Neljapäev, 18. aprill 2024
Tallinna Tehnikaülikooli ja Florida Polütehnilise Ülikooli teadlased ja insenerid hakkavad Iseauto projekti edasi arendama, et jõuda esimese tänavalegaalse ühissõidukini, millega saaks liigelda linnasüdames ja muudes kontrollitud keskkondades.

Eesti inseneride eestvedamisel sündinud Iseauto jätkab iseseisvumise teekonda. 10. aprillil sõlmisid TalTech ja Florida Poly koostööleppe isejuhtivate sõidukite projekti edasiarendusteks ja turvalisuse tõstmiseks.

Sisuline koostöö kahe ülikooli vahel käivitus tänavu aasta alguses, kui Baltic-American Freedom Foundation toetas TalTech teadlase Raivo Selli teadusarenduskoostöö algatamist USA-s.

Ametliku kaalu sai koostöö 10. aprillil, kui Eesti saatkonnas Washingtonis panid kõik projekti osapooled “käe alla”. Millal uus prototüüp valmis saab? Lähiaastatel!

EESMÄRK SAADA TÄNAVALEGAALSEKS

Kahe ülikooli koostöös sünnib uus autonoomne ühissõiduk, mis on sobiv linnasüdames ning kampustes, aga ka kõigis teistes kontrollitud keskkondades liiklemiseks.

Iseauto peab olema võimeline koos teiste sõidukite, jalgrataste ja inimestega turvaliselt liikluses osalema. Peamine väljakutse ongi sõiduki turvalisuse ja töökindluse tõstmine.

Iseauto uut versiooni on plaanis lähiaastatel piloteerida USA lõunaosariikide linnades, see on ka kahe ülikooli koostöö pikemaajalisem eesmärk.

Mõlemal ülikoolil on tugevad uurimisrühmad, mis töötavad isejuhtivate sõidukite prioriteetsete suundadega, täiendades samal ajal üksteist.

TalTechi uurimisrühm, mida juhib dr. Raivo Sell mehaanika ja tööstustehnika instituudist saab edaspidi Florida Poly matemaatilisi valideerimise mudeleid ja simulatsioonivahendeid kasutades Iseauto turvalisust arendada.

Florida Poly saab oma metoodikat rakendada TalTechi, Silberauto, AuveTechi ja ABB-ga koos loodud reaalsel isejuhtival sõidukil ning testides koguda tagasisidet metoodika ja arenduste toimimise kohta.

Koostöö Florida Polyga kiirendab ka Euroopas isejuhtivate sõidukite tehnoloogia arendusi. Turvalisus on isejuhtivate sõidukite puhul võtmetähtsusega ning Florida Poly valideerimise metoodika ja stsenaariumite simulatsioonid annavad olulise lisandväärtuse ja võimaldavad arendada turvalisemat isejuhtiva ühissõiduki prototüüpi.

Kui siiani on peamiseks fookuseks olnud sõiduki väljaarendamine, siis nüüd on plaanis luua tänavalegaalne sõiduk praeguse eksperimentaalse Iseauto baasil.

TalTechi uurimisrühm Raivo Selli eestvedamisel on näidanud kõrget kompetentsi ja võimekust projekteerida ning arendada välja Eesti oma isejuhtiv minibuss.

FLORIDA POLY

Florida Poly on autonoomsete sõidukite alal tegutsev uus ja kiirelt arenev ülikool, mille Advanced Mobility Institute (AMI) on tõusmas kogu Florida osariigi isejuhtivate sõidukite arenduskeskuseks.

Keskuse peamine uurimissuund ja praktiline eesmärk on isejuhtivate sõidukite testimise ja valideerimise metoodika.

Florida Poly on arendanud välja unikaalse testimise ja stsenaariumite simulatsiooni töövahendid, mis võimaldavad simuleerida liikluse piirsituatsioone ja testida tehisintellekti käitumist nendes situatsioonides.

TalTechi Iseauto projekti tutvustamist USAs rahastab Euroopa Liit ASTRA 7 programmist.

EESTI ISEAUTO

Eesti inseneride ja ettevõtete koostöös valminud Iseauto on pälvinud meedia tähelpanu kogu valmimise vältel ja selle esmasõitu TTÜ juubelil 20. septembril 2018 kogunesid vaatama sajad huvilised.

Iseauto nimi ei ole kuigi õnnestunud ning naljahambad on seda nimetanud ka “iseisekaks”, sest sõna “auto” tähendab ladina keeles iseliikurit. Iseauto on seega lapsus, iseiseliikur.

Muretsemiseks pole põhjust, pentsikute ja kentsakate nimede väljamõtlemine näikse inseneridel traditsioon olevat – võik kes mõtles välja ürgkoleda TalTech’i nime TTÜ asemel? Rahvusvaheliselt olla see aktseptaabel ja meid siin lubatakse ikka viisakalt emakeeles öelda Tallinna Tehnikaülikool (aga mitte enam TTÜ).

TalTech, Iseauto ja need teised väändsõnad: eesti keeles on Iseauto suupärane ja lihtne meelde jätta, sest tänaseni räägib-kirjutab suur osa ajakirjanikestki mingitest salapärastest uutest isesõitvatest autodest, ehkki isesõitjad on meil olemas varsti poolteistsada aastat.

Kuidas “Iseauto” inglise keeles hääldub? Ühes variandis “I see auto” ehk “ma näen autot”. Oleks palunud ju küll. Ja nagu aru saada, siis selle nimel, et Iseauto oleks kõigile kaasliiklejatele nähtav ja saaks liikluses ise hakkama, kahe kontinendi teadlased töötavadki.

Lisaks on väike buust ka eestlaste eneseteadvusele. Meil on Nobe (no be ehk elektriauto, mis on tegelikult trike ja mis tõenäoliselt kunagi seeriatootmisesse ei jõua) ja nüüd siis Iseauto, esimene isejuhtiv ühistranspordisõiduk. Emb-kumb neist teeb meist autotootmismaa.

Iseauto numbrites:

* gabariidid 2400 x 3500 x 1500 mm
* mahutavus kuni 6 inimest
* sõidukiirus 20 km/h
* peamootori võimsus 47 kW
* andurite komplekt – lidarid, kaamerad, IMU, GNSS
* tarkvara – Robot Operating System (ROS), Autoware

Allikas: TalTech

KOMMENTEERI SIIN