Odavam kui lapsehoidja: saada järeltulija suvel bussireisile!

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Suvevaheaeg on paljude lapsevanemate jaoks paras õudusunenägu, sest paralleelselt töötegemisega tuleb leida koolivabadele lastele tegevust. Üks võimalus on saata järeltulija bussireisile – see on põnevam ja ilmselt ka odavam kui lapsehoidja teenus. Kuidas seda turvaliselt teha?

Üksi ringi reisivad lapsed on moodsa maailma kaasnähe: kui kõik vajalikud dokumendid kaasas, ei tee transpordiettevõtted väikestele reisisellidele enamasti mingeid takistusi vaid hoolitsevad selle eest, et reis võimalikult mõnusalt kulges.

Rääkisime bussifirma Lux Express kliendikogemuse juhi Paul Kristjan Liljega laste reisimisest ning uurisime, mida lapsevanem täpsemalt tegema ja teadma peab, et oma järeltulija üksi bussiga teele saata.

Eri riikidesse reisides kehtivad eri reeglid. Nendega saab lähemalt tutvuda välisministeeriumi kodulehel.

LAPSEVANEM VASTUTAB JÄRELTULIJA EEST

Millised vanusepiirangud on seatud üksi reisivatele lastele?

Lux Express ei ole üksinda reisivatele lastele vanusepiiranguid seadnud. Küll aga soovitame vanematel laps bussi isiklikult saata ja ise või usaldatud täiskasvanud isiku poolt vastu võtta, et reis algaks ja lõppeks lapse jaoks turvaliselt ja muretult.

Lux Expressi töötajal tekib üksinda reisiva lapse puhul kahtlusi, võivad meie töötajad küsida vanema kontakti. Peame veenduma, et reis toimub lapsevanema loal ning lapse turvaline jõudmine reisi lõppsihtkohta on tagatud, eriti, kui on tegemist väiksema lapse ja hilise väljumisega. Kui Lux Expressi töötaja ei ole lapse turvalisuses kindel, on tal õigus üksinda olevat last bussi mitte lubada.

Meie inimesed teevad kõik endast sõltuva, et ka väikesed reisijad tunneks ennast Lux Expressi bussides mugavalt ja turvaliselt ning nende reis mööduks meeldivalt.

Vajadusel aitame lapsel leida oma istekoha, paigutada pagas õigesse kohta ja tuletame meelde ka turvavöö kinnitamise vajadust.

Soovitame lapsevanematel enne reisi algust lapsega eelseisvast bussireisist rääkida, sest reisi ajal ei ole bussijuhil võimalik lapsele tähelepanu pöörata.

Millised dokumendid peavad lapsel kaasas olema üksi reisimiseks?

Kui tegemist on Eesti siseliiniga, on vaja bussis näidata sõidupiletit ja soodustust tõendavat dokumenti. Lux Expressi pileteid ei ole vaja välja printida, piisab elektroonilisest piletist, mida saab näidata telefonist või nutiseadmest.​

Kui on ostetud nimeline pilet, piisab bussi sisenemiseks ID kaardist või PINS kaardist, kui see on lapsel olemas.

Kas on ette tulnud, et laps astub bussi ning hiljem selgub, et reisib üksi vanemate teadmata?

Meile ei ole sellised juhtumid teada.

Kuidas bussijuhid kindlaks teevad, et järeltulija pole omapäi reisile läinud?

Kui Lux Expressi personalil tekib üksinda reisiva lapse puhul kahtlusi, eriti, kui on tegemist väiksema lapsega, võivad meie töötajad küsida vanema kontakti selleks, et veenduda, et reis toimub lapsevanema loal.

Alati on soovitav alaealisele lapsele kaasa panna ka vanema luba, et laps võib üksi reisida ning mis sisaldab infot, kuhu ja millal laps reisib ning vajalikke kontaktandmeid. Lapse mugavuse huvides soovitame laps bussi isiklikult saata ja sihtkohas vastu võtta.

VÄLISRIIKI REISIMINE

Lux Expressil on mitmed rahvusvahelised bussiliinid. Kuidas oma järeltulija turvaliselt teise riiki sõidutada?

Rahvusvahelistel reisidel peab reisijal olema isikut tõendav ja reisimist lubav kehtiv dokument, sõltuvalt reisisihtkohast võib olla vajalik ka viisa.

Alaealisele lapsele tuleb kaasa panna vanema luba, et laps võib üksi reisida. Enamikus riikides piisab lapse omaette reisile saatmiseks vanemate kirjalikust kinnitusest.

IGAS RIIGIS OMA NÕUDED

Lastega välisriiki reisimisel võidakse nõuda lisadokumente, milliseid täpselt sõltub eelkõige külastatava riigi nõudmistest. (Vt. välisministeeriumi kodulehelt)

Lapsega reisival täiskasvanul, kes ei ole lapse seaduslik hooldaja (vanavanem, peretuttav jne), peaks reisil kaasas olema lapse vanemate ühine nõusolek.

Sama kehtib juhul, kui lapsega reisib vaid üks lapsevanematest või kui laps (alla 18-aastane) reisib täiesti üksi.

See, kas piisab vanemate lihtkirjalikust nõusolekust või tuleb vormistada notari juures dokument, sõltub eelkõige külastatava ja ka reisimarsruudil läbitavate riikide nõuetest.

TURVALISUS

Turvalisuse huvides ei ole ei Eesti ega ka rahvusvahelistel liinidel alla 12-aastastel lastel lubatud reisida Lux Expressi busside esimesel istmereal istekohtadel 1-4 ning istekohtadel, mis asuvad bussi keskmise väljapääsu juures.

Räägi lapsega enne reisi kindlasti turvavöö kinnitamise vajalikkusest. Kui autos ollakse turvavöö kinnitamisega harjunud, siis bussis kipub see mõnikord ununema. Turvavöö kinnitamine on aga ka bussis kohustuslik ja tagab lapse turvalisuse.

Kui oled lapsele ostnud pileti bussi esirea istmele, siis seal on turvavööd kolmepunktilised – sarnaselt autodes olevatele turvavöödele kinnituvad need üle puusade ja risti üle rindkere.

Seleta lapsele enne bussireisi algust, et sõidu ajal tuleb püsida oma kohal ja vältida bussis liikumist. Anna lapsele juhised, et tualeti kasutamine on kõige ohutum reisi alguses, lõpus ja peatuste ajal.

Lastel aitavad kohal püsida ka Lux Expressi busside meelelahutuskeskused – need on laste suured lemmikud. Seal on piisavalt lastefilme, mänge ja multikaid, et ka pikem bussisõit mööduks põnevalt ja märkamatult.

REISI PLANEERIMINE

Ära jäta piletiostu viimasele minutile, sest eelmüügist piletit ostes saad valida lapsele sobivaima istekoha. Lux Express soovitab valida lapsele istekoha bussi eesotsa – nii on lapsel lihtsam oma istekoht leida ja bussist väljuda ning reisi ajal saab laps vaadata ka otse ees olevast aknast välja, mis aitab vältida võimalikku iiveldustunnet.

KÄSIPAGASI PAKKIMINE

Lapsevanem peab oma järeltulija reisikraami kas ise pakkima või vähemalt üle vaatama enne reisi algust. Üks oluline reegel on, et laps jaksaks oma kotti ka vedada.

Käsipagasisse tuleb pakkida esemed, mida laps võib reisi kestel vajada. Pikemale reisile tuleks kaasa panna vesi (soovitavalt mullita) ja veidi tervislikke snäkke. Loe siit pikemalt, kuidas bussireis võimalikult mugavaks muuta.

BUSSIST VÄLJUMISEL

Lapsele võiks meelde tuletada, et ta bussist lahkudes kontrolliks, kas kõik isiklikud asjad on kaasas. Üle tasuks vaadata nii istmevahed kui ka istmealune – juhuks kui midagi on toolilt maha pudenenud.

Iga reisi lõppedes kontrollivad bussi üle ka bussijuhid ja kõik leitud esemed antakse üle klienditeenindusse. Kui midagi siiski maha ununes, võta Lux Expressi klienditeenindusega ühendust.

Helistades on suureks abiks, kui tead öelda sõidusuuna, reisi kuupäeva ja kellaaja, istme numbri ning oskad kaotatud eset kirjeldada. Loe siit, mis on kõige tüüpilisemad asjad, mida bussi on unustatud.

TELLI TAKSO VASTU

Kui lapsele bussijaama keegi vastu ei tule, kindlusta, et ta jõuaks ohutult ja mugavalt oma lõppsihtkohta. Lux Express pakub usaldusväärset takso transfeerteenust ning taksot saab bussijaama vastu tellida Tallinnas, Tartus, Riias, Vilniuses, Varssavis ja Peterburis. Takso on võimalik broneerida müügisüsteemist koos bussipileti ostmisega või Lux Expressi klienditeenindusest.

Allikas ja kaanepilt: Lux Express

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.