Laupäev, 2. detsember 2023
Juba 14 aasta pärast peaksid Euroopa Liidu kõik liikmesriigid olema jõudnud olukorda, kus sisepõlemismootoriga autod on kuulutatud machina non gratadeks ning tänavatel vuravad vaid keskkonnasõbralikud elektri- ja vesinikautod ning hübriidajamiga sõidukid.

Saksamaa Bundesrat ehk Liidunõukogu on teinud kõigile Liidu liikmetele ettepaneku, võtta sakslastest eeskuju ja keelustada aastaks 2030 kõikjal diisel- ja bensiinomootoritega autode müük. Raamdokumendis tehakse Euroopa Komisjonile ülesandeks hinnata praeguse automaksu süsteemi efektiivsust liikmesriikides ning analüüsida meetmeid, mida on rakendatud nullemissioon-autode kasutuselevõtuks.

Saksamaa Roheliste ettekujutuses on 2030 isegi liiga kauge perspektiiv, muutused võiksid aset leida oluliselt kiiremini: “Kui me võtaksime Pariisi kliimalepet täie tõsidusega, ei oleks aastaks 2030 teedel enam ühtegi sisepõlemismootoriga sõidukit,” ütleb initsiatiivgrupi kõneisik Oliver Krischer. “On ääretult õige, et meie föderaalvalitsused on võtnud suuna diisel – ja bensiinimootoriga autode müügi keelustamisele. See näitab, et oleme valmis keskkonna heaks konkreetseid samme astuma.”

Saksamaa on Pariisi kliimaleppe raames andnud lubaduse, vähendada CO2 heitmete kogust aastaks 2050 koguni 95%. Üks vahend selle saavutamiseks on elektriliikurite soosimine. Plats puhtaks bensiini – ja diielmootoriga sõidukitest! Mida rutem, seda parem!

Praegu on näha, et inimesed võtavad elektriautosid järjest enam omaks, aga seda tendentsi ei saa veel nimetada suureks eduks. Esialgu on e-autod vaid väheste fännide pärusmaa. Saksamaa rakendas tänavu elektriautode ostjatele suured maksusoodustused, selle sammu efekti loodetakse näha juba lähiajal.

Üks Tesla laadimispunkt

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Oot-oot, Helga, pea nüüd hoogu! Ja sina, Helmut, ka! Elektriautod on toredad küll, aga päris kindlasti ei päästa need ainuliselt maailma. Selleks, et keskkonda vähem saastada, on vaja näha tervikpilti ja siis hinnata, mis on sellel pildil valesti.

Esiteks – me liigume liiga vähe jalgsi ja jalgratastega ning liiga palju autodega. Teiseks, me planeerime oma linnasid autostumisest ja valglinnastumisest lähtuvalt – ikka veel. Vaja on tõelist mõtteviisi muutust, et inimesed tahaksid linna kolida sellepärast, et seal on hea, mugav, mõnus, käe-jala juures, mitte ei tahaks sealt ära kolida, sest seal on bensiiniving ja suured ummikud.

Niisiis, Helga, ära karju “elektriauto, elektriauto!” ja “plats puhtaks!” vaid hüüa appi kaasaegsed linnaplaneerijad, tee koostööd kogukondadega ja uuri, mida nad oma elukeskkonnalt tegelikult tahavad. Elektriauto on vaid väline aksessuaar. Mitte et me kuidagi tahaks alavääristada autode keskkonnamõju, lihtsalt – praegu on linnad autodele, mitte inimestele. Ja kui asendada ühed autod teistsugustega, siis see probleemi ei lahenda.

Allikas: Rohelised. Meedia: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.