Kampaaniast oli abi: Keskkonnaministeerium, Kuusakoski ja Eesti Autolammutuste Liit said kahe nädalaga tellimused ühtekokku 430 autoromu tasuta äraveoks. Kõige rohkem teateid tuli Tartu- ja Harjumaalt ning Tallinnast, nulliringi tegid seekord narvalased.

Vana autoromu nõuetekohane üleandmine  litsentsi omavale jäätmekäitlejale vähendab keskkonnariske. Kui eelmisel aastal koguti sarnase kampaania ajal kokku 250 oma elu lõppu jõudnud autot, siis tänavu juba 430.

Romusõiduk on ohtlik jääde, mis sisaldab mitmeid keskkonda reostavaid ja ohtlikke materjale. Näiteks on igas sõiduautos 6-12 liitrit  õlisid ja teisi vedelikke, mis maha valgudes ohustavad taime- ja loomaliike ning inimeste tervist.

Keskkonda reostab ka pliiakude vedelema jätmine, kliimaseadmest omaalgatuslikult gaasi väljalaskmine ning vana õli, rehvide, plastiku ja muude taoliste materjalide põletamine.

Näiteks Kuusakoski metalliveskist on aegade jooksul läbi läinud veerand miljonit vana autot, millest on saanud uus väärtuslik tooraine.

Sealne ongi Eesti ainus metalliveski. Tunnis suudab veski oma hammaste vahelt läbi lasta kuni 40 autot nii, et koguni 95% vraki massist suunatakse EL keskkonnanõuetega kooskõlas taaskasutusse.

Romudest väljavõetud õlid ja muud vedelikud antakse üle ohtlike jäätmete käitlejatele. Akud, rehvid ja klaasid eraldatakse, must ja värviline metall sorteeritakse pärast purustamist automaatselt ning suunatakse liigiti edasi taaskasutusse. Kergetest materjalidest nagu armatuurlauad, istmed ja polstrid toodetakse jäätmekütust.

Kuusakoski kõneisik Mari-Liis Vaher ütleb, et praegu ei saa veel lõplikult lukku lüüa, mis marki ja mudelit ning kui vanu autosid veskisse saadetakse: “Veod alles käivad ja käivad vähemalt aasta lõpuni.”

Keskkonnamõjude optimeerimiseks leiab Kuusakoski efektiivsemaid vedude korraldamise lahendusi ja ühildab tagasikoormaid osakondadevahelisel tavatranspordil.

Kuusakoski on hetkel saanud osakondadest 276 tellimust, mis jagunevad vastavalt:

Jõhvi 6
Rakvere 19
Paldiski 10
Tartu 69
Võru 35
Viljandi 22
Pärnu 34
Paide 16
Rapla 3
Tallinn 62
Narva 0

.

Siit on näha, et kõige aktiicsemalt soovivad oma romudest vabaneda tartlased ja tallinlased, edasi võrokesed ja pärnakad ning siis riburadapidi teiste väiksemate linnade elanikud.

Narva on nullis: võimalik, et inforuum on sealsetel elanikel erinev ning kampaania sõnum pole kohale jõudnud. Samas tuleb rõõmustada inimeste aktiivsuse üle: kui Tartu ja Tallinn on suured linnad, siis näiteks Paide kohta 16 romu või Viljandi 22 on väga hea tulemus.

Kui kõik romud lammutada, nooreneks ka meie autopark

Allikas: Kuusakoski. Kaanepilt: Uku Tampere

Jaga

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.