Neljapäev, 28. märts 2024
Eesti Energia on sellel sügisel müünud klientidele rohkem kui 1 MW mahus päikeseenergia „võtmed kätte“ lahendusi. Eraklientidega on sõlmitud 60 lepingut. Neil, kes jaama ehitada tahavad, tuleks kiirustada, sest 2020. aastal lõpeb taastuvenergiatoetuse maksmine.

Eestis on huvi päikeseenergia vastu viimastel aastatel kiiresti tõusnud. Ja just sügiskuudel hakkavad inimesed mõtlema, et võiks paigaldada päikesepaneele.

Eesti Energia energiateenuste juhi Sten Aan tõdeb, et päikeseenergia on muutumas muudega võrreldes täiesti konkurentsivõimeliseks energiatootmise viisiks: “Oleme saanud viimaste kuude jooksul sadu huviavaldusi ning enamik neist on laekunud sügiskuudel, septembrist novembrini.”

Päikesepaneelide paigaldamine on tõepoolest hoogu juurde saanud, sest kliendid on näinud, et kasu saab nii keskkond kui ka isiklik rahakott. Keskmise elektritarbimisega majaomanik viib aasta lõikes oma elektrikulu nulli ehk säästab 1000-1500 eurot aastas.

Paneelide paigaldamisel on mitmeid eeliseid, näiteks kui enda tarbimisest jääb elektrit üle ja seda saab võrku tagasi müüa, siis võrkumüüdud elektri eest makstakse taastuvenergiatoetust, mis elektritarbijatelt kogutakse.

Paraku saab toetus 2020. aasta lõpus läbi, mistõttu tasub huvilistel kiiresti reageerida. Aan soovitab tegutseda kas kohe või hiljemalt kevadel selleks, et päikeseelektrijaam järgmise aasta lõpuks võrguga ühendatud saaks.

Erinevate lepingute sõlmimine võtab aega, ja mõistlik on sättida jaama ehitus talvisele perioodile. Nii saab juba aprillis ja mais, mil jaama tootlikkus on õhu jaheduse ning päikese parema kaldenurga tõttu kõige suurem, oma investeeringust kasu lõigata.

Samuti tasuks ettevõtetel mõelda päikesepaneelide paigaldamisele, kuna see võimaldab alla viia püsikulusid, maandada elektri hinnatõusu riski ning saada kasu kehtivatest toetustest.

Üks levinuimaid müüte päikeseenergiast on, et Eestis pole paneelide jaoks piisavalt päikesekiirgust. Praktikas on moodsad paneelid tõestanud, et töötavad efektiivselt ka meie laiuskraadidel, sest aastane päikesekiirguse energiahulk on meil umbes sama suur kui Kesk-Saksamaal, aga madalama õhutemperatuuriga töötavad Eestis paneelid parema tootlikkusega.

Päikeseenergia kasutuselevõtuga aitad kaasa Eesti kliimaeesmärkide täitmisele

Kaanepilt: Ylle Tampere. Allikas: Eesti Energia

KOMMENTEERI SIIN