blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com
rarefilm.net

Autoomaniku ABC: kaskokindlustus aitab veekahjude korral, aga mitte alati3 minuti lugemine

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Ootamatult taevast kaela langenud paduvihm võib uputada linnatänavaid, garaaže ja maa-aluseid parklaid ning kahjustada sõidukeid olulisel määral. Oluline on aga teada, et kaskokindlustus hüvitab kahju vaid juhul kui omanik on teinud kõik, et häda ja viletsust ära hoida.

Järsk paduvihm kvalifitseerub loodusõnnetuseks ning selle tagajärjel tekkinud kahjude eest on võimalik taotleda hüvitist sõiduki kaskokindlustuse lepingu alusel. Aga on üks oluline punkt, mis võib muretu elu hetkega nullida – sõiduki valdaja hoolsuse nõue.

Kindlustus hüvitab paduvihma või uputuse kahjud vaid juhul, kui kahju tekkimine oli sõiduki valdaja jaoks ootamatu ja ettenägematu ja sõiduki valdajal ei olnud võimalik kahju tekkimist ära hoida.

Ootamatu on näiteks olukord, kui keset tööpäeva langeb pilvest alla hiiglaslik pangetäis vett, mis kosena üle parkla uhub. Veetase tõuseb nii kõrgele, et ulatub autokabiini sisse pressima ja märgab nii kalli vaipkatte kui elektroonika.

Läbi lombi sõites peab juht aga oskama hinnata, kas veetase on piisavalt madal, et olulised osad autos kahjustada ei saa. Ka ei võta kaskokindlustus abistada neid uljaid, kes igal juhul läbi vee suruvad, sest on ju vaja minna. Või et see on äge. Sellisel juhul pole tekkinud kahju ootamatu vaid tahtlik ning omanik vastutab täie rauaga oma lolluse eest ise.

Kaskokindlustus aitab

Üldiselt tekitavad suuri üleujutusi kestvad vihmasajud, kui maha sajab suur kogus vett. Tugeva vihmaga võib juhtuda, et veetase tõuseb ning autod jäävad parklasse lõksu.

Suure sajuga on ohustatud ka maa-alused parklad, sest kanalisatsioonisüsteemid ei võta korraga sellist hulka vett vastu. Tallinnas on sellisteks kohtadeks näiteks Tuukri, Veerenni ja Jõe tänav aga ka Ülemiste keskuse parkla.

Kaskokindlustus ei aita

Kõigil on alati kiire ning ette tuleb ka olukordi, mil vihmasadu on küll ootamatu, kuid sõitmine üle ujutatud alasse mitte. Mõni juht sõidab veest läbi uudishimust, teine eeldades, et see sõidukit ei kahjusta, ja siis on üllatunud, kui halvasti läheb. Ups.

Sellisel juhul võib kaskokindlustuse olemasolu korral kindlustusselts hüvitist vähendada või selle maksmisest hoopis keelduda, sest hüvitamise aluseks on kindlustuse puhul ootamatu ning ettenägematu olukord.

Sina ise vastutad

Autosse tungiv vesi rikub sõiduki kabiini ja elektroonikaseadmeid ning kahju võib olla märkimisväärne. Juhul, kui sõiduk oli pargitud tasulisse parklasse, võib uurida ka parkla omaniku lepingutingimusi, kuid tõenäoliselt ei vastuta parkimiskorraldaja sõidukikahjude eest.

Kuna tegemist on ootamatu ilmastiku sündmusega, siis kaskokindlustus võib olla ainus päästerõngas. Kindlustusseltsid pakuvad kaskokindlustuse puhul kaitset ka loodusõnnetuse tagajärjel tekkinud kahjude korral.

Käitumine uputuse korral

Vaata ilmakaarti enne teele asumist
Tea oma trajektooril veelembeseid kohti
Pargi auto ohutusse, kuiva kohta
Kui näed, et uputab, ära trügi autoga vette
Tee endast sõltuv, et kahju juurde ei tekiks
Kui auto jäi vette, ära käivita seda oma tarkusest
Kutsu avariiabi ja lase neil tegutseda
Teata kahjust kindlustusseltsile esimesel võimalusel
Ole valmis sekeldusteks

Kaanepilt: Oscar Söderlund/ Unsplash. Allikas: IIZI kindlustus, EKSL

Jaga

AVALDA ARVAMUST!

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com