Neljapäev, 18. aprill 2024
Lähipäevil seisavad tuhanded autojuhid, käes jõulupuu, ja püüavad seda sõidukisse ära mahutada. Uku Tampere jagab viis väärt nippi, kuidas kuusk turvaliselt autosse pakkida ja ise sealjuures kriimuta ja trahvita jääda.

Saksa autoklubi ADAC liiklusasjatundjad korraldasid möödunud kümnendil jõulukuuse kokkupõrketesti, mis pälvis ohtrat tähelepanu üle maailma.

Nimelt selgus, et keskmine, umbes 2-meetrine, 30 kg kaaluv, pakitud ja korralikult kinnitatud kuusk muutub linnakiirusel 50 km/h toimunud kokkupõrkel 700-kilogrammiseks raketiks, mis suudab oma teel purustada ja tappa kõik elava. Pihta saavad loomulikult teises autos olijad.

Perspektiiv konarliku kuusetalutamise eest trahvitud saada või keegi pühade puhul teise ilma saata, tundub trööstitu.

Seepärast tasub alljärgnevaid soovitusi eriti tõsiselt võtta, sest talvine pööripäev on rõõmu ja valguse, mitte vangis istumise alguse aeg.

VIIS NIPPI JÕULUPUU AUTOS TRANSPORTIMISEKS

Poest ostes eelista “võrgutatud” puud. Metsast tuues võid oksad õrnalt laia nööriga ümber tüve kokku tõmmata, et kuusk kompaktsem oleks. Eriti oluline on see juhul kui puu tuleb paigutada auto kabiini.

1. Kasuta katuseraame

Jõulupuu transportimisel on parim idee kasutada katuseraame ja korralikku kinnitusnööri, asja ajab ära ka koormarihm. Puu jääb raamidel ka pisut kõrgemale ega kriibi auto värvikihti.

Keri nöör X-tähe kujuliselt kuuse ja katuseraami talade ristumiskohta nii, et nii kuusk kui raami tala jäävad moodustuva X-tähe sisse. Sõlmi nööri otsad korralikult.

Kuusk peab olema jalaga sõidusuunas, sest isegi linnakiirusel tuustib vastutuul seda nii, et ladvast ja ülaokstest on koju jõudes alles vaid mälestus.

2. Suuremas autos transportimine

Kuuse kabiini mahutamisel kehtib reegel: mida suurem auto, seda lihtsam ülesanne. Ent siingi peab teadma nippe: puu tuleb paigutada nii, et see ei kriibiks sõitjateruumi sisemust ega turritaks sõitjate peas. Mahutamist tuleb taas alustada jalg ees.

Suurema auto puhul saab kuuse, jalg ees autokabiini sisse keerata tagumiste istmete kaudu. Ette tuleb kujutada ringlevat liiklust – ühest luugist sisse, teisest välja (vaata videost nippi).

3. Nutikad lahendused väikeses autos

Väiksemasse autosse tagumise ukse kaudu uhket puud ei topi. Tasub proovida esimesi! Tihti on esiuste ava suurem ning kui keerata alla esiistme seljatugi, saab puu ettevaatlikult sisse manööverdada läbi lahtise esiukse.

Näiteks kolmeukselistel autodel on esiuksed reeglina väga suured ning ka nende aken on suur. Siis on abiks nii suur akna- kui ka ukseava.

Kui autol on katuseluuk, võib see olla üks lisavõimalus kuuse autosse meelitamiseks. See on keerulisem – puu tuleb kõigepealt katusele tõsta, siis jalg ette udida ja seejärel luugist sisse suruda – aga hea tahtmise korral võimalik.

Aknaava (ja ka katuseluugi) kasutamine olgu aga hädavariant, sest jõulupuud läbi nende autosse libistades jääb okkaid ja muud sodi igasse pilusse ja tihendite vahele – näiteks esiklaasi tihendi vahele jäänud okka- või oksapuru kriibib klaasi päris kiirelt ära.

4. Kinnita puu ka kabiinis!

Hea on kuusk keerata suure lina sisse või panna sellele alla kergesti eemaldatav kate, mille saab pärast puu väljatõstmist autost okastest ja risust puhtaks kloppida.

Kui võimalik, tõmba puule turvavöö peale või tekita sellele turvaline “pesa”, kust see äkilisel pidurdamisel või käänakutel välja ei supsa. Lahtine kuusk sõitjateruumis on surmaoht, päriselt!

5. Sõida mõistlikult ja sujuvalt

Jõulupuu on kerge, aga suurte mõõtmetega, eriti kui see võrku kompaktseks kokku pakitud ei ole. Ka on selle õhutakistus suur, isegi linnakiirusel paneb tuul tulevase jõuluilu jõuliselt vänderdama.

Ei piisa üksnes kuuse hullult turvaliselt kinnitamisest, olulisem osa on selle kojusõidutamine – abi on tervest mõistusest. Sõida rahulikult, sujuvalt, pigem aeglaselt kui kiiremini. Jõul ei jookse eest ega lähe kuuseehted mädanema. Sind oodatakse koju ühes tükis ja puhta karistusregistriga.

Boonusträkk

Kui kogu see jurrimine kuusega käib üle mõistuse, telli kuller ja lase tal puu kaubikuga õigeks ajaks õigesse kohta toimetada. Hind, mida selle teenuse ees maksta tuleb, on kaugelt odavam kui kaotatud hingerahu või õnnetuse tagajärgede tasandamine.

Mõnusaid ja mõistlikke pühi, sõbrad!

Juhendas Uku Tampere. Video tegi Sten Ottep. Lugu ilmub Maanteeameti  toetatud projekti “Ühes tükis talveks koju” raames. Täname Bassadonet ja eestikuusk.ee-d meid vajalike rekvisiitidega varustamast!

Klõpsa allolevat bännerit ja loe kõiki Delfi, Accelerista ja Maanteeameti koostöös sündinud talvelugusid!

talvele vastu

KOMMENTEERI SIIN