Müügipersonali konsultant Tanel Tiirik võrdleb Eesti ja Euroopa 2017. aasta uute mudelite müügiedetabelit. Kas eestlased ja eurooplased fännavad samu autosid? Kas maasturilaadsete buum näitab vaibumise märke? Kui kaua saavad eestlased lubada endale suure ja kalli auto ostmist?

Pühad, mis suurele osale inimestest tähendab mõnusat puhkuseaega, on automüüjatele tõeliselt kiire tööaeg. Vaja on sisestada viimased müüginumbrid ning kontrollida kas kõik arvud klapivad, sest kasvõi paar näitamata müüki võivad rikkuda ilusa koha edetabelites.

Esimese aastat kokku võtva pingereaga sai valmis Focus2move portaal, mis pani ritta 100 Euroopas 2017. aastal kõige enam müüdud mudelit.

Kuigi AMTEL ei ole veel 2017. aasta lõplikke numbreid avaldanud, võib Euroopa edetabeliga võrdluses kasutada novembrikuu statistikat. Nimelt olen ma veendunud, et Eesti mudelite esikümme ei muutu ka detsembri andmete lisandudes enam kuigivõrd.

EESTI TOP 10 NOVEMBRI SEISUGA
1 ŠKODA Octavia 1 248
2 TOYOTA Avensis 858
3 TOYOTA RAV4 816
4 VOLKSWAGEN Passat 707
5 ŠKODA Superb 577
6 KIA Sportage 571
7 NISSAN Qashqai 560
8 RENAULT Clio 556
9 TOYOTA Auris 543
10 KIA Cee’d 523
     

.

EUROOPA TOP 10
 
1 VOLKSWAGEN Golf 500 508
2 RENAULT Clio 337 868
3 VOLKSWAGEN Polo 279 491
4 NISSAN Qashqai 248 737
5 FORD Fiesta 246 713
6 OPEL Corsa 228 716
7 OPEL Astra 228 533
8 ŠKODA Octavia 223 305
9 FORD Focus 221 334
10 PEUGEOT 208 220 981

.

SARNANE MAITSE… AINULT ESMAPILGUL

Kohe esmapilgul tundub, et eestlased on eurooplaseks olemise väärilised: Škoda Octavia, Nissan Qashqai ja Renault Clio on mõlemas tabelis esindatud.

Edasi aga hakkab paistma, et kaasmaalaste maitse on võrreldes Euroopa omaga vägagi erinev. Ehkki VW Golfi suurest müüginumbrist lõviosa moodustab koduturg Saksamaal, jõuab väike-keskklassi “pühaks graaliks” peetav Volkswagen 10 parima hulka pea kõikides Euroopa riikides.

Eestlasele lihtsalt meeldivad suuremad autod. Mitte üheski teises Euroopa riigis pole esiviisikus 3 keskklassi autot.

Eurooplast üllatab kindlasti ka Toyota tugev positsioon Eestis. Vana maailma kõige paremini müüv mudel on väike Yaris (koht: 17, müük: 184 736). Top 100 keskele jõudsid veel Auris, C-HR, RAV4 ja supermini Aygo.

NISSAN QASHQAI ON EUROOPLASTE LEMMIK

Kindlamast kindlaim on terve Euroopa suur armastus “linnamaasturite vanaema”, Nissan Qashqai vastu. Siiski peab Nissan vaatama seljataha, sest teised tootjad väike-keskklassi maasturite segmendis ei maga.

Nissani ülejäänud mudelivalik jääb oma numbritega edetabeli tipust kaugele. Sama lugu on ka Eestis, kus Qashqai maasturi osakaal kogu Nissani müügist on üle 60%.

Populaarsuse langust pole paista, sest äsja tuli välja mudeliuuendus ning Qashqai müüginumbrid ronivad jälle kindlalt ülespoole.

KIA MAALETOOJA TEEB EESTIS TUBLI TÖÖD!

Kia kohalolek lausa kahe mudeliga Eesti Top 10s on eelkõige suur tunnustus maaletoojale ning tublidele edasimüüjatele.

Euroopa kõige nõutuim Kia on 33. kohal paiknev linnamaastur Sportage 125 218 müüdud autoga. SAmas eelistas rohkem kui 20 000 inimest ja ettevõtet Euroopas hoopis korporatsiooni teise brändi linnamaasturit, Hyundai Tucson’i.

Kui Eestis tegi Kia 2017. aastal pea kahekordse vahega suuremal vennal selja tolmuseks, siis Euroopas jääb väikevend päris suurelt Hyundaile alla.

Lähiaastad saavas olema põnevad, sest KIA ja Hyundai toovad üksteise järel turule uudismudeleid ning püüavad Euroopas müüduima Aasia auto tiitlit.

MAASTURILAADSETE TOODETE VÕIDUKÄIK JÄTKUB

2017 aastat võib tagasivaatavalt pidada igasuguste CUV/SUV tüüpi autode võidukäiguks. Eesti tabelis on novembri seisuga 3 “maasturilaadset toodet” ning see pilt võib veelgi värvikamaks muutuda, sest uusi tulijaid aina lisandub.

2017. aastal hingas Honda C-RV linnamaasturi, mis on näidanud oma aegumatut populaarsust, Kia Ceedi summutitorudest otse sisse, olles novembri seisuga müünud täpselt ühe auto vähem.

Uustulnukat, Škoda kuni seitsmekohalist Kodiaqi lahutas Top 10st novembris 90 autot. Kindlasti mõjutab suur karuke ja aasta alguses Eesti turule saabuv Karoq nii mõnegi inimese otsust näiteks Superbi või Octavia asemel Škoda maasturit ostma.

Euroopa Top 10 hulka ükski meie edetabeli kandidaat veel niipea ei jõua. Piiri taga soovitakse natuke pisemaid ja ka rahakotile sõbralikumaid isendeid. Napilt jäi Top 10st välja VW Tiguan, mis kaotas koha edetabelis vähem kui 2000 mudeliga.

Kuna Peugeot 208 on juba mõnda aega turul olnud mudel, mis ootab uuendamist, on vaid aja küsimus, kui Qashqai saab Euroopa edetabelis endatalise seltsilise.

Veel võib Euroopa edetabeli esisajast leida Capturi, Peugeot 2008 ja Opel Mokka. Honda CR-V eurooplaste tabelisse ei jõudnud ent Kodiaq positsiooneeris viimasele ehk sajandale kohale 44 451 müüdud autoga.

OPEL ON SEES!

Euroopa edetabeli tippu on “ära eksinud” ka kaks Opelit. Väikeste autode – nende sekka kuulub ka Corsa – tugev esinemine (Top 100s 24 erinevat mudelit) näitab, et tulevikus on koht olemas ka tavalisel sõiduautol ning mitte kõik ei soovi sõita džiibiga.

Muuseas, Opel Astra on niikaua kui mina mäletan olnud alati VW Golfi järel igavene teine. Samas on see väärikas ja väljateenitud koht. Opel on Saksa auto.

KOKKUVÕTTES ON EESTLASTEL VEDANUD

Kokkuvõtteks võib tõdeda, et meil eestlastel on tegelikult ikka vedanud küll. Igasugused autoostu mõjutatavad maksud puuduvad, kindlustused on soodsad ning head liisinguvõimalused lubavad kasutada suuremaid ja kallimaid autosid.

Mõni aasta tagasi rääkisin ühe soomlasega, kes ise sõidab 1999. aastal uuena ostetud Opel Vectraga, et väldib just kõrgete maksude tõttu uue ja suure auto soetamist.

Tema Eestist pärit töölised aga pargivad Kesk-Soomes asuva väiketehase ees kalleid autosid. Kui isikliku auto maksustamisega on ka 2018. aastal Eestis nii nagu on, siis ettevõtetel tuleb oma autopark kriitilise pilguga üle vaadata. Saab olema põnev autoaasta.

Autoomaniku ABC: kõik, mida peab teadma tööandja sõiduauto uuest maksustamise korrast. Lisatud kalkulaator

Tekst: Tanel Tiirik. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.