Teisipäev, 16. aprill 2024
Toyota on tuntud oma “enne mune, siis kire” – strateegia poolest. Teade kütuseelementide ja vesinikupaakide masstootmise kümnekordistamisest tuli nagu välk selgest taevast. Aga Toyota – me oleme seda uudist pikisilmi oodanud!

Jaapani autohiiu prognooside kohaselt peaks nõudlus kütuseelementidega (rahvasuus vesinikautode) sõiduautode järele aastaks 2020 kümnekordistuma: praeguse 3 000 asemel müüdaks siis juba vähemalt 30 000 vesinikautot aastas.

Et olla valmis vesinikautode revolutsiooniks, asub Jaapani autotootja hooga laiendama kütuseelementide ja vesinikupaakide masstootmist: Honsha uues tehases  hakatakse tootma vesinikautode kütuseelemente,
Shimoyamasse lisatakse uus tootmisliin kõrgsurve-vesinikupaakide masstootmiseks.

Tulevikus peaks Toyota toodetud vesinikelemente müüma üle kogu maailma. Kui tuua paralleele praegu toimiva elektriautotööstusega, siis teeb Jaapani autotootja vesinikurevolutsiooni kontekstis seda, mida mõni hea aasta tagasi Tesla elektriautonduses: läheb kõige ees ja kutsub teisi järele.

MIS ON KÜTUSEELEMENT?

Kütuseelement on seade, mis toodab sõiduki pardal vesinikust ja hapnikust elektrit, tagades kütuseelemendiga sõidukile nullsaastega liikumise, paagid on mõeldud kütusena kasutatava vesiniku säilitamiseks.

Mõlema komponendi suures mahus tootmine on oluline kogu süsteemi madalama hinna ja laiema kättesaadavuse saavutamiseks ning kütuseelemendiga sõidukite müügi edasiseks kasvatamiseks. Toyota vesinikupaagid on valmistatud eriti paksust süsinikkiust ja ehitatud taluma tugevaid lööke.

TOOTMISE LAIENDAMINE

Kütuseelementide toodangu suurendamiseks viib Toyota tootmise praegusest asukohast Toyota City Honsha tehase olemasolevas hoones üle samas paiknevasse uhiuude kaheksakorruselisse kõrgtehnoloogilisse tsehhi, mis asub Toyota esimese, 1938. aastal rajatud autotehase läheduses.

Kõrgsurve-vesinikupaakide tootmisega hakkab tegelema uus spetsiaalselt selleks mõeldud tootmisliin, mis leiab koha Shimoyama tehases nr 3 lähedalasuvas Miyoshi linnas (Aichi prefektuur).

Varem pandi vesinikutanke väiksemates kogustes kokku Honsha tehases. Uued tsehhid peaks aitama oluliselt vähendada CO2-heitkoguseid tootmisfaasis.

Uue vesinikupaakide tootmisliini ehitamine Shimoyamas on algamas, uus kütuseelementide tehas on väljast juba valmis ja algamas on sisetööd. Üksikasjad uute tootmisüksuste kohta avaldatakse hiljem. Tootmine peaks käivituma aastal 2020.

Kütuseelementide tootmine

Kõrgsurve-vesinikupaakide tootmisliin

Asukoht

Uus tsehh Honsha tehase territooriumil

Shimoyama tehases nr 3

Toodetavad artiklid

Kütuseelement

Kõrgsurve-vesinikupaak

Pindala

Umbes 70 000 m2 (kogupind kaheksal korrusel)

Umbes 15 000 m2

.

Loe uuesti Juhan Koppeli ja Ylle Rajasaare lugu, milles nad võrdlevad elektri- ja vesinikautot ning arutlevad selle üle, millise auto käes lähitulevikus võim on.

VESINIKUREVOLUTSIOONI EMA, TOYOTA MIRAI

Tehnoloogiana on kütuseelemendid „küpsed“ ja masstootmiseks valmis. Toyota haaras vesinikautode valdkonnas liidripositsiooni, tuues detsembris 2014 turule kütuseelemendiga sedaani Mirai.

Mirai iga-aastane toomis- ja müügimaht on kasvanud 700 eksemplarilt aastal 2015 umbes 2000 sõidukini aastal 2016 ja umbes 3000 sõidukini mullu. Kuid vesinikukütusega nullsaasteautode laiema leviku ergutamiseks peab 2020ndatel aastatel alustama nende populariseerimist.

Jaapanlaste eesmärk on kahe aasta pärast müüa maailmas 30 000 kütuseelemendiga autot aastas. Praegu on Mirai müügil üheteistkümnes riigis: Jaapanis, Ühendriikides ja üheksas Euroopa riigis.

Toyota üritab luua keskkonda, mis võimaldaks kütuseelemendiga autosid tulevikus müüa enamates riikides ja piirkondades. Selle tegevuse osana on Mirai demonstratsioontestid hetkel käimas Austraalias, Araabia Ühendemiraatides, Hiinas ja Kanadas.

Jaapani suurim autotootja uurib ka nõudlust kütuseelementidega sõidukite järele ning aitab läbi viia kampaaniaid vesinikutaristu arendamiseks.

Loe Accelerista kaasautori Andres Kruusi pikka lugu Toyota Miraist siit. Andres tegi autoga pika testisõidu läbi Rootsi ja Norra talviste maastike ning usub, et vesinikul on tulevikku.

SOLIIDSED MÜÜGIPLAANID

Jaapani turul on Toyota eesmärk müüa 2020. aastal vähemalt 1000 kütuseelemendiga autot kuus ja üle 10 000 auto aastas.

Müügipiirkond Jaapanis laieneb praeguselt neljalt suurelt linnastualalt mujalegi, võimaldamaks veelgi rohkematel klientidel Miraid nautida.

Mirai ei ole ainus sõiduk, mis vesinikust elektrit toodab. 2017. aasta veebruaris alustas Toyota kütuseelemendiga busside müüki Tokyo linnavalitsusele ning tõi 2018. aastal välja vesinikbussi uusima versiooni Sora kolm eksemplari.

Jaapani autotootja siht on müüa vähemalt 100 sellist bussi enne 2020. aasta Tokyo olümpiat ja paraolümpiat.

Edaspidi laiendab Toyota oma kütuseelemendiga sõidukite valikut veelgi ning püüab vähendada tootmiskulusid. Samuti jätkatakse koostööd Toyota kontserni ja teiste ettevõtetega, et arendada välja vesiniku tarnimise taristu ja ehitada välja vesinikutanklate kett.

Nende ja teiste tegevuste kaudu loodab ettevõte vesiniksõidukid põlistada ning tasapisi astuda elektriautode tootmisel järgmise sammu: vabaneda ebamugavatest juhtmepundardest ja laadijatest, mis suudavad parimal juhul poole tunniga auto akudesse natuke särtsu panna.

Allikas: Toyota. Tõlkis: Toomas Vabamäe. Pildid: Andres Kruus

KOMMENTEERI SIIN