Laupäev, 3. detsember 2022
Faraday Future on elektriautosid ehitav idufirma, mis on end positsioneerinud tugevalt Tesla konkurendiks. Paar tulevast mudelit lähenevad väidetavalt eeltootmisfaasile. Nüüd on loos toimunud dramaatiline pööre: miljardär Jia Yueting otsustas investeerimise firmasse lõpetada.

Hiinlasest peasponsor andis teada, et lõpetab Faraday Future’i toetamise ning iduettevõttel tuleb edaspidi leida uued toetajad. Jia Yuetingi otsuse taga võib olla Faraday Future peataolek edasiste tegevussuundade kavandamisel: aasta algul teatati, et loobutakse tehase rajamisest San Franciscos, tootmisplaanid on veninud, küsitavusi on rohkemgi.

Jia Yuetingi lahkumine lööb FF rahakotti miljardi dollari suuruse kraatri. Raha tuleb lunida uutelt toetajatelt, kelle leidmine võib osutuda raskeks just seetõttu, et lugupeetud Hiina investor ukse väljastpoolt kinni lõi.

Miljardär Jia Yueting astus mai lõpus tagasi Hiina elektroonikafirma LeEco tegevjuhi kohalt. Just LeEco kaudu Faraday tegevust pikka aega rahastatud ongi. Eelmise aasta lõpus tunnistas Yueting avalikult, et LeEco on olnud mõnda aega rahalistes raskustes. Seega, raha, mida ameeriklastele anda, lihtsalt ei ole.

Tänavu jaanuaris esitles Faraday Future elektrilist pargimaasturit FF91. Millal see tootmisse jõuab ja kus seda valmistama hakatakse, on aga segane. Ka tundub Faradayl olevat probleeme kaadrivoolavusega – mitmed võtmeisikud on ettevõtte teenistusest lahkunud.

Aasta alguses loobus Faraday ideest, rajada suur tehas San Franciscosse. Selle asemel kaalutakse võimalust, alustada tootmisega Las Vegases. Kogu see tõmblemine teeb rahastajad ettevaatlikuks, nemad on huvitatud oma investeeringute tagasiteenimisest.

Hiina miljardäri lahkumine Faradayst põhjendusega, et LeEcol on ka raske, võib olla märk sellest, et nii kaunilt ja Tesla-vastaliselt alanud muinaslugu saab ootamatu lõpu. Konkureerivat elektriautot ei tule ja uhkeid pulmi ammugi mitte ning “ever after happily” asemel vajub Faraday Future nimi vaikselt ajaloo hämarustesse.

ELEKTRILINE LINNAMAASTUR FF91, MIDA EI PRUUGI KUNAGI TULLA

Allikas: Bloomberg, Kauppalehti. Pildid: Faraday Future

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.