Neljapäev, 25. aprill 2024
Reede, 17. novembri varahommikul avalikustas Tesla kauaoodatud Tesla Semi sadulveoki prototüübi. Täiselektriline veok suudab ühe laadimisega ja täislastis läbida kuni 805 kilomeetrit ning selle akusid saab täita veose peale- või mahalaadimise ajal. Veoki hinda ei avalikustatud, tootmisse peaks Tesla Semi jõudma 2019.aastal.

Elon Musk kinnitas Tesla Semi esitlusel, et ühtegi sarnast veokit ei ole keegi kunagi näinud ega ehitanud. Esialgu on auto muidugi suuresti alles paberil, seeriatootmise eel tehakse ridamisi täiendusi, aga kui see sealt maha astub, võib tegu olla transpordisegmendis revolutsioonilise tootega.

tesla semi

TÄITSA NAGU TAVALINE VEOK, AINULT ELEKTRILINE

Elon Musk, kes esitluse ajal Semiga ise lavale tuli, lubas, et veok jõuab müügile kahes eri suuruses, et katta võimalikult paljude vedajate vajadused ning mudelist sõltuvatult suudab see ühe laadimisega läbida 500-800 kilomeetrit. Veoki veovõime kohta lipsas läbi number 80 000 naela ehk 36,2 tonni.

Juht istub Semis keskel nagu mõnes rajaautos ning elektrisõidukile omaselt ei ole sel tuntavaid käiguvahetusi. Kogu juhtimine käib digitaalse displei kaudu nagu Tesla sõiduautodes. Semi toetab Tesla superlaadimist ning selle autonoomsusaste on vähemalt 2,5: veok suudab maanteel ise sõita.

Selline pilt avaneb Semi juhile veoki kokpitis. Väga seksi!

Vurtsu ja hoogu annavad Semile neli elektrimootorit, mis asuvad tagaratastel. Elon Musk ütles, et isegi kui 2 neist peaksid töölepingu lõpetama, suudavad 2 ülejäänut oma tööd teha ning veok suudab iseseisvalt sihtkohta sõita.

Energiat kulutab täislastis veok vähem kui 2 kilovatt-tundi ühe miili kohta. Semil on automaatne pidurdus ja loomulikult võimas rekuperatsioon. Kui tühi sadulveok kiirendab sajani 5 sekundiga, siis 36-tonnine täishaagis suudab kiiruse üles võtta 20 sekundiga.

Tesla Semi aerodünaamilise rindtakistuse koefitsent on suurepärane: vaid 0,36. Siinkohal tuleb meenutada, et seda mõõdetakse tuuletunnelis ning ehkki “nupsik” ehk sadulveok võib lõigata läbi õhu nagu nuga läbi või, siis täishaagis mõjutab seda näitajat suuresti. Aga saavutus on vinge, jaa!

MÄNGU TULI KA TUUMAFÜÜSIKA

Ei tea kas seetõttu, et Semi avalikustamisega samal päeval tuli rühm teadlasi välja uue teooriaga Tšornobõli katastroofist või tundub tuumafüüsika lihtsalt laheda teemana, igatahes ütles Musk, et Semi esiklaas elab üle ka tuumaplahvatuse.

Karastatud klaasi kasutamine on kahtlemata argument, sest mõranenud esiklaasiga sõitmine on ebaturvaline ja selle väljavahetamine veokil väga kulukas. Naljaga pooleks lubas Musk, et Semi omanik saab raha tagasi juhul, kui selgub, et auto tuumaplahvatust siiski üle ei ela.

Veel teinegi lubadus sai esitlusel antud: Tesla Semi püsib ühes tükis ja sõidukorras vähemalt 1,6 miljoni kilomeetri jooksul. Märkusena – tavaveokite eluiga loetakse samuti miljonites kilomeetrites.

Tava-diiselveokiga võrreldes peaks Semi andma kuni viiendiku jagu kokkuhoidu kütusekulus. Mida on esmapilgul pisut vähem kui arvata oskaks, samas piisavalt, et motiveerida näiteks Ameerikas suuri vedajaid oma õlijoojaid ökoma Semi vastu vahetama.

HINDA EI TEA JA ESIMENE TULIJA EI OLE

Eloni esitlusviis on alati rabavalt vaba ja põnevust küttev. Ja alati jätab ta midagi rääkimata. Seekord on see Tesla Semi sadulveoki hind, mille kohta me midagi teada ei saanud. Semi saab broneerida 5000 dollari eest, lõpphinda pole avalikustatud.

Tootmisse jõuab veok aastal 2019 ja nüüd jõuame asja ivani – Semi ei ole esimene elektriveok, mis teedel ringi vurama hakkab. Cumminsi ja Toyota elektriveokid jõuavad ette, aga tõsi-tõsi, nende veoraadius jääb Tesla Semi omale kõvasti alla.

Tesla näeb oma peamise rivaalina aga hoopis Daimleri elektriveokit. Sellegi sõiduraadius jääb rohkem kui kahekordselt Semile alla. Asi aga areneb, ning aastal 2019 võime ilmselt imet näha kuis konkurendid Tesla eeskujul oma sõiduraadiusi venitama kukuvad.

Üks suur konkurent on Scania-Siemensi paarisrakendi näol päris kindlasti raskeveoste segmenti veel lisandumas. Scania oli esimene, mis oma veokitele “sarved tegi” ning ühiselt otsitaksegi võimalusi veokite sujuvaks ja kiireks laadimiseks. Kui see osa lahendatud, võib juhtuda igasuguseid asju.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Mis siin muud ikka öelda, kui “tere tulemast veokite tulevikku!” Tänu Tesla innukusele muutuvad meie maanteed tõenäoliselt juba mõne aastaga märksa heitmevabamaks ja turvalisemaks.

Veel sammuke ja teedel liiguvad mõnusalt suristades hiiglaslikud pakirobotid, veokijuhid aga õpivad ümber aednikeks või raamatukoguhoidjateks ning naudivad rahulikku ja meerikuvaba elu. Ja meie räägime peagi teisest maiuspalast, mida Musk koos Semiga esitles, uuest rotsterist.

Allikas ja pildid: Tesla. Video: The Verge

KOMMENTEERI SIIN