Autogurmaanidel on põhjust rõõmustamiseks: Lexuse “kirss tordil”, LC noobelkupee on jõudnud Eestisse. Hübriidajamiga LC 500h sõiduproovi eest võiks vabalt pool väikest kuningriiki anda – vähemalt praegu tundub, et hübriidide vallas palju paremaks minna ei saa. Lexuse peainsener Koji Sato ütleb, et Lexus LC 500h on mitmes mõttes revolutsiooniline. Aga see on alles algus.

Innovaatilise mitmeastmelise hübriidsüsteemiga mõtestab Lexus LC 500h hübriidajamiga auto sõiduomadused uuesti. Lexuse peainsener peainsener Koji Sato selgitab, milles seisneb noobelkupee täishübriidehnoloogia uuenduslikkus selle tulevikkuvaatavas tähenduses.

Ylle Rajasaar ja intervjueeritav, peainsener Koji Sato. Foto: Madis Aesma, Forte

Lexus LC 500h kupee on kogunud palju kiitust oma märkimisväärse välimuse eest, aga jõuülekanne välise kesta all on samavõrd revolutsiooniline. Palun selgitage, mida soovisite uue mitmeastmelise hübriidsüsteemiga (Multi Stage Hybrid System) saavutada?

Varasemalt seostasid inimesed hübriidi mõistega “öko”. Soovisime seda käsitlust muuta, luues tõelise tipp-sõiduomadustega lahenduse. Oleme viinud Lexuse hübriidajami järgmisele tasemele, kombineerides V6 bensiinimootori ja elektriajami imiteeritud 10-käigulise automaatkäigukastiga.

Sel viisil saime luua süsteemi, mis reageerib palju otsesemalt juhi soovidele, säilitades samal ajal kogu sujuvuse ja efektiivsuse, mida oleme Lexuse hübriidide puhul harjunud tunnetama.

Millised olid suurimad väljakutsed uue süsteemi väljatöötamisel?

Suurim takistus, mis meil ületada tuli, oli luua kontrollisüsteem uuele jõuülekandele, et saavutada meie eesmärk anda juhile hämmastavalt tundlik auto, nii käänulistel teedel kui kiirteel.

Meil tuli kasutada elektriautodele omast ‘tundlikku pöördemomenti’, et saavutada õiget tüüpi sportlik sõit. Tänu auomaatkäigukastile oleme sellega hakkama saanud.

Mida kogeb juht, kui istub LC 500h rooli?

Auto teeb täpselt seda, mida juht tahab. Kui juht on sportlikus tujus, on tema käsutuses kohene ja lineaarne pöördemoment. Tegelikult on mudelil LC 500h paigaltvõtuks suurem pöördemoment kui meie V8 hübriidil ning elektrimootoriga on võimalik sõita suurematel kiirustel, seda tänu mitmeastmelisele hübriidsüsteemile. LC 500h on esimene Lexuse hübriid, mis võtab tagumise ratta ringi käima – jõud on taga.

Automaatne ülekanne, mis mitmeastmelises hübriidsüsteemis on kesksel kohal, on paigutatud hübriidülekande taha. Sellel on neli käiku, kuid te olete loonud juhile 10-käigulise süsteemi tunde. Miks nii?

Nagu parimate sportlaste puhul on ka tõelistel sportautodel küsimus õiges rütmis. Tahtsime, et LC 500h aluspõhimõte oleks sama, mis V8 mootoriga LC 500-l (millel on 10-käiguline automaatkast). Jõudsime 10 käiguni otsides täiuslikku rütmi – oleks võinud olla ka 11 või 9, aga arvukatel testisõitudel tundus, et 10 on parim.

LC 500h V6 Atkinsoni-tsükli besiinimootor on tuletatud mootorilt, mida tunneme mudelilt GS 450h. Kuidas seda on kohandatud?

Mootorit on LC 500h jaoks ulatuslikult muudetud. Täpsemalt, selle kiirust on suurendatud. Nii et kui mudelil GS 450h saavutab see 6000 pööret minutis, jõuab ta siin kuni 6600 pöördeni minutis, seda ikka Atkinsoni-tsükli efekiivsuse juures.

Märkmisväärne hääl, mida jõuülekanne teeb, on osa LC 500h erilisest sõidukogemusest. Kuidas see on saavutatud?

See hääl on Lexuses insenride välja töötatud. Järgisime sama mõtet nagu LFA puhulgi, soovides luua ainulaadne harmoonilise kõlaga heli, kasutades mootori loomulikku häält ning kohaldatavaid akustilisi klappe heitgaaside väljutussüsteemis, mitte aktiivset helikontrolli (Active Sound Control), mis on kasutusel mõnedel meie mudelitel.

Meil õnnestus luua LC500h-le oma eristuv hääl, mis lineaarselt muutub vastavalt sellele, kuidas juht kiirendamiseks gaasipedaalile vajutab, kuni mootori kõrgete pööreteni välja.

Foto: Lexus

LC 500h on esimene hübriidajamiga Lexus, millel on liitium-ioonaku. Mis tingis sellise valiku?

Liitium-ioonakul on mitu eelist nii mahutavuse kui sõiduki dünaamika osas. Aku on kompaktne, nii et saame pakkuda rohkem ruumi pagasile, ja see on kerge (ainult 50 kg). Kokkuvõttes annab see meile parema raskuse jaotumise ja auto parema suunainertsi momendi.

Kas täna saab öelda veel mõne Lexuse mudeli nime, mille puhul tulevikus uudne mitmeastmeline hübriidsüsteem kasutusele võetakse?

Kuigi me ei saa praegu midagi kindlalt öelda, ootame selle jõuülekande kasutuselevõttu edaspidi suurematel tagasillaveoga Lexuse mudelitel. Lexus LS võiks olla üks uudismudelitest, millel sarnane tehnoloogia kasutusele võetakse.

Vaata LC 500h tehnilisi spetsifikatsioone ja hinnakirja siit

Allikas: Lexus. Pildid: tootja ja Madis Aesma (Delfi Forte). Intervjuu tõlkis: Kadi Rünkla

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.