Teisipäev, 20. veebruar 2024
Soomes läbi viidud küsitlusest selgub, et juhi liikluskäitumine sõltub mõnevõrra sellest, mis auto roolis ta istub. Uuringu põhjal eiravad sagedamini liikluseeskirju BMW ja Mercedes-Benzi juhid, pühakud istuvad aga Volvo, Nissani või Fordi roolis.

Eestiski nimetatakse vanade “bemmide” omanikke tihti rullnokkadeks ning “mersudele” omistatakse penskariauto staatust. Soome EasyPark’i korraldatud autojuhtide liiklemisharjumuste uuringust selgub, et vähemalt osaliselt on müüdil tõepõhi all: BMW ja Mercedese juhid rikuvad liikluseeskirju kõige räigemalt.

EasyPark pakub Soomes mobiilse parkimise teenust. Nende hiljutine uuring autode sõidu ja parkimise kohta paljastab, et kõige hullmad sigatsejad on BMW ja Mercedese juhid. Mõnevõrra üllatuslikult on “pahade poiste” esikolmikusse jõudnud ka Škoda juhid.

Uuringus osales 1008 autojuhti Soomest, kellest 516 olid naised ja ülejäänud mehed. Küsitlus viidi läbi anonüümselt, seega oli autojuhtidel lihtsam ausalt oma liiklusharjumuste kohta vastata.

VALESTI PARKIMINE ON LEVINUD

EasyPark’i uuringus küsiti autojuhtidelt kui paljud neist pargivad tahtlikult valesti. Neljandik juhtidest tunnistas, et aeg-ajalt teevad nad seda tõepoolest meelega. Põhjustel uuring pikemalt ei peatu, aga sagedamini nimetati mahajoonitud parkimiskohtade puudumist või teisi valesti pargitud masinaid, mis ei jäta juhtidele palju valikuvariante.

Valesti parkimise esikoha said BMW juhid, kellest 41% ütlesid, et eiravad parkides reegleid. Hõbemedalit väärivad Škoda juhid, kellest koguni 34% tunnistas, et pargivad vajadusel oma auto valesti.

Poodiumile jõudis ka 29% valesti parkivaid Mercedese juhte, nende kannul tulid Toyota ja Audi 28 protsendi suvaparkijatega.

Mehed olid veidi agaramad parkimisreeglite rikkujad kui naised, ning enamik juhtidest, kes eirasid parkla reegleid, parkimiskohale paigutatud invaliidi või lapsekäru märki, olid vanuses 40-49-aastat.

LIIKLUSTRAHVID,  PARKIMISTRAHVID – KES NEID JÕUAB LUGEDA?

Uuringu teises alapeatükis küsiti autojuhtidelt, kui paljud neist on saanud parkimis- või liiklustrahve. Parkimise osas eksinuid puudutava küsitluseosa võitjateks võib kuulutada BMW juhid, üllatuslikult tulid teiseks Toyotaga sõitjad, kes samas ilmutavad teistest enam tähelepanelikkust kaasliiklejate suhtes.

Škoda ja Audi juhid otsustasid käituda viisakalt ja jagasid omavahel parkimistrahvide edetabeli kolmanda koha. Ikka nii, et 5 sulle, 5 mulle, siis ei saa keegi öelda, et noobelauto või nn. rahvaauto kuidagi üksteisest kehvemad või parkimises eeskujulikumad oleksid. Võrdsus valitsegu.

Liikluseeskirjade rikkumiste jaotuses, mille all sai ära märkida lahtise turvavööga sõitmise, punase fooritulega ristmiku ületamise ja liiklusmärkide eiramise, võtsid väändunud võidukarika Mercedese juhid. Iga neljandat Mecedese juhti on trahvitud liiklusrikkumiste eest!

BMW omad ei andnud alla, ja püsisid mersujuhtidel tihedalt kannul. Kolmandale, kah auhinnalisele, aga mitte auväärsele kohale tulid… jällegi Škoda juhid. Edetabel võtab pisut pead kratsima – keda nüüd siis rullnokaks pidada ja millised autod need päriselt nii head on, et jala raskeks ja mõistuse pisikeseks teevad?

Tundub, et parkimistrahvide kogus on otseses sõltuvuses autojuhtide vanusest: kõige rohkem on trahvi saanud 30-39-aastased, kellest veerand kinnitas, et on saanud vähemalt ühe parkimistrahvi aasta jooksul. Kõige vähem saavad trahvi üle 60-aastased, neist on viimasel aastal trahvilipiku kojamehe vahelt korjanud vaid iga kümnes.

PÜHAKUD LIIKLUSES ON SIISKI OLEMAS

Liiklusrikkumisi on kõige vähem Volvo, Nissani ja Fordi juhtidel. Ettekujutus Volvost kui turvalisest autost on tugev, sest veerand vastanutest olid arvamusel, et Volvos istuvad kõige ohutumad juhid üleüldse. Teiseks kõige ohutumateks juhtideks peeti Toyota ja Mercede juhte, vaatamata sellele, et Mersu juhtidel oli kõige rohkem trahve.

EasyPark küsis ka, milliste autode juhte peavad soomlased kõige oskuslikemateks parkijateks. Ehkki Toyota-juhid on hõbemedalistid parkimise eest trahvide korjamisel, peavad kaasliiklejad neid kõige paremateks autopaigutajateks ning teistega kõige rohkem arvestavateks juhtideks. Järgnevad turvalised Volvo-juhid ja Volkswageni roolihoidjad.

Ja nagu arvata võibki arvasid küsimustele vastajad, et BMW, Mercedese ja Audi juhid arvestavad teistega kõige vähem… Auto on auto, aga kallis auto paneb tõenäoliselt sagedamini pedaali litsuma ning teeb ka kaaskodanikud kadedaks ja vaenavaks.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Eesti ja Soome on nii liikluskultuuri kui autoeelistuste poolest üsna sarnased. Seni kuni meil pole päris oma uuringut, võime väikesi vihjeid saada soomlaste tehtust. Väga hullusti järeldama hakata ei ole aga põhjust, EasyPark’i valim on siiski üsna kleenuke.

Ka võiks kohtumõitmise kõrval tähele panna asja positiivset poolt: Soomes on autojuht  valmis oma vigu avalikult (ehkki anonüümselt) tunnistama ja järelikult edaspidi ka oma liikluskäitumist parandama. See on vana tõde, et esimene samm paremaks saamise teel on oma vigade avalikult tunnistamine.

Škoda ja Toyota juhtide sattumine teatud katekooriates nimekirja etteotsa ei ole sugugi imekspandav, sest seda marki autosid on Soomes – sarnaselt Eestile – lihtsalt väga palju. Kuna küsitluses ei limiteeritud ühe või teise margi osakaalu, domineerivad julged juhid. Kes antud juhul istuvad siis Škodade, Toyotade, Nissanite ja noobelmarkide roolis. Salúte!

Allikas: EasyPark Finland. Tõlkis: Marika Johannson. Pilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN