgas hästi toime tulema ning jõudma lipuni ilma probleemideta. Usun, et meil on hea auto, seega peame tempot üleval hoidma.”

TOYOTA LE MANS’IL

(sulgudes veermiku nimi)
1985 Nr 36 (85C-L): kvalifikatsioonisõit 29. koht; võidusõit 12. koht.
Nr 38 (85C-L): kvalifikatsioonisõit 22. koht; võidusõit: ei lõpetanud (mehaaniline probleem).
1986 Nr 36 (86C-L): kvalifikatsioonisõit 40. koht; võidusõit: ei lõpetanud (mehaaniline probleem).
Nr 38 (86C-L): kvalifikatsioonisõit 30. koht; võidusõit 20. koht.
1987 Nr 36 (87C-L): kvalifikatsioonisõit 14. koht; võidusõit: ei lõpetanud (mehaaniline probleem).
Nr 37 (87C-L): kvalifikatsioonisõit 16. koht; võidusõit: ei lõpetanud (mehaaniline probleem).
1988 Nr 36 (88C): kvalifikatsioonisõit 8. koht; võidusõit 12. koht.
Nr 37 (88C): kvalifikatsioonisõit 10. koht; võidusõit 24. koht.
1989 Nr 36 (89C-V): kvalifikatsioonisõit 24. koht; võidusõit: ei lõpetanud (mehaaniline probleem).
Nr 37 (89C-V): kvalifikatsioonisõit 17. koht; võidusõit: ei lõpetanud (õnnetus).
Nr 38 (88C): kvalifikatsioonisõit 25. koht; võidusõit: ei lõpetanud (õnnetus).
1990 Nr 36 (90C-V): kvalifikatsioonisõit 10. koht; võidusõit 6. koht.
Nr 37 (90C-V): kvalifikatsioonisõit 14. koht; võidusõit: ei lõpetanud (õnnetus).
Nr 38 (90C-V): kvalifikatsioonisõit 16. koht; võidusõit: ei lõpetanud (mehaaniline probleem).
1992 Nr 7 (TS010): kvalifikatsioonisõit 3. koht; võidusõit: ei lõpetanud (mehaaniline probleem).
Nr 8 (TS010): kvalifikatsioonisõit 4. koht; võidusõit: 8 koht.
Nr 33 (TS010): kvalifikatsioonisõit 5. koht; võidusõit 2. koht.
Nr 34 (92C-V): kvalifikatsioonisõit 11. koht; võidusõit 9. koht.
Nr 35 (92C-V): kvalifikatsioonisõit 15. koht; võidusõit 5. koht.
1993 Nr 22 (93C-V): kvalifikatsioonisõit 10. koht; võidusõit 5. koht.
Nr 25 (93C-V): kvalifikatsioonisõit 12. koht; võidusõit 6. koht.
Nr 36 (TS010): kvalifikatsioonisõit 2. koht; võidusõit 4. koht.
Nr 37 (TS010): kvalifikatsioonisõit 5. koht; võidusõit: ei lõpetanud (mehaaniline probleem).
Nr 38 (TS010): kvalifikatsioonisõit 4. koht; võidusõit: 8 koht.
1994 Nr 1 (94 C-V): kvalifikatsioonisõit 4. koht; võidusõit 2. koht.
Nr 4 (94 C-V): kvalifikatsioonisõit 8. koht; võidusõit 4. koht.
1995 Nr 27 (Supra LM): kvalifikatsioonisõit 30. koht; võidusõit 14. koht.
1996 Nr 57 (Supra LM): kvalifikatsioonisõit 36. koht; võidusõit: ei lõpetanud (õnnetus).
1998 Nr 27 (TS020): kvalifikatsioonisõit 8. koht; võidusõit 9. koht.
Nr 28 (TS020): kvalifikatsioonisõit 2. koht; võidusõit: ei lõpetanud (õnnetus).
Nr 29 (TS020): kvalifikatsioonisõit 7. koht; võidusõit: ei lõpetanud (mehaaniline probleem).
1999 Nr 1 (TS020): kvalifikatsioonisõit 1. koht; võidusõit: ei lõpetanud (õnnetus).
Nr 2 (TS020): kvalifikatsioonisõit 2. koht; võidusõit: ei lõpetanud (õnnetus).
Nr 3 (TS020): kvalifikatsioonisõit 8. koht; võidusõit 2. koht.
2012 Nr 7 (TS030 HYBRID): kvalifikatsioonisõit 5. koht; võidusõit: ei lõpetanud (mehaaniline probleem).
Nr 8 (TS030 HYBRID): kvalifikatsioonisõit: 3. koht; võidusõit: ei lõpetanud (õnnetus).
2013 Nr 7 (TS030 HYBRID): kvalifikatsioonisõit 5. koht; võidusõit 4. koht.
#8: (TS030 HYBRID): kvalifikatsioonisõit: 4. koht; võidusõit 2. koht.
2014 Nr 7 (TS040 HYBRID): kvalifikatsioonisõit 1. koht; võidusõit: ei lõpetanud (mehaaniline probleem).
Nr 8 (TS040 HYBRID): kvalifikatsioonisõit: 3. koht; võidusõit: 3 koht.
2015 Nr 1 (TS040 HYBRID): kvalifikatsioonisõit 8. koht; võidusõit 8. koht.
Nr 2 (TS040 HYBRID): kvalifikatsioonisõit: 7. koht; võidusõit 6. koht.
2016 Nr 5 (TS050 HYBRID): kvalifikatsioonisõit 4. koht; võidusõit: klassifitseerimata.
Nr 6 (TS040 HYBRID): kvalifikatsioonisõit: 3. koht; võidusõit 2. koht.

TOYOTA GAZOO Racingu osalemisest WEC kestvussõidusarjas

TOYOTA osales sarjas World Endurance Championship (WEC) esimest korda 1983. aastal. Sellest ajast on TOYOTA olnud sarja regulaarne osavõtja. Alates 1985. aastast on TOYOTA autod osalenud 18-l Le Mansi 24 tunni sõidul, saavutades viiel korral teise koha.

Taaselustatud WEC võistlussarjast hakkas TOYOTA osa võtma 2012. aastal, kasutades ära nii hübriidajami arendamisega tegeleva TOYOTA Higashi-Fuji tehnikakeskuse teadmisi kui ka TOYOTA Motorsport GmbH alusraami arendamise tuge ja rajatisi.

Rahvusvaheline meeskond tegutseb Kölnis Saksamaal ning sinna kuuluvad TOYOTA mootorispordi ja hübriidajami osakonna insenerid, kes annavad oma tehnoloogia ja teadmised edasi sõiduautode arendajatele.

2012. aastast alates on TOYOTA saavutanud 11 korral esimese stardipositsiooni ja võitnud 13 võidusõitu, jõudes poodiumile kokku 34 korral.

2014. aastal võitis meeskond mudeliga TS040 HYBRID juhtide ja tootjate maailmameistrivõistluste karika ning aasta hiljem tähistas TOYOTA 30 aasta möödumist Le Mansi sõidul osalemise algusest.

TOYOTA Motorsport GmbH ühendab enda rolli WEC projektis oma teiste tegevustega, nagu autoralli maailmameistrivõistluste jaoks loodud mootori pakkumine TOYOTA naasmiseks kategooriasse 2017. aastal ning ka inseneriteenustega seotud äritegevus ja klientidele suunatud autosporditegevus.

Allikas ja meedia: Toyota

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.