Esmaspäev, 4. märts 2024
Teadlaste jaoks on autoevolutsioon põnev teema. Ühendriikides tehti eksperiment, mille käigus pandi nutiautod omavahel suhtlema. Tulemused on üllatavad: arukad sõidukid on märksa turvalisemad ja ka säästlikumad kui inimese juhitud autod.

Arukate autode omavahelise suhtlemise eksperimendi tulemuseks oli märkimisväärne kütusesääst. Niisugused autonoomsed sõidukid, mis sobitasid oma sõidukiiruse teiste samasugustega, olid lausa 20 protsenti säästlikumad võrreldes omapäi liikunud autodega.

Michigani ülikooli ja California tehnoloogiainstituudi poolt korraldatud uurimistöö kinnitas, et nutiautode võrgustumine ja omavaheline suhtlemine vähendab nende kütusekulu, mis võib ulatuda kuni 20 protsendini, kirjutas väljaanne Science Daily.

Tänapäevased kohanduvad kiirusehoidjad hoiavad eessõitva sõidukiga õiget distantsi. Kui aga autod ühendada laiaks võrgustikuks, suudab autonoomne sõiduk aeglustades kasutada 60 protsenti väiksemat pidurdusjõudu inimjuhitava autoga võrreldes.

Võrgustikus olevad autod teadsid, missugused on liiklusolud mitmete sõidukite võrra eespool. Nii suutsid need ka erinevaid olukordi ennetada ja kulutasid seeläbi vähem kütust. Süsteem töötas ühtviisi hästi nii ummikutes kui ka maanteedel.

Seega võiks praegune tehnoloogia võimaldada suuremat kütusesäästlikkust veel enne, kui autonoomsed sõidukid laiemalt levivad. Teadlaste hinnangul oleks aga niisugusest võrgustikust abi ka siis, kui kogu liiklus autonoomseks muutub.

Kes on liikunud maanteel tekkinud autorongis, teavad, kuidas ühe sõiduki pidurdamine võimendub läbi autoderivi ja tulemuseks on kütust asjatult kulutav pidurdamine-kiirendamine. Uus tehnoloogia seda täiesti vältida küll ei suuda, kuid leevendab kindlasti.

Uuring avaldati teadusväljaandes Science Direct. Materjali refereeris Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN