Kolmapäev, 27. märts 2024
Asjatundjad annavad nõu, kuidas sügishooajal jalgratast hooldada ning vajadusel talvekorterisse panemiseks ette valmistada. Häid nõuandeid leiavad ka need, keda vihm ja lumi ei heiduta ning kellele jalgratas on aastaringne sõiduvahend.

Sügisel on ilmad ettearvamatud ning jalgrattaga liigeldes on mõistlik läbi mõelda, kas kõik kohustuslikud elemendid on kaherattalisel olemas, kas oled end nähtavaks teinud, ning paika panna plaan, millal jalgratas talvekorterisse viia.

TULED, HELKURID, NÄHTAVUS!

[dropcap]! [/dropcap]Praeguse pimeda aja hakul tuleks üle kontrollida, kas jalgrattal on jätkuvalt olemas ees valge ja taga punane ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur. Helkurid peavad olema kriimustamata ja helkima – plastik tuhmub aja jooksul. Vahetage helkurid vajadusel “värskete” vastu.

[dropcap]! [/dropcap]Halva nähtavuse korral sõites peab olema lisaks ees valge ja taga punane tuli.

[dropcap]! [/dropcap]Kes suuremat tööd ei karda, võib ratta raami katta helkurvärviga. See nõuab korralikku eeltööd, samas annab hea ülevaate raami seisukorrast ja võimaldab eemaldada roosteplekid. Kui olete otsustanud ratta vingelt helkima panna, võite enne töö alustamist nõu küsida mõnelt rattahooldusmeistrilt.

KELLAD-VILED KORDA JA PORILAUAD PEALE

[dropcap]! [/dropcap]Jalgrattal peab töötama signaalkell, mehaanilise kella puhul tuleb teha roostekontroll, kella korraks lahti kruvides ja detailid üle käies.

[dropcap]! [/dropcap]Loomulikult peavad rattal olema töökorras pidurid, soovitavalt ka porilauad ning korras pedaalid. Üle tuleb kontrollida pakiraamide kinnitused, pudelihoidjate, GPS jms. kinnitused. Talveks võib väiksemad vidinad ka maha kruvida, kui neid ei kasutata.

ENNE HOIUSTAMIST TEE RATAS PUHTAKS

[dropcap]! [/dropcap]Jalgratast tuleb hooldada vastavalt sellele, kui tihti sellega sõidetakse. Vihma ja poriga on mõistlik ratta raam ja liikuvad osad pärast sõitu pehme lapiga puhtaks teha.

[dropcap]! [/dropcap]Talveks ratta hoiule panemine eeldab põhjalikumat pesu. Ratta pesemiseks on hea kasutada harja või svammi ning voolavat vett. Ratas tuleb korralikult kuivatada või lasta sel rahulikult kuivada enne kuiva ja jahedasse (ent mitte külma) hoiuruumi asetamist.

[dropcap]! [/dropcap]Võimalusel tasub ratas viia spetsialisti juurde, kes vaatab samm-sammult üle ratta tehnilise olukorra: pidurite seisukorra, vajadusel õlitavad ning vahetavad välja suvega rikki läinud detailid.

[dropcap]! [/dropcap]Soovitav on jalgratta pidurid “konksu” tagant vabaks lasta ja nii eest kui tagant kõige väiksema hammasratta peale panna, et vedrud oleksid puhkeasendis. Mõni kogenud rattur soovitab vähendada ka rehvirõhku, et ratas oleks talvel täielikus puhkeasendis.

TEE END TEISTELE NÄHTAVAKS

[dropcap]! [/dropcap]Jalgratturitel, kes sõidavad hämaras, tasub end kaasliiklejate suhtes võimalikult nähtavaks teha – kohustuslike rattahelkurite ja -tulede kõrval on võimalus kanda ka erksamaid riideid.

[dropcap]! [/dropcap]Hea viis enda nähtavaks tegemisel on helkurspreiga üle pritsitud kiiver, helkurvest või muu pimedas helkivast materjalist kehakate.

[dropcap]! [/dropcap]Nagu autojuhtidel nii tuleb ka jalgratturitel oma manöövritest varakult märku anda, et kaasliiklejad oskaksid nendega arvestada.

Allikas: ratturite foorum, Maanteeamet

KOMMENTEERI SIIN