Kolmapäev, 17. aprill 2024
Mul oli võimalus Saksamaal, Berliinis teadusnädala ajal oma silmaga näha Tesla nutikat turundussündmust. Sellest, kuidas üks elektriauto paljude inimeste teadvusse viia nii, et see sinna tuntava jälje jätab, oleks “suurtel tegijatel” mõndagi õppida.

Tesla on automark, millest on kuulnud needki, keda neljarattaliseld üldse ei huvita. Müütiline Tesla, alati teretulnud uudisvoogude esikülgedele, klikimagnet, publiku tõmbenumber avalikus ruumis.

Tesla tootmismahud on võrreldes suurte tegijatega väikesed ning tehnoloogiauuendustega kandadele astujaid on rohkem kui seeni vihma ajal. Ometi asi töötab. Kuidas? Fännide abiga muidugi! Ja et fännkonda kasvatada, selleks pole ükski nutikas idee liiga nutikas.

Suurtootjatel ja konkurentidel on palju, mida Teslalt õppida. Kuidas  kaubamärk üles ehitada ning selle väärtust kasvatada nii, et tekib lausa omaette “Tesla-ususekt”? Vaadake, kuidas Musk ja tema jüngrid teevad ja proovige sama loovalt läheneda.

LUGU JÄTKUB PÄRAST PILTI, KLIKI SOOVITUD PEATÜKIL

tesla berliin

[nextpage title=”TEADUS JA TULEVIK – TESLA ON KOHAL”]Berliini teadusnädala raames aset leidnud Falling Walls teadusfestival vältas ühtekokku neli päeva. Sündmused kulmineerusid 8. ja 9. novembril, mil Unter der Lindeni äärsetes saatkonnahoonetes ja kunstihoones toimusid paralleelselt mitmed tulevikuvihjeid andvad sündmused.

Samaaegselt noorte teadusinnovaatorite võistlusega (osalema ja oma ideid tutvustama pääses 100 parimat tiimi kogu maailmast) käis üle väljaku start-up’ide võistututvustus koos ettevõtjate ja potentsiaalsete investorite vahelise kiirkohtingutega. Ajakirjanikud ja teadlased silkasid pidevalt üle Pariisi väljaku munakivide, et igale poole jõuda või siis jalutasid, nuhvlid käes mööda väljakut ettekandeid striimides.

Kolmapäeval astusid vanas Radialsystem tehasekompleksis oma ettekannetega üles maailma tippteadlased. Kui vaadata selle ürituse piletihindu – saali istekoha eest rohkem kui 1000 eurot – siis pole kahtlustki, et novembri teadusnädalal on kohal kõik, kellele tulevikuärid korda lähevad.

Ja siis oli kohal… Tesla! Suurema kärata seal, kus liikusid inimesed. Inimesed, kellel on ideid, teadmisi, oskusi, mõistust ja kindel tulevikuvisioon. Sadade kaupa pressi, ärimehi, selebriite ja muidu kiibitsejaid. Tesla jäi neile kõige magusamal liikumise tunnil lihtsalt jalgu nii, et sellest mööda vaadata ei olnud võimalik.

img_6281

[nextpage title=”KUIDAS TESLA SEDA TEEB?”]Alljärgnev on suures osas improvisatoorne lähenemine retoorilisele küsimusele “Kuidas Tesla seda ikkagi teeb?” Uue aja turundajad teavad, et peaaegu mitte miski pole liiga püha, et seda mitte muuta.

Nii lähenebki Tesla – mitte ainult Musk vaid ka tema arvukad jüngrid- asjadele omamoodi. Viisakalt, moodsalt ja stigmasid murdvalt. Taas kord “loo rääkimine”, mis on tänapäeval vaat’ et kõige olulisem meeldejäämise seisukohalt.

[dropcap]ASUKOHT [/dropcap]Unter der Linden. Pooleteist kilomeetit Berliini kõige kuulsamat tänavat, mille läänepoolses otsas on Brandenburgi värav Pariisi väljakul (Pariser Platz) ja idapoolses otsas Lossisild (Schloßbrücke) Spree jõel.

Pariisi väljaku ääres asub maailmakuulus hotell Adlon, kus ööbivad mainekad kunded ning ridamisi II maailmasõja järel taastatud tähtsaid hooneid näiteks stalinistliku uusklassitsismi pärl, Vene Föderatsiooni suursaatkonna hoone. Otse Adloni kõrval peabki Berliin oma teadusnädalat – kunstihoones sumiseb paar tuhat teadlast ja teadushuvilist.

[dropcap]AEG [/dropcap]Kell on löönud lõunatundi, Pariisi väljak valgub täis uudishimulikke inimesi, kellest paljud on esimest korda Berliinis. Keelte paabel, sõbrunemine, teadusfestivali velotaksodel on kõvasti tööd… Siinsamas läheduses on nii ajaloomuuseum kui Holokausti memoriaal, Friedrich Suure ratsamonument ja Bundestag Berlin. Kaks tundi pausi jääb lühikeseks, et kõike seda näha.

[dropcap]ÕIGED INIMESED [/dropcap]Teadlased, teadushuvilised, innovaatorid on loomult uudishimulikud. Eriti, kui neid on siia karjakaupa kõikjalt ilmanurkadest kohale tulnud. Ei saa olla õigemat kohta, aega ja inimesi, kellele Tesla Model X-i lähemalt näidata!

[huge_it_gallery id=”253″]

[dropcap]TESLA MODEL X[/dropcap]Vaevalt et Musk, tõenäoliselt üks tema jüngritest on tuttuue Model X-i veeretanud Berliini ühele peaväljakule, otse teadushuviliste ja muidu turistide vaatevälja. Auto on pargitud kunstihoone ette, seda turvab politseisõiduk ning ümbritseb pidev, pildistav ja lärmav rahvasumm.

[dropcap]KÕRGE KÜLALINE [/dropcap]Detailidele on mõeldud. Kogu selle aja, mil Model X ilmarahvale avatud on, seisab seal kõrval mustanahaline mees. Tegelikult on neid kaks. Vahepeal tuleb üks autot uudistama, siis teine. Tähelepanelikul vaatlejal ei jää märkamata, et need uhketes värvilistes siidhõlstides mehed on osa Tesla korraldatud spektaaklist.

tesla-must-mees

[nextpage title=”KÜLMAKS EI JÄTA KEDAGI”]Kes teeb pilti; kes teeb pilti sellest, kuidas ta naine teeb autost pilti; kes arutleb elavalt žestikuleerides, kas osta või mitte osta… Üks mu saksa kolleegidest tõmbab mind varrukast ja ütleb kõiketeadvalt, isegi ninakalt: “Miks ma peaksin vana Mercedes-Benzi ostma, kui saan osta täitsa uue? Nüüd teevad nad ju elektriautosid ka!”

Jah, ma olen osaliselt nõus ja ei ole ka. Tesla innovatsioon peitub IT-lahendustes ja ehk ka akupakis, kui vaadata autot nagu autot, siis on tegu noobelautode klassis ühe täitsa tavalise eksemplariga. M-B, Volvo, BMW saavad paremini hakkama, ja seda ma ei vaidlusta.

[huge_it_gallery id=”254″]

Mind huvitab aga see, miks ei saa “suured” tuldud välja,päriselt välja, sinna, kus liiguvad päris inimesed? Kus oled sa, M-B, oma uute elektrikatega? Kus vuravad uued Chevy Boltid linnaväljakul ning daamid koerakesega meelitavad ligi uusi fänne? Ja siis kurdate, et inimesed vaatavad reklaamidest mööda, eelistavad autot osta internetist ning üleüldse on kogu aeg mingi kidu… Õppige Teslalt ja elu läheb ilusaks!

Mis minusse puutub, siis jah, Tesla, see oli põnev, aga lõppkokkuvõttes sinu ja su tumedanahaliste meelitajate jaoks mahavisatud aeg. Model X ei ole minu tüüpi masin, ma liigun Berliinis, Barcas, Tallinnas, Amsis ja paljudes muudes linnades meelsamini jalgrattaga ja jalgsi.

Berliinis on lisaks ülikiired ja mugavad ühistranspordiühendused ning isegi esimest korda linna sattununa on kasvõi Google Maps’i vahendusel võimalik oma trajektoor minuti täpsusega planeerida.

Taksosõit ei ole ajavõit, seegi sai omal nahal ära proovitud. Taksoauto, muuseas, oli Prius ning Nassim kiitis seda taevani.  Teslast oli ta midagi kuulnud, aga oma käega mitte kunagi katsunud. Show must go on, Tesla.

Pildid: Ylle Rajasaar, infomaterjalid: Visit Berlin

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

3 kommentaari

  1. blank

    Ei tea mis huvitavaid foorumeid sa mõtled aga omades 9-t Teslat pole meil veel alusraami keevitusega vms kuskil probleeme olnud 🙂 Eks iga liini käima jooksmisel on erinevaid titevigasid ning X liini käima jooksmisel oli neid kohe kamaluga aga nüüd kui nad liini on käima jooksnud on see väga kenasti juurde tuksuv liin nii, et S ja X kokku valmib ca 2200 autot nädalas. See on 100k auto tempo aastas ning varsti valmib ka Model 3 liin mis peaks töötama 3-4x selle tempo juures.

  2. blank

    No ja kuidas siis asi käib see jäägu lugejatel oma välja uurida jah? Hea veel,et nii sisutihe artikkel tasuline pole… uurisin … Ja mis on silma jäänud on foorumites ringlevad pildid Tesla mõranenud alusraamist ja kehvast keevituskvaliteedist.

    • blank

      Vabandust, mis täpselt arusaamatuks jäi? Alalõigus “Kuidas Tesla seda teeb” on täpselt välja toodud, mismoodi ta asja korraldas. Ma palun vabandust lugeja ees, sest viimasel ajal enam me eraldi välja ei tõsta, et tuleb klikkida soovitud peatükkidel. Või oli veel midagi, mida ma ei oska praegu ära arvata? Hea meelega kuulan tagasisidet. Lugupidamisega, Ylle

KOMMENTEERI SIIN