Teisipäev, 20. veebruar 2024
Hallikasvalge värvusega, seasoole sisse aetud sardellisarnane Weißwurst ehk valgevorst on Baieri traditsiooniline roog. Palusime kohalikul vorstieksperdil näidata, kuidas peab valgevorsti sööma. Selgub, et seda saab teha mitmel eri moel, aga vaid paar neist on õiged.

Weißwurst ehk valgevorst, mis on Baierimaal traditsiooniline hommikusöök, pannakse mõneks minutiks kuuma vette ja serveeritakse siis koos magusa sinepiga. Asjal on juures aga üks nõks – enne suhu pistmist tuleb vorsti “koor” ehk soolekiht Weißwurst’i ümbert ära koorida. Sellega hakkamasaamine polegi liiga lihtne.

VORSTISÖÖMISE KURSUSED ON HINNAS

Valgevosti õige söömisega ei saa hakkama ka baierlased, sakslastest rääkimata. Nii palju kui on sööjaid, on ka eri stiile, kuidas soolikas vorstisisust lahutada. Osa lõigub noaga ja sudib kahvliga, osa viilutab vorsti tükkideks ja pistab koos soolega suhu ning poetab siis sitke kesta ebaviisakalt taldrikuservale.

Baierimaal meie autojuhiks olnud Elisabeth osutus aga tõeliseks valgevorsti söömise eksperdiks. Ta ütleb, et Saksamaal on populaarsed Weißwurst’i söömise koolitused, kus raha eest inimesi viisakate vorstikommetega harjutatakse.

Meil läheb õnneks – raha maksma ei pea, Elisabeth näitab omast vabast tahtest ette kaks moodust kuidas Weißwurst õigesti suhu pista. Esimene neist on tavapärane ja teine daamilikum. Kuidas täpselt peent maitsestatud hallikasvalget lihasisu soolest kätte saada, vaata videost.

MIS ON WEIßVURST?

Valgevorst on baierlaste hommikusöögilaual tavaline toit: seda süüakse kindlasti enne keskpäeva ent sugugi mitte iga päev. Pühade puhul või kallite külaliste saabudes võib valgevorsti lauale panna ka hiljem kui kell 12.

Weißwurst’i süüakse koos Brezeliga (soolakringel) ja magusa sinepiga. Kõrvale võetakse Weißbier (valge õlu). Jah, loete õigesti – hommikul võib juua valget õlut. Tänapäeval pakuvad söögikohad valgevorsti kõrvale muidugi ka alkoholivaba valget õlut.

Valgevorsti sees on umbes 75% ulatuses sealiha, millele on lisatud seapekk, seanahk, vesi, petersell ja maitseained. Ümber sitke seasool. Vorstisegu on peenestatud nii, et see hamba all lausa sametisena tundub.

KUIDAS VALGEVORSTI VALMISTADA?

Weißwurst’i valge värv tuleneb sealiha loomulikust värvist, traditsiooniliselt ei värvita seda nitritiga ega lisata ka mingeid abiaineid. Vorsti valmistamiseks pannakse see mõneks minutiks kuuma vette. Ilmselt just see on põhjus, miks neid vorste hommikul süüakse – need valmivad imekiiresti.

Eestiski müüakse valgevorsti aeg-ajalt supermarketites ja arenenumates toiduosakondades. Tasub proovimist. Ja kui parasjagu Weißwurst’i käepärast pole, võib vorstikoorimist harjutada soole sisse aetud sardellide või viinerite peal. Baierimaale lennutab aga Nordica, mille otselend Münchenisse läheb 2x päevas.

Kaanepilt: Ylle Rajasaar. Allikas: Baierimaa pressikeskus

KOMMENTEERI SIIN