Laupäev, 20. aprill 2024
Kia Niro EV on teine Lõuna-Korea vanima autotootja täiselektriline mudel, mida hakatakse müüma ka Euroopas. Pariisi autonäitusel esitletav Niro EV lööb aga koduturul rekordeid juba praegu: paari esimese nädalaga on ette tellitud kaugelt üle 5000 särtsuka.

Niro EV erineb oma hübriidajamiga õest nagu luik pardist, ehkki ilus on Niro ju ka kaksikajam-versioonis. Särtsukas on elegantselt ulmeline, mõjudes kergema ja moodsamana. Peter Schreyeri tiim pole unustanud huumorit – Niro ninaosa joontest võib aimata nii Teslat kui korporatsiooni sõsarat, Hyundai Ioniqut.

Puhtad jooned, kontrastsed aktsendid siin-seal, hästi läbi mõeldud sõitjateruum ning ridamisi mugavusabisid, mis võimaldavad poolautonoomset sõitu – pole ime, et maailm hullub. Ilus on!

450 KILOMEETRIT ÜHE LAADIMISEGA… VÄHEMALT!

Siiski, elektriautot ei osteta tänapäeval mitte ainult välimuse vaid ikka kasuteguri pärast. EV on enne müügile tulemist kõvasti päriselu olukordades vatti saanud, ja suudab ühe laadimisega sõita rohkem kui 450 kilomeetrit.

Ilmselt ostaksid Niro isegi laborihiired, kui neil raha oleks, sest aina tihenevas elektriautode konkurentsis on selle hinna eest ligi pool tuhat kilomeetrit sõiduraadiust väga kõva sõna.

Kia esitleb Niro EV-d eeloleval sügisel Pariisi autonäitusel ja loodab, et sel läheb oluliselt paremini kui Soul EV-l, mille välimus pole mõne aasta jooksul aegunud (on jätkuvalt omapärane) ent mida millele ostjad mingil põhjusel jalgadesse ei jookse.

54 MINUTIT JA POOLAUTONOOMNE JUHTIMINE

Niro EV võib eputada täiesti uue ja moodsa tehnoloogiaga – sel on 204 hobujõuline elektrimootor ja 64 kWh liitium-ioonaku, mis tõepoolest võimaldabki 450 ja rohkem kilomeetrit ühe laadimisega ära põrutada. 100 kW laadimisega saab Niro EV aku 80% täis pakitud 54 minutiga.

Kia on oma uudismudelite puhul üllatanud suurepäraste juhiabidega: uue põlvkonna Kia Ceed, mis nime poolest kuulub väike-keskklassi, suudab sujuvalt hoida joont ja roolida auto turvaliselt läbi ka järsematest kurvidest, muudest kaasaegsetest mugavusabidest rääkimata.

Niro EV on varustatud automaatse hädapidurdusabiga, kohanduva kiirushoidikuga, rajalhoidmise abiga, energiat säästva Stop & Go-süsteemiga jpm. Auto suudab lugeda liiklusmärke (õpetatud Saksamaal!), ise kiirendada, pidurdada ja kohaneda üldise liiklusvooluga.

Uudisena suudab see kiirusel 0-130 km/h pidada eelsõitjaga turvalist pikivahet ja reageerida ennetavalt võimalikele ohtudele vastutulevast sõidureast või kõrvalt.

MAALE JA LINNA

Kia Niro on oma loomisest alates olnud “rööprähkleja” ehk sobiv auto igasse olukorda. Ka EVga ei ole asi teisiti: 2,7-meetrine teljevahe jätab reisijatele kõvasti jalaruumi, pakiruum aga on korraliku krossoveri vääriline. Niro EV on 1805 mm lai ja 1560 mm pikk, mis tagab piisava pea- ja õlaruumi kogu sõitjateruumis.

Niro Hybrid – ja Plug-In Hybrid kaksikajamiga sõidukeid on müüdud alates nende turuletulekust 2016. aastal kogu maailmas rohkem kui 200 000 eksemplari. Ainuüksi Euroopas vurab ringi rohkem kui 65 000 Nirot.

Täiselektriliste krossoverite segmendis ei saa Nirole esialgu olema tõsiseltvõetavat vastast: Hyundai Konaga võrdlemine pole viisakas, tegu on sama korporatsiooni sõsarmudelitega, Jaguar I-Pace on küll “kross”, aga noobel ja kolm korda kallim, Tesla Model X samuti, Model3 on rahvakas ja mitte kõikjalsõitja ning Volvo ja Lynk&Co alles seavad atra.

Seega on hüppelaud vinge väljanägemisega multifunktsionaalsele Nirole antud väga hea. Seda, kuis läheb Euroopas, ja kas meie siin hullume samamoodi nagu korea publik, saame teada eeloleval sügisel: Pariisi autonäituse esitluse järel peaks auto kogu Euroopas veel selle aasta lõpus müügile jõudma.

Allikas ja meedia: KIA

KOMMENTEERI SIIN