Äike on kohal: ära unusta koduelektroonikat kaitsta

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Äike möllab üle Eesti juba mitmendat päeva ja lähiajal välgutamisele lõppu ei paista. Telia tehnikud tuletavad meelde, et koduelektroonika ei saa end ise välgulöökide eest kaitsta, inimesel peab olema meeles seadmed välja lülitada.

Äike on vahva loodusnähtus: võimas ja ilus vaadata, aga kipub lohakust ära kasutama ning koduseid õrnu elektril töötavaid seadmeid rivist välja lööma. Kõige rohkem kahjustab äike igal aastal Eestis ruutereid ja digibokse.

Vaata, millal äike sinuni jõuab

Internetis on üks väga äge lehekulg, nimeks Lightning Maps ehk välgukaart. Sealt saab reaalajas vaadata, kui kaugel äike on ja millal see jõuab.

Telefonist saab peale lükata ka äikesehoiatuse, mis juhul kui äike on 1-10 km kaugusel, hakkab märguandeid saatma.

Kes mingite rakendustega jamada ei viitsi, loeb Riigi Ilmateenistuse teateid. Autojuhtidel tasub enne teele asumist üle vaadata ka Tarktee rakendus ning uudistada Waze’i, kuhu usinad kogukonna liikmed kõik ette tulnud katastroofid kenasti üles märgivad.

Hullud lood üle Eesti

„2018. aasta kevadel ja suvel põhjustas äike klientidele kõige enam peavalu Hiiumaal ja Viljandis. Mõlemas piirkonnas sai äikesetormi tõttu kahjustada suur hulk kliendiseadmed, mille tõttu tuli kümnete kaupa välja vahetada koduseid ruutereid ja digibokse,“ meenutab Telia Eesti tehnilise teeninduse juht Janno Kriiska.

„Meie tehnikud meenutavad, et näiteks Hiiumaal oli äikesetorm sedavõrd kõva, et lõi ühel majal lausa aknad katki. Samuti pildistati eelmisel kevadel Telia tehniku poolt Hiiumaal üles ruuter ja kaablipesa, mille tükke tuli pärast äikest toapõrandalt kokku korjata.“

Äikesepäevi oli 2018. aastal kokku 58 ehk 71% enam kui 2017. aastal. Ainuüksi Telia klientide poolt tehtud nn äikesepöördumisi registreeriti läinud aastal enam kui 3700.

Kokku tuli Eesti suurimal sideoperaatoril 2018. aastal välja vahetada enam kui 2500 kliendiseadet, mis olid äikese tõttu kahjustada saanud.

Erinevad kahjustused

Äikese poolt koduseadmetele tekitatud kahjustused võivad olla erinevad, alustades sellest, et kahjustada on saanud vaid ruuteri ühenduspesa.

Sealt edasi on juba terve ruuter läbi kärsanud või on lisaks ruuterile ka digiboks kahjustatud. Halvemal juhul võib kahjustatud olla nii ruuter, digiboks kui teler.

Telia tehnikud on kokku puutunud ka juhtumitega, kus peale pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.

Oluline on teada, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Kasutajal tuleb seadme parandamise või uue soetamise kulud endal kinni maksta.

Seadmetest olulisem on loomulikult hoida äikesetormi ajal iseenda ja lähedaste elu käituda ohte ennetavalt: äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest (äike lööb harilikult kõrgeimasse objekti) ning ära kasuta elektroonikaseadmeid.

Kuidas koduelektroonikat kaitsta?

Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti

Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada.

Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada.

Soeta piksekaitsmega voolujuhe

Ülepinge kahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet.

Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest kaitse peab saama ülepinge ikkagi kuhugi maandada.

Samas peab arvestama, et pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda. Nimetatud kaitsmeid saab soetada suurematest ehitus- ja elektroonikakauplustest ning ülepingekaitsmeid saab tellida ka Telia e-poest.

Kontrolli maja vooluvõrk üle

Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida.

Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.

Seadmete taasühendamisel varu kannatust

Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja elektriühenduse taastudes saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada.

Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendused jõuaks taastuda.

Allikas: Telia. Pilt: Unsplash/Eugene Triguba

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.