Esmaspäev, 4. märts 2024
Solaride haridusprojekti tarkvarainsenerid kasutavad enda loodud tarkvara arendamiseks ja testimiseks ELMO Rendi elektriautosid, et seda hiljem enda päikeseenergia abil töötava auto peal kasutada.

Solaride tudengiprojekt on Eestis ainulaadne väljakutsepõhist õpet rakendav programm, kus tudengid saavad päriselulisi tehnilisi probleeme lahendada. Solaride ehitab Eesti esimest päikeseautot ja annab innukatele noortele võimaluse ülikoolis omandatud teadmisi päris tulemuse saavutamiseks rakendada.

Solaride kasvas välja 2020. aasta alguses, kui tudengid otsisid ülikoolis õpitud teadmistele praktilist väljundit ning jõudsid pöörase väljakutseni – ehitada tänavakõlbulik päikeseauto. See on tehniliselt keerukas ülesanne, mis annab võimaluse panustada aastakümneid paigal tammunud transpordisektori jätkusuutlikumaks muutmisesse ning inseneeriahariduse edendamisse.

Eesti esimene päikeseauto peaks jõudma ka Austraalia kõrbekuumuses peetavale päikeseautode maailmameistrivõistlusele. Ekstreemsetes tingimustes võistlemise tõttu tuleb sõit muuta võimalikult ökonoomseks.

Selleks arendavad Solaride’i insenerid optimaalse kiiruse kalkulaatori tarkvara, mis arvutaks välja sellise sõidukiiruse, millega auto energiakulu oleks võimalikult madal. Selle arvutamiseks võtab tarkvara arvesse näiteks teeprofiili, ilmastikku ja päikesepaneelidest tulevat energiat.

“Elektriautod ja nende peal arendatavad tehnoloogiad annavad piirituid võimalusi, kuidas tulevikus nutikamalt ja efektiivsemalt elada. Sealjuures on energia tarbimise vähendamine logistikas üks oluline aspekt,” kommenteeris koostööd ELMO Rent AS tegevjuht Julia Nekrassova.

Nekrassova lisas: “Solaride’iga koostöö eesmärk on luua veel ökonoomsemaid sõidukeid, mis võiksid tulevikus linnatänavad veel puhtamad hoida ning leida insenere, kes selliseid tehnoloogiaid Eestis edasi viia aitaksid.”

ELMO näeb Solaride’is potentsiaali tuua tööturule andekaid ja võimekaid noori insenere, kellest paljud tehnoloogiaettevõtted tänapäeval puudust tunnevad. ELMO elektriautosid saavad solariderid kasutada nii tarkvara testimiseks kui ka töösõitudeks 25 000 euro väärtuses.

“Transpordisektoris kasutatava taastuvenergia osakaalu poolest on Eesti Euroopa Liidus jätkuvalt viimaste seas. On väga tähtis, et selles valdkonnas tegutsevad ettevõtted omavahel hästi läbi saaks ja koostööd teeks, sest ainult nii saame me midagi suurt päriselt ära teha. ELMO Rent ja Solaride on väga hea näide sellest, kuidas juba praegu sõitvad elektriautod aitavad luua paremaid lahendusi tulevikuks,” rääkis Solaride’i tegevjuht Kristel Leif värske koostöö vajalikkusest.

Foto: Solaride/ELMO rent

KOMMENTEERI SIIN