2020 oma sümboolses numbrikombinatsioonis ei olegi enam mägede taga. Vähem kui viie aasta pärast peavad need, kes on lubanud teha suuri tegusid, olema valmis seda tõestama. Tänavusel Genfi autonäitusel on peaaegu et viimane võimalus, jagada tulevikuvisioone aastaks 2020. Lexus tutvustab Genfis lähemalt LF-FC vesinikhübriidi ja autonoomse sõidu tehnoloogiat.

Autotööstuses on viis aastat üsna lühike aeg. Selleks et jõuda tehnoloogiate arendamisega 2020. aastaks soovitud punkti, peab täna tegutsema. Et olla täpne – täna ei saa tutvustada midagi sellist, mida sul juba (kasvõi natukene) olemas ei ole. Lexus on otsustanud anda aimu, mis suunas areneb nende uudne vesinikhübriidtehnoloogia ja millised näevad mõne aasta pärast välja luksussõidukid, mis oskavad lisaks kõigele muule ka natuke ise sõita.

VESINIKU JÕUL TÖÖTAV ELEKTRIAJAM

Lexuse insenerid on veendunud, et vesiniku jõul töötavad elektriajamid on ideaalne lahendus luksusautodele – need töötavad peaaegu kuuldamatult, pakuvad suurepärast sõidudünaamikat, on väga efektiivsed ning pakuvad suurt sõiduraadiust.

2015. aastal esitles Lexus Tokio autonäitusel ideeautot LF-FC. Nüüd on tootja otsustanud teha asja “ametlikuks” ja näidata autot koos detailsema tehnoloogiate kirjeldusega Genfi rahvusvahelisel autonäitusel. Märtsi alguses toimuvalesitlusel tutvustab Lexus vesinikhübriidtehnoloogiat, mis on unikaalselt just selle brändi jaoks välja töötatud.

LF-FC jõuallikaks on vesinikul töötav hübriidajam, mis ühendab endas kütuseelemendi ja elektrimootori ning mille jaoks tootja on välja töötanud unikaalsed akud ja vesiniku kõrgsurvepaagid. Süsteem on oluliselt energiatõhusam mistahes sisepõlemismootorist ning sõidu ajal täiesti heitmevaba. Vesinikelemendi “tankimiseks” kulub tulevikus vaid paar minutit.

Vesinikenergiat kasutav elektriajam paikneb tagasillal, olles võimeline jagama jõudu ka esisillale; seega saab seda kasutada nii õige-kui nelikveoliste sõidukite loomisel. Vesinikelemendi patareipakk koos PCU-ga ning vesiniku kõrgsurvepaagid on paigutatud T-kujuliselt auto põranda alla, šassii keskele. Selline lahendus tagab tänu madalale raskuskeskmele ning esi- ja tagaosa heale kaalujaotusele stabiilse juhitavuse ja sõidumugavuse.

SÕIDUK, MIS REAGEERIB SU KÄEVIIPELE

Ühes LF-FC vesinikhübriidi avalikustamisega tutvustab Lexus Mobility Teammate Concept-nimelist autonoomse sõidu süsteemi. Süsteem kasutab ümbruse jälgimiseks ja otsuste langetamiseks arvukalt kaameraid, radareid ja LIDAR-sensoreid ning spetsiaalset tarkvara. MTC abiga on auto võimeline ise teel liikuma, sooritama möödasõite, reageerima ilmastikuolude ja valgusrežiimi muutustele, suhtlema kaasliiklejatega jms.

Salongis rakendab Lexus tulevikus viiplemist: juht saab käeviipega panna auto liikuma, pöörama, parkima; sõrmeviibutusest piisab, et käivitada multimeediasüsteem või lülitada tööle kliimaseade. Sarnast viiplemist on oma autodele lubanud ka BMW, seitsmenda seeria puhul ongi paari näpuvõtet juba rakendatud; ka GM luksusbrand Cadillac ei ole sellest patust prii, võimaldades juhil žestikuleerides aktiveerida infolustikeskuse funktsioonid.

Lexus liigub oma tehnoloogiaga veel sammukese kaugemale – mitte ainult juht ei ole see, kes saab viibeldes autoga suhelda vaid sarnane ulmeline vabadus on sõitjatel ka tagaistmel, kes saavad käega märku andes lülitada sisse ekraane või tõmmata ette virtuaalse päikesesirmi. Kui aga kokku juhtuvad kaks viipejuhitavat sõidukit, saavad need omavahel viisakalt suhelda virtuaalse keskkonna kaudu.

[huge_it_gallery id=”83″]

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] See video… see on puhas ulme. Maailm, milles tahaks kohe elada. Kütuseelement, mis on efektiivne ja mille kohta (sõitmise ajal) saab öelda, et see on ka suhteliselt keskkonnasõbralik… Salong, kus saab kümmelda tõelises luksuses, puhtakujulises virtuaalis… Ilus.

Teate, mis on kõige toredam? See, et nad on rooli alles jätnud! Auto, mis on võimeline ise sõitma, aga mida saab ikkagi ka ise juhtida. Loodetavasti saab viiplemise kõrval ka normaalselt mõnda nuppu pressida, kui virtuaalne kõneisik millestki aru ei saa… umbes “mine koju” või “kuule, ole nüüd tasa ja lase mul sõita”…Tule rutem, 2020, Eesti Vabariigi 102. sünnipäeva-aasta – ja tule koos vesinikutanklatega, sest kogu see ilu jääb kaugeks kuni pole võimalus autot tankida. Meile lähim (seni ainus) vesiniktankla asub jätkuvalt kuskil Helsingi reisisadama tagahoovis.

Allikas ja meedia: Tootja

http://www.accelerista.com/uudised/tooteuudis/lexus-esitleb-genfis-hubriidmootoriga-sportkupeed-lc-500h/

Ja Detroidi autosõule tuleb… vesinik – Audi!

 

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.