Laupäev, 20. aprill 2024
Google’i emafirma Alphabet pani 2016. aasta mais leivad ühte kappi Fiat-Chrysleriga ning andis oma robotauto-projektile nimeks Waymo. Äsja näidati esimesi pilte Waymo robotautost, mille põhjana on kasutatud Chrysler Pacifica hübriidversiooni. Tõsisemaks testimiseks läheb uuel aastal.

Google’i isesõitva auto kokkukolimine FCA Grupiga võib kokkuvõttes olla tehing, millest mõlemad osapooled võidavad: Fiat-Chrysler saab edaspidi oma sõidukitel kasutada moodsamaid autonoomseid tehnoloogiaid, Google aga ei pea enam eraldi jalgratast (loe: autot) leiutama vaid võib testida robottehnoloogiaid olemasolevatel platvormidel.

waymoChrysler Pacifica on populaarne ning oma värskeimas põlvkonnaversioonis ka üsna paindliku platvormiga ruumikas pereautoversioon. Teada on, et itaallased-ameeriklased on 2017. aastal välja tulemas auto hübriid – ja elektriajamversiooniga. Sestap on just selle auto platvormi vaimine Waymo baaskatsetusteks üpris loogiline.

Waymo robotauto puhul on Chrysler Pacificalt võetud kest ja põhi, kogu tehnoloogia pärineb Google’i inseneridelt. Tootja esialgne plaan on valmistada sada iseliikuvat-isesõitvat mahturit ning anda need siis kohe eri testijate käsutusse.

Tempo on olnud kiire ja koostöö efektiivne: esimesed  robotautod veeresid tootmisliinilt oktoobris. Waymo ja FCA on juba läbi viinud ka rea olulisi teste, mis annaksid kinnituse, et robotauto on valmis liiklusse sulanduma. Tehnoloogiaid on muuhulgas testitud Ühendriikides, Californias ja Arizonas. Tootja väitel on ainuüksi ekstreemseid ilmastikuolusid robotauto kontol rohkem kui 200 tundi.

Waymo “vaimne isa”, tegevjuht John Krafcik demonstreeris Pacificale peale laotud tehnikat: põhimõtteliselt võib sellest autost leida kõik tehnoloogiahiiu Google’i uusimad riist- ja tarkvaralahendused. Loota on, et tänu robotautode arendamisele astuvad sammu tulevikule lähemale ka kõikvõimalikud sensor- ja kaameratehnoloogiad.

Pacifical baseeruvad robotautod hakkavadki ringi liikuma Ühendriikides. Kus täpsemalt, peaks selguma 2017. aasta alguses, palju sõltub eri osariikide seadusandlusest. Tootja kinnitusel tahetakse autosid testida võimalikult erinevate teeoludega ja liiklustihedusega kohtades.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kui välja jätta väike kõhklus, kas FCA ikka on parim valik oma platvormidega ja pidevalt juhtuvate naljakate hädade ja viletsustega, siis kõlab Google’ i  sisenemine robotautode maailma ju igati positiivselt. Kes siis veel, kui mitte “Suur Vend” suudab teha (kaasa)mõtleva auto? Põnev!

Allikas ja meedia: tootja

Quo vadis, autotööstus? Robotauto tuleb vältimatult, aga millal ja kuidas?

KOMMENTEERI SIIN