Laupäev, 2. detsember 2023
Saksamaa transpordiminister Alexander Dobrindt on jõudnud otsusele, et kõik diiselmootorid tuleb uudsete testmeetoditega üle mõõta ja heitmenäitudega manipuleerijad vahele võtta. Vähe sellest, kavas on korraldada üleüldine diislite dopingukontroll ning võtta liiklusest testimiseks välja ka juhuslikke sõidukeid.

Alexander Dobrindti (CSU) on siiani süüdistatud väheses teotahtes, teda on iseloomustatud kui kikivarvul kõndijat, kes ei taha vastu võtta ühtegi ebamugavat otsust. Tõenäoliselt on poliitilised tõmbetuuled ministri pintsakurevääre nii palju tuustinud, et ta uudisteagentuuri dpa vahendusel nüüd jõulise avalduse tegi ja lubas hakata tegutsema: “Tänasest algab diislite dopingukontroll. Ükski petis ei jää karistamata.”

Saksamaa transpordiamet KBA on oma käsutusse saanud mobiilse mõõtmisjaama, mida saab kasutada nii kiiruse mõõtmiseks kui reaalse kütusekulu ja heitmekoguste väljaarvutamisel. Mobiilse jaamaga saadavad tulemused on tõesemad kui laboris saadud arvud.

Uudse metoodikaga on võimalik vahele võtta need autotootjad, kes on sõidukitele peale pannud tehnoloogia, mis laboritingimustes masinad ära petab ja õhku paisatavate osakeste koguseid väiksematena näitavad. “Noksitamise” käigus on selgunud, et selline petuskeem on laialt levinud ning autotootjad, kes poleks moel või teisel püüdnud end paremas valguses näidata, on võimalik ühe käe sõrmedel üles lugeda.

Transpordiamet võtab mobiilsed mõõtejaamad kasutusele veel selle aastanumbri sees. Alates uue aasta algusest mõõdetakse nendega üle kõik Saksamaal müüdavad diislid.

driving-school-397293_1920

ACCELERISTA KOMM Kaua võib! Muudkui mõõdavad ja kaaluvad ja õiendavad. Selle asemel, et laborihiirte peal saadud testitulemusi vaidlustada, võiks välja töötada metoodika, mis annaks adekvaatse vastuse, kuidas üks või teine jõuallikas reaalsetes tingimustes käitub ja palju heitmeid õhku paiskab, mõeldakse välja üha uusi asendustegevusi.

Dopingukontroll on muidugi tõsine meede, et petuskeemitajad kätte saada… Kujutage nüüd ette, et sõidate pahaaimamatult oma sõiduautoga kodust tööle ja siis peatab teid kinni dopingupolitsei, kes lükkab autole taha mõõteriistad ja teatab siis, et ahaa! nüüd ei saamugi edasi, teie auto diiselmootor on tarvitanud dopingut. Kes vastutab? Mille eest vastutab?

Praegu käib jätkuvalt rinnale tagumine ja raha raiskamine selleks, et tõestada midagi, mis on nagunii selge – laborivaikuses pastakast imetud ja hiirte peal katsetatud tulemused ei evi sidet päris liikluse ja päris autosõiduga. Tunnistame seda ja lähme eluga ometigi edasi.

Allikas: Saksa transpordiamet, pildid: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.