Reede, 1. märts 2024
Lätis ja Leedus tuleb autot parkides olla tähelepanelik: pikanäpumehed virutavad auto varuosi. Kõige paremini lähevad kaubaks kallid BMW-d, Lätis ka Subaru. Kindlustajad soovitavad auto jätta valvega parklasse.

PZU Gruppi kuuluvate Balti kindlustusseltside statistika põhjal on Lätis ja Leedus sagenenud autoosade ja -seadmete vargused sõidukitelt ning Lätis kasvas 2017. aastal ka autovarguste arv, näitab statistika. Seetõttu on soovitav reisides hoida eriti uusi ja kallimaid sõidukeid valvega parklas.

Ainuüksi kallima BMW küljepeegli vargus toob kaasa vähemalt 500-eurose kahju, mis juhul kui autol puudub kaskokindlustus, jääb omaniku kanda. Isegi juhul kui autol on kasko rikub selline jama reisiplaanid ja jätab halvad mälestused.

VARASTE LEMMIKMARK ON BMW

Seltside statistika näitab, et Lätis ja Leedus on levinud autoosade vargused ning ka sõidukeid varastatakse varuosade saamise eesmärgil.

Leedu kindlustusselts Lietuvos Draudimas registreeris viimasel kahel aastal vaid mõned üksikud kallimate ja kuni kolmeaastaste autode vargused – oma rolli võivad mängida Leedus nõutavad uute autode karmimad ärandamisvastased meetmed -, kuid autoosade puhul oli pilt palju kurvem.

Lietuvos Draudimas registreeris Leedus jaanuaris-veebruaris kaks korda rohkem autoosade vargusi kui eelmisel aastal, eriti palju said kannatada BMW-d.

BMW detailide vargused moodustavad poole kõikidest juhtumitest ning mustal varuosade turul on kõige nõutumad küljepeeglid (43% juhtumitest), multifunktsionaalsed roolid (17%), esituled (15%) ja multimeediaseadmed (11%). Volkswagenitelt kaovad kõige sagedamini multimeediaseadmed (64%) ja küljepeeglid (15%).

EESTIST OTSE LEETU

PZU Kindlustuse klientidelt varastati 2017. aastal kuus autot, üks neist Lätis. Varastatud autodest saadi kätte kolm ning kõik need Leedust.

Kui mõned rehvivahetushooajaga seonduvad autorataste vargused välja arvata, siis autodetailide kallale pikanäpumehed Eestis eriti ei kipu.

Siiski ei tasu ka Eestis valvsust kaotada, sest reeglina käivad autovargused lainetena ning neid korraldavad professionaalsed pikanäpumeeste banded.

LÄTIS LÄHEB KAUBAKS SUBARU

Lätis kasvasid kindlustusseltsil Balta autovargused 2017. aastal 55 protsenti ning aasta alguses veel 4 protsenti. Lätis langevad kõige lihtsamini autovaraste saagiks kaugvõtmega (keyless) autod, juhul kui neil puudub täiendav immobilaiser.

Balta klientidelt varastati mullu 28 uut autot, kokku 152 autot väljalaskeaastaga 2013-2017 – automarkidest oli mõlemas kategoorias esikohal Subaru.

Varuosad kaovad BMW X-seeria ning 3. ja 5. seeria sõidukitelt ning Porsche, Volvo ja Volkswageni kallimatelt mudelitelt – peamiselt roolid, multimeediaseadmed ja ka küljepeeglid.

Allikas: PZU. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN