Neljapäev, 25. aprill 2024
Toyota on patenteerinud “simuleeritud käsikäigukasti”, mis läheks kasutusse elektriautodel. Süsteemi kuuluvad nii siduripedaal, käigukang kui elektriajami pöördemomenti kontrolliv juhtmoodul.

Üleminek elektriautodele tähendab suure tõenäosusega käsikasti väljasuremist – kuigi ideeautodel on elektriajamit ja käsikasti küll paaritatud, ei ole sellel mingit erilist kasutegurit. Öeldakse ju isegi naljatlevalt – kui mootor vajab käigukasti ja ülekandeid, on tegu kehva mootoriga.

Kuid ei saa vaielda – käikude käsitsi vahetamine on suur osa sõidurõõmust. Kuigi automaatkastid saavad ülesandega kiiremini hakkama ning tähendavad sportauto sihtotstarbelise kasutamise korral enamasti ka kiiremaid ringiaegu, eelistavad paljud juhid siiski viimase võtmiseks käike käsitsi lapata. Teravsilmad kaevasid eelmisel nädalal välja rea patente, mis loovad võimaluse tuua harjumuspärane analoogelamus ka elektriautodele.

Toyota patendid

Kõnealused kaheksa patenti kuuluvad Toyotale ning hõlmavad eri seadeldisi, mis loovad võimaluse kasutada elektriautos kolmandat pedaali ja käigukangi. “Pseudosiduripedaal” ning “pseudokäigukang” muutuksid kasutatavaks vastavas sõidurežiimis ning kohandaksid elektriajami pöördemomenti, et simuleerida eri ülekandeid.

Analoogelamus soovitakse hoida võimalikult elutruu, seega näiteks siduripedaalile paigaldataks vastusurve ja tagasiside jaoks vastav ajam. Kui näiteks pseudosidurit vaid veidi vajutada, vibreerib pedaal pisut – nagu siis, kui siduri kontaktpind hüplikult vastu hooratta kontaktpinda libiseb. Libiseva siduri haisu sõitjateruumi paiskavale seadeldisele hetkel veel patenti ei leia.

Toyota patendid

Ka käigukang saaks olema vastusurvega, mis sõltub sellest, kui sügavale siduripedaal vajutatud on. Ülekannete simuleerimine toimub elektriajami pöördemomenti muutes, kusjuures simuleeritakse ka mootori pöördeid, mida kuvatakse tahhomeetril – ja kui pöörded liiga madalale lasta, teeskleb elektriajam välja suremist.

Ühesõnaga palju pseudot ja palju simuleerimist, kuid milleks? Elektriautoga sõitmine on täiesti erinev elamus sisepõlemismootoriga autost ning siiani on kõige paremad tundunudki elektriautod, mis ei püüa imiteerida olemasolevat, vaid jäävad oma iseloomu juurde ja lisavad sellele juurdegi.

Näis, kas patendid saavad ka rakendust – kuigi igatahes nutikas süsteem, jääb kasutegur hetkel selgusetuks.

Fotod: Sten Ottep/Fifty Visual, Toyota

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN