Lustakas peatükk autoajaloos: nii sündis “Kopikas” ehk VAZ-2101

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kas teadsite, et VAZi kuulus “Kopikas” ehk VAZ-2101, on sündinud selleks, et nõukogude inimesed oma raha sukasääres ei peidaks? 1970. aasta 19. aprillil veeresid VAZi suurimalt konveierilt maha esimesed kuus VAZ-2101 pilootmasinat: kaks sinist ja neli kirsspunast.

Eelmise sajandi kuuekümnendate alguses esitasid NSV Liidu Majandusministeeriumi analüütikud NLKP juhtkonnale mahuka ettekande majandusliku seisu kohta riigis. Selgus, et nõukogude inimestel kuhjus hoiukassadesesse suur kogus kasutamata raha, sukasäärde peidetud rubladest rääkimata.

Raha ülesanne on olla ringluses. Kuidas teha nii, et nõukogude inimesed oma tolmu koguvaid sajalisi luhvitaksid?Ühe lahendusena käisid ametnikud välja taskukohase hinnaga sõiduautode masstootmise alustamise ja müüki paiskamise. Selle idee peamiseks eestvedajaks oli Ministrite Nõukogu esimees Aleksei Kossõgin.

Uue sõiduauto loomine ainult oma jõududega nõudnuks nõukogude autotööstuselt märkimisväärseid kulutusi, mistõttu otsustati välismaise autotootja kaasamise kasuks. Võimalike kosilastena kaaluti mitut suurtootjat. Ent poliitilistel kaalutlustel langes liisk itaallaste Fiatile.

Seltsimees Kossõgin isiklikult siirdus Itaaliasse läbirääkimistele. 1965. aasta suvel tegi vastuvisiidi Moskvasse Fiati tolleaegne president Vittorio Valletta. Vastastikune keemia oli hea, käed löödi kiiresti.

2. aprillil 1966 tegi Torinos oma debüüdi Fiat 124, mis samal aastal võitis ka Euroopa Aasta Auto tiitli. Just see mudel otsustati võtta uue nõukogude sõiduauto aluseks. Kandilise ent kompaktse ja mahuka masina eelisteks osutusid sobiv hind ning küllalt kerge tehniline tootmisprotsess.

Juba 1966. aasta mais allkirjastati Fiati osalusega sõiduautode tootmiseks mõeldud tehase rajamise leping NSV Liidus. Kolme aastaga ehitati Togliattis 500 hektarile üles kaasaegne Volga autotehas ehk VAZ. Togliatti linn kandis enne Stavropoli nime. Autotööstuse rajamine tõi nimemuutuse. Linna ristiisaks on kunagine Itaalia kommunistliku partei käilakuju Palmiro Togliatti.

19.aprillil 1970. aastal liinilt veerenud kuus esimest “Kopikat” olid veidi enneaegsed, sest tootmisliin polnud veel täielikult käivitunud. Töölised aga pingutasid, sest 22. aprillil 1970 tähistati kuuendikul planeedist ja sõbralikes sotsialismimaades suurejooneliselt seltsimees V.I. Lenini sajandat sünniaastapäeva.

Esimest Žiguli rahvaautot luues tegid vene insenerid itaallaste Fiat 124 juures üle kaheksasaja muudatuse: nõukogude inimesele sobiv auto sai kõrgema kliirensi, originaalse, 1,2-liitrise bensiinimootori, modifitseeritud sõitjateruumi jpm. 

Mootori kolvikäiku lühendati 71,5 mm-lt 66 mm-le ja silindri läbimõõtu suurendati 73 mm-lt 76 mm-le, sellega muudeti töömahtu. Kuna NSV Liidu teeolud olid halvad, muudeti pidurisüsteem kahekontuuriliseks ja tagarataste ketaspidurid asendati traditsiooniliste trummelpiduritega, mis olid kruusateedel vastupidavamad[. Samal põhjusel suurendati siduriketta katete läbimõõtu.*

19. aprillil 1970 veeresid tehase konveierilt maha esimesed kuus VAZ-2101 autot. Rahvaauto müük algas 18. augustil 1970.

Kaasaegne Žiguli-tehas oli pikki aastaid nõukogude autotööstuse lipulaevaks. VAZ-2101 edenes jõudsalt ning 1974. aasta 15. aprillil tähistas VAZi meeskond juba miljonenda „Kopika“ väljalaskmist. VAZ-2101 toodeti muutumatuna 1982. aastani, selle modifikatsioone aga pea aastatuhande vahetuseni.

Seega oli esimene nõukogude rahvaauto tõepoolest sündinud. Selle aastatuhande alguses pälvis “Kopikas” ehk VAZ-2101 tunnustusena “Venemaa 20. sajandi auto” tiitli.

Hellitus- või ka sõimunime “Kopikas” on VAZ-2101 väidetavalt saanud kaheksakümnendatel, kui moraalselt vananenud mudel oma kuulsust minetas. Et nõukogude autotootmine just rohke mudelivalikuga ei hiilanud, siis nuteti, ja osteti.

Omal ajal arvutas autoajakiri Za Ruljom isegi välja, et Fiat 124 baasil loodud sõidukeid on maailmas toodetud enam kui 20 miljonit. Kõige suurema panuse on andnud VAZ autotehas,  “Kopikast” alates.

Venemaal tuntakse autot tänaseni Žiguli (VAZ) 2101 nime all,  LADA (nimi laenati Tšehhia samanimeliselt õmblusmasinate valmistajalt) oli mõeldud välisturgudele. Muutunud aeg lükkas Žiguli ajaloo riiulile, Volga autotehasest sai uuel ajal uhke AvtoVAZ.

Allikas: © Autocentre.ua, Wiki (*). Pilt: Wiki Common Licence. Tõlkis: Ilona Toots

Jaga

7 kommentaari

  1. Lada or Lado on vanaslaavi jumalanna ja muinasjuttude tegelane, kooskõla, abielu, nooruse, armastuse ja ilu jumalanna. Samuti 1960-70 aastail populaarne vene naisenimi….jätke oma õmblusmasinate jama…lisaks üks vana twistilugu LADA-ajastu algusest. https://youtu.be/KP-UCzy22ug

  2. Vene ajal ja autoregistri viga ? Mida veel ? Siin tulebki välja kaks eri lugu…..see, mis rahvale räägitakse-näidatakse, ja see mis tegelikult on. Varem või hiljem tuleb tegelikkus välja. Nii ka selle auto looga, mis kahjuks ei ole päris tõde. ( ja see sõbra “kopeika” ei olnud kindlasti FIAT. Kõik täpselt üks-ühele minu 72- aasta “kopeikaga”, va värv. )

  3. Leian siit tekstist mitu kahtlasena tunduvat fakti. Esiteks, esimesed “kopikad” olid väljas juba aastal 1969 ( sõbral oli selle aastanumbriga auto mille kerenumber 5 tuhat millegiga. Teiseks, nimetus “kopikas” oli terve kümnend varem juba kasutusel, kui kaheksakümnendad. See ( “kopeika”) , mainitakse juba ära ka ühes vanas vene filmis. Pealkirja kahjuks ei mäleta.

    • Urmas Laansoo on

      1969. aasta “kopikas” on võimalik vaid Fiatina. See on Autoregistri viga, kui selline aasta reg. tunnistusel.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.