Neljapäev, 28. märts 2024
Käreda pakasega õues seisva auto käivitamine on tavapärasest erinev ja aeganõudvam. Vajalikud on mõningad eelteadmised füüsikast, tasakaalukas tegutsemine ja kannatlikkus.

Külm mootor ei kiida heaks kiirustamist. Olgu alljärgnevalt ära toodud sammhaaval tegutsemise juhend, kuidas sisepõlemismootoriga auto ka 30 miinuskraadiga käima saada. Käsitleme eraldi nii diisel-, bensiini- kui ka hübriidajamiga auto pakases käivitamist.

KAS ÕLI ON ÕIGE?

Olenemata temperatuurist peab mootoriõli jõudma autot käivitades kohe kõikide mootori liikuvate osadeni, et kaitsta neid kulumise ja korrosiooni eest. Seega on oluline, et su auto “mahlaring” on juba enne talve saanud üle vaadatud ja vajadusel vanad õlid uutega asendatud.

Mootoriõli valides tuleb jälgida õli pumbatavuse piirtemperatuuri: see on temperatuur, mille juures õli veel pumpa voolata suudab.

[dropcap]NB![/dropcap]Et mitte end rumalaks arvutada, pöördu hooldusmeistri poole või uuri teenindusest täpselt järele, milline õli viimase hoolduse ajal su autosse valati ja milliseid külmakraade see kannatab.

Meie kliimas on mõistlik kasutada uutel autodel täissünteetilist mootoriõli, mille pumbatavuse piirtemperatuur on -35°C ja hangumispunkt ca -45°C. Vanemate sõidukite puhul tuleb teeninduses kontrollida, kas sünteetiline õli sobib.

DIISELMOOTORIGA AUTO

Auto diiselmootor

Esimene tingimus on, et pidevalt õues seisva sõiduki jõujaam on korras ja selle õlitamiseks kasutatakse talvistesse oludesse sobivaid õlisid.

Hoolduses soovitatakse näiteks täissünteetilist mootoriõli, mille pumbatavuse piirtemperatuur on -35 °C ja hangumispunkt ca -45 °C. Hea voolavusega õli tagab ka suurtel koormustel töötavate diiselmootorite ohutu külmkäivituse.

Eriti tähelepanelik tasub olla, kui temperatuur langeb alla -25 °C. Madalamatel temperatuuridel võib korras mootor küll käivituda, temperatuuri edasisel langemisel tõuseb mootori purunemise oht.

Enamasti purunevad mootoriőli hangumisest pőhjustatud ülekoormusest hammasrihmad, hammasrihma pingutus ja juhtrullikute kinnituspoldid, őlifiltrid ja nende tihendid, hammasvööd, starterid.

Otstarbekas on vältida mootori “alajahtumist”, paigaldades plokisoojenduse (Webasto, DEFA), parkida auto varju alla, kaitsta mootorit tekiga jms.

Üle tuleb kontrollida ka eelsoojendusküünlad ja olla kindel, et paagis on talvine diislikütus ning akul piisavalt vunki. Loe auto soojas hoidmisest rohkem siit.

HÜBRIIDAJAMIGA AUTO

Auto hübriidmootor

Hübriidsüsteemi võlu peitub selles, et elektrimootorit toetab tavaline bensiinimootor, mis ei lase hübriidakut ekstreemsetes tingimustes päris tühjaks kurnata ja tagab selle optimaalse laadimise ka karmides talveoludes.

Hübriidajami akupaki tööiga on sama pikk kui auto enda eluiga – näiteks Toyota annab akupakile 10 aastat garantiid. Hübriidajami aku pikk tööiga tagatakse autoajust arvuti abil juhitud laadimistsüklitega, millega hoitakse aku laetustase optimaalsena.

Bensiinimootor kindlustab, et auto sõitjateruum soojeneks kiiresti ka käreda pakasega ning olenemata välistemperatuurist on tagatud auto kohene käivitumine.

Käreda pakasega on kütusekulu kahtlemata suurem kui suvel ning autot käivitades on mõistlik tegutseda rahulikult ja lasta autol piisavalt “soojeneda”.

BENSIINIMOOTORIGA AUTO
Auto bensiinimootor

Kui õlid on kontrollitud, akus vunki piisavalt ja auto pakase käes seisnud nii, et mootor ei ole “alajahtunud”, ei tohiks käivitamisel erilisi probleeme olla. Automehaanikud soovitavad käreda pakasega auto üleöö õue jätmise eel teha korralik ja pikk sõit.

[dropcap]NB! [/dropcap]Vanemad bensiinimootorid kipuvad pikemalt pakase käes seistes käivitamisel veidi pirtsutama. Seega ei ole üleliigne korrata, et kõige alus on üks korralik hooldus talve eel.

KAHEKSA SAMMU KÄREDA PAKASEGA AUTO KÄIVITAMISEKS

lumi

[dropcap]![/dropcap]Kordamine ja auto käsiraamat on rahakoti ja korras närvikava parimad sõbrad: loe üle, kuidas oma autot käreda pakasega käivitama peaks. Lihtsalt, igaks juhuks.

[dropcap]1[/dropcap]Kontrolli, et elektrooniline pidur on sees, et takistada auto veeremist. Uuematel autodel läheb elektrooniline käsipidur automaatselt maha siis, kui auto võtab paigalt.

[dropcap]2[/dropcap]Lülita välja kõik voolu tarbivad seadmed (ventilaator, klaasisoojendused, lustikast, tuled jms). Sellega tagad maksimaalse käivitusvoolu ja vähendad aku koormust.

[dropcap]4[/dropcap]Käsikastiga autol vajuta sidur täiesti põhja ja lükka sisse vabakäik. Automaatkast peab olema “P(ark)” asendis ja juht vajutama pidurit.

[dropcap]5[/dropcap]Gaasipedaali vajutamata keera süüde sisse, oota umbes 5 sekundit (kütusepump hakkab tööle, diislil eelsüüteküünlad) ja käivita nüüd starter. Kui mootor ei lähe käima, siis jätka käivitamist maksimaalselt 15 sekundi jooksul.

Enne, kui uuesti proovid, oota vähemalt 10 sekundit, et starter jahtuks ja aku uuesti jõudu koguks. Vanemate autode puhul võib abi olla kui lülitada süüde 2-3 korda viieks sekundiks sisse.

[dropcap]6[/dropcap]Kui mootor ei käivitu 15-sekundilise käivitustsükli jooksul või hakkab tööle ja jääb kohe seisma, siis vajuta gaasipedaal pooleldi alla ning proovi uuesti starterit. Vabasta gaas kohe, kui mootor käivitub. Lase vaikselt “tiksuda” ja mootoril soojeneda.

[dropcap]7[/dropcap]Kui mootori käivitumine siiski ei õnnestunud, siis vajuta gaasipedaal põhja ja proovi käivitada (gaasi kogu aeg all hoides).
See eemaldab sisselaskekollektorisse ja silindritesse kogunenud liigse küttesegu. Starterit ei tohi korraga üle 15 sekundi töös hoida! Kui mootor ei käivitu, korda sammu nr. 6
[dropcap]8[/dropcap] Kui mootor läks tööle, tõsta jalg koheselt gaasipedaalilt, et vältida külma mootori kõrgeid pöördeid (väga ohtlik!).
Külm mootor töötab alguses kõrvalise abita kõrgematel pööretel ja see on normaalne. Kui mootori pöörded tõusevad maksimumini ja gaasipedaali vabastamine ei aita, seiska kohe mootor.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Mida me sellest õppisime? Autoteenindus, käsiraamat, kaine mõistus – jaa!
Ole kursis oma auto detailse hingeeluga ja sõiduk säästab sinu rahakotti ja närve. Osta eelsoojendusplokk. Süüte sisselülitamisel loe aeglaselt viieni, enne kui käivitad. Kõik need tarkused kehtivad ainult sissepritsega mootorite puhul! Mõnusat sõitu!

Allikad ja meedia: kuidas.ee, autokool Juhiluba, Addinol, Opel, Lexus, BMW

KOMMENTEERI SIIN