Tähelepanu, lapsevanemad: need kaks turvatooli põrusid testides ja ei ole ohutud

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Maanteeamet, Soome Autoliit, Saksa Stiftung Warentest, ADAC ja paljud teised liiklusturvalisuse eest Euroopas hea seisvad organisatsioonid paluvad täiskasvanutel olla lapse turvatooli valides tähelepanelikud ja vaadata testide tulemusi: on vähemalt kaks turvatooli, mida osta ei tohiks.

Soome Autoliit tegi ootamatu avalduse, hoiatades erandkorras enne kõikide tulemuste selgumist kahe turvaistme eest, mis võivad õnnetusjuhtumi korral olla sõitjatele ja lapsele ohtlikud. Ka Eesti FB kogukond Laps turvaliselt autos palub lapsevanematel samade mudelitega olla ettevaatlik.

turvatooli

Euroopa erinevate riikide autoliitude ja tarbijaorganisatsioonide koostöös läbi viidava turvaistmete testi tulemused avalikustatakse tavapäraselt igal sügisel ja kevadel. Seekord aga on tulemused avalikustatud enne õiget aega ehk juba testistaadimis.

Sügiseses turvaistemetesti testistaadiumis on ilmnenud kaks istet, mis tulid istmetele tehtud kokkupõrketesti käigus kinnitustest lahti, mistõttu tarbijatel soovitatakse tungivalt neid istmeid mitte osta. Istmed on Recaro Optia, mis kinnitatakse autosse Recaro SmartClick-kinnituse abil ning Jané Grand.

Läbi viidud testis tuli Recaro iste isofix-kinnitusest lahti ja lendas kõrges kaares läbi testimislaboratooriumi. Tegeliku liiklusõnnetuse olukorras saaksid nii istmes olev laps kui teised reisijad tõenäoliselt tõsiseid vigastusi.

Jané Grand – istme saab kinnitada autosse alla 18 kilo kaaluvate laste jaoks isofix-kinnituse abil. Läbi viidud testis ei kannatanud iste paraku laupkokkupõrke tekitatud kokkupõrke jõudu ning tuli kinnitusest lahti.

UUENDUS EI LISANUD TURVALISUST

Juba eelmisel aastal tehtud laupkokkupõrke testis tuli Recaro Optia iste kinnitusest lahti samamoodi nagu nüüdki.

Istme tootja reageeris kohe tulemusele ja vahetas istme Recaro Fix kinnituse teise kinnituse vastu välja. Käesolevas testis selgus aga, et uus Recaro SmartClick kinnitus ei ole millegi poolest vanast mudelist parem.

Jané Grand laste turvatool kujutab endast samuti suurt turvalisusriski, sest ka see iste tuli laupkokkupõrke testis kinnitusest lahti. Õnnetuse korral võib lahtitulnud iste vigastada või isegi tappa lapse ning kaassõitjad.

VÕTA MÜÜJAGA ÜHENDUST

Tarbija, kes on ostnud kummagi neist istmetest, peaks võtma ühendust istme müüjaga. Testi läbiviimise eest vastutavad Saksa tarbijaorganisatsioon Stiftung Warentest ja autoorganisatsioon ADAC on palunud nii Recarolt kui Janélt seisukohta testitulemuste osas.

Kumbki istmetootja ei ole veel suutnud testi tulemusi selgitada, kuid kavatsevad põhjused välja uurida. Lisaks sellele on Jané teatanud, et peatab istme Grand tarnimise volitatud müüjatele.

VAATA TESTVIDEOSID

Recaro Optia lendab kokkupõrke korral aluselt lahti ning põhjustab seega avariiolukorras nii lapsele kui kaasreisijatele suuri vigastusi.

Jane Grand liigub alusest liiga palju eemale ning seetõttu võib laps avariiolukorras end näiteks vastu kabiini plast- või metallosi ära lüüa.

Loe siit Maanteeameti soovitusi, kuidas lapsele turvatooli valida

Vaata videost, kuidas laps õigesti turvatooli kinnitada

Kaanepilt: ADAC. Tõlkis: Kadi Rünkla. Allikas: Soome Autoliit, ADAC

SaveSave

SaveSave

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.