Neljapäev, 18. aprill 2024
Kui jätta auto talvel või Eesti jahedas kliimas üldisemalt pikemaks ajaks seisma, siis tuleks mõnda asja tähele panna, et masin sõidukorras püsiks. Soome Autoliidu koolitaja Teppo Vesalainen annab nõu, kuidas auto, millega harva sõidetakse, korras hoida.
1. HOIA AUTO PUHTANA

Pese ja kuivata auto korralikult enne hoiule panekut. Porise auto küljed kriimustuvad kergesti kui näiteks möödakäija kogemata autot müksab. Värske pori tuleb lihtsamalt maha kui pika aja jooksul kinni kuivanud pori. Sool näiteks aga aitab auto roostetamisele hoogsalt kaasa.

2. PANE PAAK TÄIS

Kütusepaak tasub täis panna enne kui paned auto seisma. Täis paaki ei teki kondentsvesi nii kergelt kui tühja.

Kui su auto on diiselmootoriga, tangi talvist diiselkütust nii palju kui võimalik enne kui paned auto seisma. Kontolli ka, kas jahtusvedelik kannatab pakast – ka võimalikku väga külma pakast.

3. KONTROLLI JA LISA REHVIRÕHKU

Rehvirõhku on põhjust kontrollida ja lisada 0,2 bar rohkem kui autotootja juhistes on kirjas. Nii võid olla kindel, et kõva pakasega ei vaju rehvid lössi. Kaua lössis olnud rehvid võivad murduda ja sõidu ajal ebaühtlaselt veereda.

4. VALI HOOLEGA PARKIMISKOHTA

Pargi auto tasasele pinnale nii, et võid jätta käigu sisse ilma, et peaks kasutama käsipidurit. Kui käsipidur on peal võivad piduriklotsid kinniroostetada, kui auto pikalt seisab. Vajadusel võid rataste alla panna klotsid, et auto püsiks paigal.

On oluline, et auto ei oleks pargitud auku või lohku. Sest kui temeperatuur tõuseb nullist kõrgemale ja vesi vajub lohkudesse ja siis seisab su auto poriloigus.

Ilma jahenedes vesi loigus jäätub ja su auto jäätub maa külge kinni. Kui järgmisel päeval on pakane, siis ei saa autot naljalt maa küljest lahti, vähemalt on oht, et rehvid purunenvad.

5. KORISTA AUTO SEEST ÄRA

Kui sa jätad auto talveks seisma korista autostö ära kõik, mis kõlbab süüa, et närilised ei pressiks autosse. On olnud juhuseid kus hiired teevad suurt kahju närides läbi elektrijuhtmed, auto polstri ja istmed.

6. HOOLITSE AKU EEST

Seistes aku mahtuvus väheneb, eriti külmaga. Kui auto seisab, siis peaks sobiva laadijaga akut laadima regulaarselt korra kuus. Uutel ei tohi akut eemaldada vaid tuleb laadida kasutusjuhendis ettenähtud viisil.

7. PUHASTA AUTO LUMEST

Auto pealt ja ümbert peaks lund puhastama regulaarselt ka auto seismise ajal. Halvimal juhul võib üleni lume all olev auto jääda lumekoristusmasinatele nähtamatuks.

Regulaarsel puhastamisel on hea külg, et näed, kas autot on vigastatud ja sa saad viivitamatult sellele reageerida. Autot mõlkinud süüdlast on hiljem peaaegu, et võimatu tuvastada.

Kui auto on üleni lume all on oht, et auto hakkab seest hallitama, kui õhk autos ei ringle. Hallituse likvideerimine polsitritelt on väga keeruline tegevus.

Lisaks sõitma minnes on palju lihtsam teekonda alustada, kui auto ümber ei ole lumevalle ja jääd, mida peab raudkangiga lõhkuma.

8. KÄIVITA “TUNDEGA”

Pärast pikaajalist käivita auto rahulikult, isegi pikaldaselt. Kui auto käivitatakse pärast pikka seismist, siis peaks teda rahulikult tühikäigul käimas hoidma, nii saab õli mootoris, käigukastis, hüdraulikas ja pidurisüsteemis soojeneda ja ringi käia.

Ära keera rooli enne kui auto töötanud paar minutit tühikäigul. Kontrolli sidurit enne sõidu alustamist, sest ka sidur võib jääda kinni.

9. PAREM LEIA TORE GARAAŽ

Nendest näpunäidetest hoolimata on parim koht autole hea ventilatsiooniga soe garaaž. Tänava ääres seisev auto on aldis vandalismile. Pikka aega ühes kohas seisev auto äratab inimestes ebatervet uudishimu.

10. PAREM SÕIDA!

Parim soovitus hoida oma neljarattalist on autol mitte seista lasta. Auto armastab, et temaga sõidetakse! Kui oled auto ostnud, siis ega’s ometi vaatamiseks? Sõida, ja tunne elust rõõmu!

Pilt: Sten Ottep Allikas: Soome Autoliit

KOMMENTEERI SIIN